SENICA. O spravovaní pieskovísk a detských ihrísk v Senici sme sa rozprávali s riaditeľom Mestského podniku služieb v Senici (MPS) Jánom Bachurom.
Odkedy spravuje MPS detské ihriská a pieskoviská?
- Detské ihriska máme vo svojej starostlivosti od jesene 2015. V roku 2018 sme rokovali s mestom Senica o tom, že by Mestský podnik služieb prebral do

starostlivosti aj detské pieskoviská. Rovnako, ako máme aj detské ihriská.
Urobili sme analýzu a vybrali sme 8 pieskovísk, o ktoré sa budeme starať. Ostatné, keď je niekde jama zasypaná pieskom, my nepovažujeme za detské pieskovisko.
Všetko sú to len pieskoviská, ktoré sa nachádzajú na detských ihriskách?
Vybrali sme také, ktoré sú pri našich detských ihriskách. Mestu sme dali popis skutkového stavu, vybrali sme riešenia, cenovú kalkuláciu. Všetkých 8 pieskovísk sa zrepasovalo, vymenil sa piesok minimálne do hĺbky 50 centimetrov. Väčšinou sme pri mnohých z nich vybúrali betónové lemy a dali sme tam nové. Na všetko sme dali kvalitné drevo ako rám.
Len jedno pieskovisko, ktoré je veľmi zaujímavé svojím tvarom (okrúhle) v mestskej časti Kolónia, sme nemenili, ostalo v pôvodnom tvare. Je tam aj nové ihrisko, ktoré sme urobili vlani na jeseň.
Na čo treba myslieť pri hre detí na pieskovisku
Stav pieskoviska pred vstupom dieťaťa by si mali vizuálne kontrolovať aj rodičia, pomôžu tak minimalizovať možné riziko ochorenia či poranenia dieťaťa.
Prevádzkovatelia pieskovísk sú povinní:– technickými opatreniami zabrániť vstupu zvierat do pieskovísk, prípadne zabezpečiť ich zakrývanie vhodnou fóliou,– zabezpečiť pravidelné čistenie a údržbu.
Rodičia by mali dbať:
– aby deti dodržiavali základné hygienické návyky a rešpektovať pokyny pediatra, pokiaľ ide o ich očkovanie,– aby na hry detí v pieskoviskách dozerala dospelá osoba,– aby v prípade poranenia dieťaťa, napríklad znečistenou injekčnou striekačkou, ranu ošetrili, dezinfikovali a informovali pediatra, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Môže to byť očkovanie proti hepatitíde typu A a B, pravidelné sérologické vyšetrenia, resp. sledovanie zdravotného stavu dieťaťa počas šiestich mesiacov. Kontrola technického stavu a bezpečnosti detských atrakcií na ihriskách je v kompetencii Slovenskej obchodnej inšpekcie.
Ochorenia z pieskovísk:
1. toxikaróza – parazitárne ochorenie, pôvodcom je škrkavka psia a mačacia,
2. toxoplazmóza – zdrojom nákazy je mačací trus,
3. giardióza – pôvodcom nákazy je mačka,
4. shigelóza – pôvodcom je baktéria Shigella dysenteriae, do úst sa dostane špinavými rukami,
5. salmonelóza – najčastejším pôvodcom je baktéria Salmonela enteritidis, po skonzumovaní znečisteného piesku sa prejaví hnačkami, bolesťami hlavy a vysokým teplotami, hrozí aj ťažká dehydratácia
(zdroj: uvzsr.sk)
Koľko vyšli náklady na obnovu pieskovísk a kto to financoval?