Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Obec Hlboké

Obec Hlboké.

Popis

Chotár Hlbokého sa rozprestiera na juhovýchodnom okraji Myjavskej pahorkatiny a severovýchodnom okraji Záhorskej nížiny. Cez kataster obce preteká rieka Myjava. Rovinný až pahorkatinný povrch tvoria mladšie treťohorné íly a pieskovce s nánosom štvrtohorných viatych pieskov, spraše a nivných uloženín.

 

Obec bola osídlená už od neolitu ľudom s lengyelskou kultúrou. Terajšia obec predstavuje typ radovej potočnej obojstrannej zástavby.

 

Prvá písomná zmienka o obci s názvom Holbouk sa datuje do roku 1262. Najskôr patrila k hlohoveckému panstvu, od konca 13. storočia bola súčasťou brančského panstva. Jej poslednými vlastníkmi boli majitelia hradu Korlátko. V 13. storočí bola obec známa chovom oviec, ktorých vlna bola najkvalitnejšia v širokom okolí. Okrem oviec sa tu chovali i znamenité plemenné kone. V Hlbokom sa tradične vyrábali pletené čipky z konopnej nite. Na území terajšieho hlbockého chotára boli pôvodne štyri malé osady – Kratnov, Ropov, Hlovek a Chytkov, ktoré v ďalších storočiach zanikli. V roku 1715 mala obec 16 poddanských a 38 želiarských domácností, o vyše sto rokov neskôr bolo v obci 167 domov, v ktorých bývalo 1168 obyvateľov. Požiar, ktorý obec postihol v roku 1863 spôsobil úbytok obyvateľstva, takže v roku 1869 tu žilo iba 631 ľudí.

Aktuálne hráme

Obec Hlboké na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne