Zrúcanina Plaveckého hradu sa nachádza nad obcou Plavecké Podhradie na kopci Pohanská na ?západnom úpätí Malých Karpát. Pri severnom úbočí sa nachádza vchod do Plaveckej jaskyne.
Dejiny hradu
Hrad vznikol ako kráľovská pohraničná pevnosť medzi rokmi 1256 až 1273. Od roku 1398 bol majetkom Stibora zo Stiboríc. Do 16. storočia ho vlastnili grófi zo Svätého Jura a Pezinka, potom Seréďovci, 1553 – 1575 Fuggerovci, po nich Balašovci. Od 1641 nepretržite až do 20. storočia boli vlastníkmi Pálfiovci. V druhej polovici 16. storočia hrad prestavali na renesančnú pevnosť s dolnými nádvoriami. Postupne ho znovu opevňovali a udržiavali aj v priebehu 17. storočia, keď ho doplnili o nové delové bašty. V roku 1706 ho poškodilo cisárske vojsko, ktoré ho dobylo od povstalcov. Odvtedy ho už neobnovili. Sídlo panstva prešlo v polovici 17. storočia do Malaciek.
Legendy hovoria, že na Plaveckom hrade bola v rokoch 1579 – 1582 známa tlačiareň kazateľa P. Borzemiszu. Tlačili sa tu kalendáre a náboženské knihy s protestantskými kázňami. Hrad sa preslávil i činom Petra Bakiča, ktorý oslobodil z Holíčskeho hradu Zuzanu Révajovú a chránil ju na Plaveckom hrade.
Trasa k hradu
Prístup k mohutnej stavbe je pomerne jednoduchý a zvládne ho aj netrénovaný jedinec. Po príjazde do obce Plavecké Podhradie v smere od Bukovej odbočíte vľavo a sledujete značenie. Z provizórneho parkoviska pod lesom na vás čaká približne polhodinové stúpanie až k hradným múrom.
Príjemnú a pomerne dobre upravenú cestičku lemujú vysoké stromy. Tie síce zakrývajú výhľad na zrúcaninu, v horúcom počasí však počas výstupu poskytujú príjemne chladivý tieň. V rámci výletu na Plavecký hrad môžete navštíviť aj jazdecký areál rozprestierajúci sa priamo v podhradí. Súčasťou areálu je aj relax centrum so saunou, bazénom či tenisovými dvorcami.
Plavecký hrad sa už od roku 2011 renovuje. Mladí dobrovoľníci, skauti z Bratislavy, sa zameriavajú najmä na čistenie hradného areálu od náletovej zelene, ktorá nebezpečne narúša murivá. Odstránenie nežiaducej vegetácie je prvým a nevyhnutným krokom na dlhej ceste k záchrane Plaveckého hradu. Rozbehnutie dobrovoľníckych prác so sebou prináša nádej, že sa podarí pripraviť pôdu a získať financie pre ďalšie kroky, ktoré by zabránili, aby silueta tejto zrúcaniny navždy zmizla z malebného karpatského hrebeňa. Ešte v tomto roku možno vidieť okolo hradu lešenia, lebo renovácie stále pokračujú.
Plavecká jaskyňa
Plavecká jaskyňa sa nachádza neďaleko zrúcaniny Plaveckého hradu. Jaskyňa bola vraj náhodne objavená mladým pastierom, ktorý pásol ovečky alebo kozičky na kopci nad jaskyňou a jedna z nich sa mu zatúlala práve do jaskyne, kde ju napokon našiel.
Začiatkom 19. storočia ju miestni zemepáni Pálfiovci po vykonaní menších úprav ako celkom prvú jaskyňu na Slovensku sprístupnili verejnosti. Je tiež možné, že ju istý čas využívali i ako sklad. Dnes je Plavecká jaskyňa otvorená len príležitostne. Navštíviť ju možno najmä v rámci každoročne uskutočňovaného dňa otvorených dverí (zvyčajne sa koná v zime, okolo prelomu rokov) alebo po dohode s jaskyniarmi.
Jaskyňa zaujme veľmi peknou krasovou výzdobou. V zimnom období v nej možno pozorovať netopiere a v letnom období sa sem chodia ?schladiť užovky či salamandry. K jaskyni sa dá jednoducho dostať z obce Plavecké Podhradie.