Nenechajte si ujsť našu často navštevovanú pamiatku v Myjavskej pahorkatine z roku 1251-1261, ktorú obľubujú kvôli jej pútavej histórii mladší i starší a nesmú na tomto krásnom mieste chýbať ani akcie a podujatia pre rodiny s deťmi.
Kde nájdete zrúcaninu Branč?
Zrúcanina hradu Branč leží na kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom – miestnou časťou obce Podbranč. Hrad je rozdelený na dve hlavné časti: dolný hrad, stredný hrad. Stredný hrad je od dolného hradu oddelený hlbokou priekopou, ktorá zvyšovala prirodzenú výšku opevnenia stredného hradu. Najstaršia písomná zmienka je z roku 1317.
Niečo z histórie dlho obývaného hradu
Hrad nechal postaviť magister Aba z Hlohovca medzi rokmi 1251 – 1297. Toto datovanie bolo určené podľa archeologického výskumu – podľa nálezu mincí s uvedenými rokmi 1251 – 1261. V ďalších rokoch sa na hrade vystriedalo 40 majiteľov. V roku 1309 hrad získal Matúš Čák Trenčiansky, krátku dobu hrad vlastnil i český kráľ Ján Luxemburský, v roku 1394 Žigmund Luxemburský. V 16. storočí sa stal hrad vlastníctvom Františka Nyáryho, ktorý sa oženil s dcérou pána hradu Korlátko (Cerová) a s celou rodinou tu žili i poslední príslušníci rodu Nyáry, ktorí si postavili nový kaštieľ v Sobotišti a hrad od tej doby zostal opustený. Ľahko ho tak napadli a vypálili Turci a hrad tak zostal dodnes.
Keď sa ľudia spoja pre obnovu histórie
V roku 1968 Pamiatkostav Žilina robil pamiatkovú obnovu hradu, ktorá nebola dokončená. Archeologický výskum sa robil od roku 1978. Počas piatich sezón sa v odkrytých zasypaných miestnostiach v jednotlivých vrstvách našli články kamennej architektúry z okien, dverí; ďalej sa našli črepiny z majoliky, z hrncov a kachieľ. K zaujímavým nálezom patrila ozdobná kamenná renesančná rímsa so štítom s letopočtom ukončenia prestavby hradu 1539 a monogramom majiteľa hradu Františka Nyáryho. V sezóne od apríla do októbra je vstup do hradu spoplatnený vstupným na účely obnovy hradu.
Branč sa stal inšpiráciou aj pre umelcov
Príťažlivá a malebná krajina s hradom Branč bola mnohým umelcom námetom na výtvarné zobrazenie. Hrad Branč vo svojich dielach stvárnil maliar Martin Benka, Július Koreszka, hodonínsky maliar Karel Novák. Hrad Branč bol a je námetom pre fotografov. Obrazy hradu Branč sa nachádzajú v Galérii mesta Bratislavy, v Múzeu Martina Benku v Martine a Záhorskej galérii v Senici.
Branč nie je len hrad, ale aj okolie
Hradný kopec ponúka po krátkom a nenáročnom výstupe široký kruhový výhľad s panorámou Myjavskej pahorkatiny a Bielych Karpát. Z hradu Branč je možnosť uskutočniť turistické výlety na Bradlo, kde je mohyla generála Milana Rastislava Štefánika (pokračovanie lesnou cestou za Pod-zámkom), či k pamätnej izbe v Prietrži u Rehušov s histó-riou boja proti fašizmu v okrese Senica. Ďalej je možnosť uskutočniť výlet k hradisku Starý Hrad, prípadne k poľovníckej chate.
Na hrade usporadúvajú aj kultúrne podujatia
V krásnom prostredí Branča sa konajú rôzne spoločenské udalosti či aktivity pre starších, ale aj tých neskôr narodených. Na sviatok sv. Cyrila a Metoda sa tu každoročne konajú evanjelické bohoslužby. Taktiež sa tu každoročne konajú Hradné slávnosti, ktoré sú určené najmä pre deti a mládež s rozprávkovou tematikou, rôznymi detskými aktivitami a občerstvením.