Netradičná možnosť kúpania v prírodnej vode pri Malackách
Máte už dosť chlórovej vody v bazénoch? Tak neváhajte a navštívte BIOkúpalisko Borovica pri Malackách, v ktorom sa nachádza prírodná jazerná voda.
MALACKY. Malacky obklopujú borovicové lesy, ktoré dávajú Malačanom nielen kyslík, ale aj miesto pre oddych. A práve podľa druhu drevín nazvali aj novovybudované biokúpalisko Borovica. Tento areál je výnimočný tým, že od roku 1946 je tu postavený prvý prírodný bazén.
V zahraničí sú tieto bazény bežné, a preto sa v súčasnosti táto technológia preniesla aj sem k nám na Záhorie. Pre biobazén je typické že sa čistenie vody prevádza rastlinami a nie chemikáliami, ako to býva pri bežných bazénoch. V podstate to ani nie je bazén, má to len typický tvar bazéna. Voda v ňom je prinesená z jazera, takže je to v podstate len jazero, v ktorom sa kúpeme.
Návštevníci túto technológiu veľmi obľubujú, nakoľko je to oveľa zdravší spôsob kúpania. Bazén sa čistí len samotnými jazernými mikroorganizmami. Je v ňom asi 15 druhov vysoko chránených rastlín, ktoré sa v dnešnej prírode už takmer nevyskytujú. Spolu s nimi sa tam na vodnej hladine nachádzajú lekná, ktoré pôsobia veľmi estetickým a prírodným dojmom.
Dokopy to tvorí jeden prírodný cyklus, ktorý pomáha čistiť vodu. Voda má, samozrejme, parametre pitnej vody, čo znamená, že vôbec neprekáža, keď sa návštevníci počas kúpania vody zároveň napijú. (AB)
Nový tobogan v Malackách je len začiatkom premien na kúpalisku
Nadčasový dizajn areálu spĺňa estetické kritériá podobných zariadení v zahraničí.
MALACKY. Na mestskom kúpalisku v Malackách sprevádzkovali nový tobogan. Po zvážení dispozičných možností vznikol spojením dvoch menších zariadení na spúšťanie sa do vody. Dušan Rusňák, riaditeľ AD Hoc Malacky: „Pri betónovaní okraja sme museli pôvodné zariadenie vybrať a zistili sme, že spodok nástupnej veže je prehrdzavený. Nutné repasovanie sme využili práve na to, že sme z dvoch kratších šmykľaviek zostavili detský tobogan, na ktorý máme riadny bezpečnostný certifikát platný dva roky.“
Ďalším vylepšením v súvislosti s osadením nového toboganu je skutočnosť, že čerpadlo si vodu na zvlhčovanie zjazdovej plochy berie priamo z bazéna. „Predtým sme na tento účel používali pitnú vodu zo spŕch, ktorú teraz výrazne šetríme,“ vysvetlil D. Rusňák.
Mestské kúpalisko v Malackách v budúcnosti prejde aj ďalšími premenami. V súčasnosti mu chýba už len kúsok k tomu, aby sa vyrovnalo podobným zariadeniam v zahraničí, o čom sa ľudia z prihraničného regiónu môžu ľahko presvedčiť. Piesková pláž a stromoradie borovíc zároveň pripomínajú, že sme na Záhorí.
„Drevené opaľovacie terasy, nové sprchy, ohrev vody či vylepšenie zázemia, sociálnych zariadení a šatní patria medzi naše priority,“ prezradil niečo z plánov na ďalšie roky D. Rusňák. Taká čistá voda, aká je na kúpalisku dnes, tam podľa jeho slov ešte nikdy nebola. „Investovali sme do troch nových čerpadiel s lepším prietokom, ako aj do pieskového filtra. Bazénový vysávač jazdí a čistí vodu tri hodiny denne, jej vynikajúcu kvalitu odobrila aj hygiena,“ uzavrel riaditeľ AD Hoc Malacky s tým, že prvoradá je spokojnosť a bezpečnosť návštevníkov kúpaliska. (IS)
Na Gazárke naďalej zákaz kúpania
Počasie ovplyvňovalo počet ľudí na kúpaliskách opäť aj tento týždeň.
ŠAŠTÍN-STRÁŽE. „Väčšina zaznamenala zníženú návštevnosť a ich prevádzka bola v dôsledku počasia prerušovaná,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke 13 prírodných a 171 umelých kúpalísk.
Nevyhovujúcu kvalitu vody zistili hygienici napríklad na bratislavskej Kuchajde, Duchonke, banskoštiavnických jazerách Evičkino jazero a Kopanice, ako aj vodnej nádrži Ružín (odberové miesto Chaty).
Problémy s vodou sú i na vodnej ploche Lipovina Bátovce či prítokoch Ružína. Naďalej platí zákaz kúpania v rekreačnej oblasti Šaštín Stráže Gazarka.
Opatrenia pre zlepšenie najmä mikrobiologickej kvality vody na kúpanie museli zrealizovať prevádzkovatelia zariadení: Termalpark Veľký Meder (vonkajšie tobogany), Kúpalisko Delfín Bratislava, LK Modra, Národné centrum vodného póla Nováky, Termálne kúpalisko Patince, Kúpalisko Rožňava a Čajka Bojnice.
Aktuálne informácie o stave sledovaných prírodných a umelých kúpalísk na Slovensku možno nájsť na webovej stránke ÚVZ SR www.uvzsr.sk a na stránkach regionálnych úradov verejného zdravotníctva. (TS)
Holíčania sa chodia kúpať zadarmo autobusom až do českého Hodonína
Holíčska radnica zatvorila pred šiestimi rokmi plaváreň. Odvtedy svojim obyvateľom ponúka zadarmo cestovanie na kúpalisko do Hodonína.
HOLÍČ. Holíčania sa aj v tomto roku chodia kúpať na kúpalisko až za hranice Slovenska. Do štyroch kilometrov vzdialeného moravského Hodonína ich vozí bezplatná kyvadlová autobusová doprava. Zabezpečila ju holíčska radnica ako kompenzáciu za zrušené miestne kúpalisko. Autobus premáva od júla do konca prázdnin.
Takto sa to deje v Holíči už šiestu sezónu, odvtedy, čo pre nepriaznivý technický stav zatvorili miestnu plaváreň. Ako uviedol viceprimátor Rastislav Caletka, mestu vyrábala ročne stratu okolo 33.000 eur. Náklady na prepravu kúpania chtivých sú na úrovni 5000 až 6000 eur. Prepravu využívajú najmä školáci a tínedžeri.
„Samozrejme, že chceme postaviť pre našich obyvateľov nové kúpalisko. Ale na inom mieste, ako bolo to pôvodné. Radi by sme ho umiestnili do areálu holíčskeho zámku, kde sú aj rybníky a malo by byť ekologické, s funkciou samočistenia,“ povedal Caletka.
Problémom sú však financie. Mesto má pripravenú vizualizáciu a čaká, či bude vyhlásená výzva na podávanie projektov na ich získanie z eurofondov. „Z mestského rozpočtu to nevieme realizovať, je to náročné,“ dodal viceprimátor.
Cestovanie za kúpaliskom na Moravu Holíčanom podľa neho problémy nerobí, jazda trvá okolo desať minút. Prvý spoj odchádza z Holíča o 10.00 h, posledný z Hodonína o 20.00 h. (TASR)
ANKETA – Ako riešite kúpanie, keď je Kunovská priehrada vypustená
SENICA. Leto je v plnom prúde a pre mnohých ľudí zo Senice a okolia nastal vypustením priehrady v Kunove problém, kam za vodou. Spýtali sme sa niekoľkých z nich, ako sa s touto komplikáciou vyrovnali.
IVANA CHOCHOLÁČKOVÁ – SENICA: Občas ideme na kúpalisko tu v Senici, lebo je blízko. Prípadne zájdeme do Hodonína a pri horšom počasí kvôli deťom až do Uherského Brodu.
GABRIELA HRABINOVÁ – SENICA: Keďže som taký slabý plavec, tak to veľmi riešiť nemusím. No chodíme sa kúpať do Dunajskej Stredy do teplejšej vody, keďže tu nablízku nič také nie je. Najbližšie je hádam kúpalisko Hodonín, čo je však pre mňa veľmi studené kúpalisko.
PAVOL PAPÁNEK – SENICA: Mám na Podbranči chalupu a tam bazén. Tu na okolí by som mohol iným na kúpanie odporučiť najbližšie azda Adamov pri Gbeloch.
HANA JOBBOVÁ – SENICA: Chodíme na kúpalisko v Senici a za rieku Moravu do Hodonína. Tam je na kúpalisku určite krajšie prostredie ako v Senici. Napríklad – už iba tráva je tam zelená.
PAVEL BLATNICKÝ – DOJČ: Kúpem sa doma v bazéne. Aj iným by som to odporučil – kúpať sa doma na dvore. (Smiech.) Ale, myslím, že dobre sa dá vykúpať v Sekuliach a v Adamove.
PAVEL ZÍŠEK – SENICA: Nijako to neriešim. Kúpeme sa doma vo väčšom nafukovacom bazéne s vnúčencami. Na Záhorí sa dá kúpať na bagroviskách v Šajdíkových Humenciach, ale tam je to s deťmi dosť riskantné. Tam sa musí dávať pozor. Naši chodia za kúpaním aj do Skalických hôr, do Zlatníckej doliny. (MS)