Na Kunove je však zatiaľ, slovami jednej známej pesničky, „pohoda, klídek, tabáček“.
SENICA. Kunovská priehrada je už dlhšiu dobu vypustená. Avizovaná úprava bola plánovaná od marca tohto roku, ale zatiaľ sa s ňou ani po troch mesiacoch nezačalo.
Vodohospodári: Všetko postupuje podľa plánu
Keďže priehrada sa vypustila už v minulom roku a s úpravami sa opticky ešte nezačalo, požiadali sme o vyjadrenie hovorcu SVP Pavla Machavu. Aký je súčasný stav ohľadom priehrady, ktorá je jedným z najčastejších miest oddychu Seničanov?
„Prvé práce sa začali na Kunovskej priehrade už v januári tohto roku. Lenže nestále počasie a porucha na kráčajúcom bagri nám znepríjemnila situáciu. V rámci vlastných kapacít SVP, š. p. Správy povodia Moravy, bol vykopaný (kráčajúcim rýpadlom) odvodňovací rigol na odvodnenie priestorov nádrže. Týmto prebehli prípravné práce.“
Zatiaľ SVP spravili na Kunovskej priehrade tento rigol.
Teraz však práce stoja už dve mesiace. „To je absolútne štandardná vec. Technika sa využíva racionálne, kde treba. My máme Kunovskú priehradu zaradenú v pláne na rok 2016, takže zatiaľ postupujeme podľa neho.“
Na otázku, či nevznikajú nové náklady tým, že sa na priehrade nič nedeje a na dne priehrady začína bujnieť vegetácia, hovorca odpovedal. „Myslím, že pri tom nevznikajú žiadne ďalšie náklady.“
Vysvetlil aj najbližší postup prác. „Ako prvé z priestorov nádrže budeme odstraňovať nánosy, ktorých je približne 77-tisíc metrov kubických. Odstraňovanie nánosov začneme v roku 2016 a práce by mali pokračovať aj v roku 2017."
Takto vyzerá dno vodnej nádrže v súčasnosti.
Pridal aj ďalší výpočet prác, ktoré musia vodohospodári na nádrži zvládnuť pred jej znovunapustením. „Počas revízie sú naplánované okrem prečistenia nádrže aj oprava zemnej hrádzky, betónových konštrukcií funkčného objektu, betónového opevnenia návodného svahu, koruny hrádze, drenážneho systému a kovových konštrukcií na funkčnom objekte a takisto sanácia vzdušného svahu hrádze,“ spresnil Pavel Machava.
Predpokladaný termín opätovného napúšťania deklaroval na tretí alebo štvrtý kvartál budúceho roku.
Rekreačným službám situácia vyhovuje
V správe mestskej firmy Rekreačné služby mesta Senica je okrem iného aj obľúbená pláž na priehrade. Spýtali sme sa konateľa spoločnosti Ľubomíra Štvrteckého, či využijú vypustenú nádrž na úpravu pláže. „Na pláži, ktorá patrí pod našu spoločnosť, plánujeme urobiť zmeny. Ale až v budúcom roku počas leta. Zatiaľ nemáme ani finančný odhad, ani presný zoznam zmien. Uvažujeme nad drevenými mólami, atrakciami pre deti a podobne. V podstate nám táto situácia, že bude priehrada dva roky bez vody, vyhovuje."
Pláž v Kunove.
Senica prichádza o kultúrne podujatia
Okrem toho, že Seničania prichádzajú o jednu z mála možností, kde sa dá na vodnej ploche športovo vyžiť, budú musieť oželieť aj niektoré mimoriadne populárne spoločenské podujatia.
„Na Kunovskej priehrade v minulých sezónach prebiehali viaceré akcie, ako Dračie lode, Záhorácky unplugged, H Triathlon, Hudba na priehrade či Štramák fest. Až na posledné sa žiadne z nich v tejto sezóne neuskutoční. Štramák fest ako jediný bol presunutý do Senice na Sadovú ulicu s termínom 9. júla,“ poskytla informácie Katarína Poláková z Mestského úradu v Senici.
Pre rybárov je to tragédia
Najviac postihnutými pri vypúšťaní priehrady boli rybári. Senická organizácia musela pri vypustení premiestniť všetky ryby. „Nechceli sme ich predávať, rozdelili sme ich do ďalších našich vôd,“ povedal nám predseda miestnej rybárskej organizácie Branislav Hesek a spresnil: „Skončili v rybníkoch v Jablonici, Brestovci, Radošovciach, Kováľove.“
Už teraz vie, že vrátiť stav rýb do pôvodného počtu nebude jednoduché. „Po opätovnom napustení musíme urobiť prvotné zarybnenie. Máme povinnosť zo zákona, ktorý nám určuje minimá a tie musíme dodržať. Z každého druhu sú presne stanovené počty, koľko ich musí byť na danú plochu. Ale nie je to len o zarybnení, aj okolie priehrady musíme dať do pôvodného stavu pred vypúšťaním.“
Že to nie je lacný špás, potvrdzuje Hesek konkrétnou sumou.
„Prvotné zarybnenie a nutné práce budú náš dobrovoľný spolok stáť viac ako 30-tisíc eur.“ A že ani vtedy nebudú mať rybári vyhrané, potvrdzuje aj ďalší fakt. „Kým sa stav rýb dostane na úroveň, aká bola pred vypustením, potrvá to minimálne 10 rokov,“ spresňuje predseda senickej organizácie.
Opravy berú rybári pragmaticky, chápu potreby nutnej údržby. Predseda senickej organizácie však pridal niekoľko postrehov.
„Pre nás to je najdôležitejšia voda. Rybári sem chodili aj na dlhšie, zvykli sa tu ubytovať. Na prácach sa malo začať už v marci, ale až na jeden bager, ktorý tu spravil rigol na odtok vody, je tu stále mŕtvo. Necítime, že vodohospodári robia maximum. Je to štátna organizácia, dostanú peniaze od štátu a nie sú motivovaní na rýchle dokončenie. My sme príspevková organizácia, čo si nevyzbierame medzi členmi, nemáme.“
Svoje tvrdenie opiera aj s pohľadom do minulosti. „Ešte pred pár rokmi sme mali sedem vodných nádrží, teraz nám zostali už iba štyri a aj to nemusí byť konečné číslo. Nádrž v Brezovej vypustili v roku 2010 a odvtedy je prázdna, Osuské je bez vody už dva roky.
Ak to pôjde takto ďalej, neviem, kde to skončí. Keď sa vypúšťala Kunovská priehrada naposledy v roku 1989, všetky práce boli hotové do jedného roka. Poviem to, ako to je, pre nás rybárov je to doslova tragédia,“ zakončil so smútkom v hlase Branislav Hesek.
Pláž v Kunove oživia raz za čas aspoň koníčkari.