SENICA. Múzejná rada, ktorá bude pracovať na tvorbe mestského múzea v Senici, sa prvýkrát zišla v polovici mája. V sedemčlennej rade sú zastúpení odborníci a lokálpatrioti, medzi nimi archeológ, etnograf, historik, učiteľ dejepisu a podobne. Spoločne budú pracovať na tvorbe koncepcie múzea ako poradný a iniciatívny orgán mesta.
„Táto funkcia je čestná a neplatená. Som rád, že aj napriek tomu ste sa rozhodli na tvorbe múzea pracovať,“ povedal primátor Branislav Grimm pri menovaní rady 13. mája.
Hľadajú spoločné témy
Mestské múzeum by malo zaberať celú históriu mesta – od najstaršej až po nedávnu minulosť.
Nápadov i materiálov, ktoré by sa dali prezentovať, je podľa Ľubice Krištofovej, členky rady a riaditeľky Záhorského osvetového strediska, veľa.
„Mohlo by tu mesto byť zachované vo virtuálnej podobe alebo v trojrozmerných modeloch. Mal by tu byť parčík s osadenými pamätnými tabuľami, mohlo byť tu byť aj literárne múzeum, ktoré sme taktiež zlikvidovali, expozíciu by si zaslúžili osobnosti, tlačiar Ján Bežo, boli sme súčasťou udalostí meruôsmych rokov, a určite by sa nemalo zabudnúť na 2. svetovú vojnu,“ vymenovala. Hoci ostalo stáť len málo historických pamiatok, neznamená to, že mesto nemá bohatú históriu. „Má, len ju treba ukázať,“ povedala.
Nielen Česká cesta
Už dávnejšie sa hovorilo o zameraní múzea na Českú cestu, významnú stredovekú obchodnú trasu spájajúcu Prahu s Budínom, ktorá cez Senicu viedla. Je jednou z najvýznamnejších tém, ktoré spájajú Senicu s českými partnermi. „Česká cesta by mala byť súčasťou projektu na rekonštrukciu Sokolovne, ktorý sa žiada z grantov cezhraničnej spolupráce SR – ČR,“ vysvetlila Krištofová. Práve v Sokolovni má byť definitívne sídlo múzea a hľadajú sa zdroje na jej rekonštrukciu. Na svojich stretnutiach však má rada, podľa projektovej manažérky mesta Ľubice Kadlec Melišovej, hľadať i ďalšie spoločné prieniky.
Podzemie s atmosférou
Dočasné priestory pre expozície múzea sa budú pripravovať v podzemí domu kultúry.
Budú tam priestory pre prednášky, premietania, výstavné priestory pre tematické výstavy, a tiež pre stálu expozíciu. „Vynímali by sa tu napríklad nedávne výnimočné nálezy hrobov z doby bronzovej, ako žena pochovaná s dieťatkom v náručí, dvomi chlapcami a jednou dievčinou,“ povedala Krištofová. „Atmosféra tohto priestoru dokáže návštevníkov pohltiť, ponoriť do dávnej minulosti a rozmýšľať, kto boli, ako žili, prečo a ako zomreli títo ľudia.“
Široký záber
Senica vďaka svojej polohe bývala súčasťou významných obchodných, ale i vojenských ciest, i v období pred vznikom Českej cesty. Osídlená bola už v dobe kamennej.
„Budúce múzeum by malo okrem archeológie prezentovať aj Senicu, ktorú v 60. rokoch zbúrali, rovnako osobnosti, ktoré tu žili. V minulosti sme boli významným mestom, boli tu majere, kaštiele, paláce, konali sa tu jarmoky. Tieto fakty treba sprístupniť verejnosti, mladej generácii, aby nadobudli vzťah k vlastnému mestu,“ uzavrela Krištofová.
Členovia Múzejnej rady: RNDr. Ľubica Krištofová. PhDr. Štefan Mocko , Mgr. Tomáš Motus, Ján Peter, Mgr. Vladimír Petrovič, RSDr. Ján Pukančík, Mgr. Martin Rosa.