HOLÍČ. Organizátorskej úlohy sa ujali členovia folklórneho súboru Valša, ktorí aj tohtoročné podujatie pripravili s podporou mesta Holíč.
Ocenil ich aj primátor
V príhovore primátor Zdenko Čambal okrem iného ocenil úsilie organizátorov aj prostredníctvom tohto podujatia prezentovať a šíriť naše ľudové zvyky a tradície. Potvrdili to v úvode programu deti z folklórneho súboru Valšátko. Predstavili sa s vystúpením nazvaným Jarmak, ktorý nacvičili pod vedením Michaly Poláčkovej a Nadeždy Vachovej.
V takmer štvorhodinovom programe sa predstavilo sedem speváckych či tanečných súborov zo záhorského a okolitého regiónu i susednej Moravy. Okrem domácej Valše a detí z Valšátka vystúpili ženský spevácky súbor Sekulanky, folklórna skupina Mladosť zo Šenkvíc, mužský spevácky zbor z Vlčnova či folklórne súbory Štvrtčan z Plaveckého Štvrtka a Trnavčan z Trnavy.
Zvyky a tradície
Naši predkovia nám zanechali vzácne dedičstvo – ľudové tradície a zvyky, ktoré sú aj vďaka vyznávačom folklóru stále živé. O ich zachovanie a šírenie sa už siedmy rok snaží i folklórny súbor Valša z Holíča. Oživil tradíciu fašiangov sprievodom masiek a pochovávaním basy či prezentáciou starých jedál.
Na tohtoročných folklórnych slávnostiach po prvýkrát predstavil ďalší ľudový zvyk – čepčenie, či po záhorácky čepenie nevesty. Valša potešila aj zmesou pesničiek z autorskej dielne Milana Križánka, ktorý súbor sprevádza hrou na harmonike aj ako spevák. Podujatie organizátori i tohto roku obohatili o sprievodný program – stánky s umeleckými remeslami a malú expozíciu, prostredníctvom ktorej mohli záujemcovia nazrieť do starodávnej holíčskej kuchyne.
Autor: LAK