Počet hodín dejepisu na slovenských školách je najmenší v rámci Európskej únie a stále je tendencia tento počet znižovať, poukáže zjazd v Skalici.
SKALICA. BRATISLAVA. zlepšenie postavenia humanitných a spoločenských vied, vrátane histórie, môže viesť k zmenám myslenia a spoločenského správania. Upozorňuje na to Slovenská historická spoločnosť (SHS) pri Slovenskej akadémii vied (SAV), ktorá sa otázkou bude zaoberať na svojom 15. zjazde v Skalici. Podľa predsedu Dušana Kováča SHS v danom kontexte pripravuje výzvu Humanitné a spoločenské vedy v súčasnom svete.
"Spoločnosť na Slovensku konečne začala vnímať deformácie v historickom vedomí našich občanov ako problém, ktorý môže viesť k narastaniu extrémizmu, predovšetkým u mladých ľudí. Nejde však len o slovenský fenomén. Vo svetovom meradle sa stretávame s globálnymi problémami - šírenie xenofóbnych ideológií, terorizmus, migrácie celých skupín obyvateľstva, ohrozené životné prostredie, lokálne vojny, ktoré môžu prerásť do veľkých konfliktov. Týmto výzvam už nedokáže ľudstvo čeliť výlučne technologicky. K zmene môže priviesť iba zmena v myslení a v spoločenských vzťahoch," informoval Kováč pred zjazdom, ktorý sa uskutoční od 11. do 13. mája v skalickom Dome kultúry.
Za mimoriadne závažný považuje SHS problém diskriminácie humanitných a spoločenských vied vo financovaní výskumu a vo vyučovacom procese na základných a stredných školách, kde sa vyučovanie o človeku a spoločnosti redukovalo na neúnosnú mieru. "Počet hodín dejepisu na slovenských školách je najmenší v rámci Európskej únie a stále je tendencia tento počet znižovať," konštatoval predseda SHS.
Súčasťou zjazdu bude aj vedecká konferencia na tému História, historiografia a etika. Odovzdávať sa budú aj výročné ceny SHS a očakáva sa bohatá diskusia k úlohám a postaveniu historiografie v súčasnom svete a špeciálne na Slovensku, a tiež k úlohe historikov pri formovaní historického a spoločenského vedomia slovenskej spoločnosti.
Slovenská historická spoločnosť pri SAV je profesijná organizácia slovenských historikov, ktorá existuje od roku 1946. Jej zjazdy sa konajú pravidelne každých päť rokov. Významný bol najmä jej mimoriadny zjazd v roku 1968 v Martine, ktorý sa venoval prehodnoteniu historiografie po nastúpení komunistickej totality, ako aj v roku 1991, ktorý otvorene hodnotil vyše štyridsaťročné deformácie komunizmu v dejepisectve. Reflektujúc tieto tradície sa historici aj v súčasnosti usilujú ako profesionálni vedci, ale aj ako angažovaní občania, vyjadriť sa k dianiu a situácii v spoločnosti.
Veľká sála Domu kultúry v Skalici. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ