HOLÍČ. 11. apríla poctil mesto Holíč svojou návštevou mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Alexej Leonidovič Fedotov. Hosťa na jeho prvej oficiálnej návšteve Holíča, ktorého sprevádzali dvaja ďalší predstavitelia veľvyslanectva, prijal vo svojej pracovni primátor Zdenko Čambal. Vzácnu návštevu privítali aj viceprimátor Rastislav Caletka a prednostka mestského úradu Jana Jurkovičová.
Účastníci stretnutia okrem iného hovorili o perspektívach a možnostiach partnerskej spolupráce, o spolupráci medzi regiónmi oboch krajín. Dohodli sa na ďalšom spoločnom stretnutí aj za účasti predsedu TTSK Tibora Mikuša s cieľom vytvoriť projekty, ktoré by boli obojstranne zaujímavé v oblasti ekonomickej i kultúrnej. Primátor Zdenko Čambal priblížil zámery mesta Holíč a ako uviedol, v prípade, že bude oslovené, vyjadril záujem participovať na spoločných projektoch.
Na záver stretnutia si obaja predstavitelia odovzdali dary. Zdenko Čambal venoval hosťovi darčekový set z keramiky, reprezentačnú vzorku vína a knižnú monografiu o Holíči s venovaním. Alexej Leonidovič Fedotov obdaroval svojho hostiteľa reprezentačnou publikáciou o hlavnom meste a upomienkovými predmetmi, charakterizujúcimi krajinu ruských hostí. Ich návštevu bude pripomínať aj zápis do Pamätnej knihy mesta.
Holíč si pripomenul výročie oslobodenia
Slávnostný charakter podujatia podporili svojou účasťou príslušníci vzdušných síl SR z jednotky Dopravného krídla Kuchyňa na čele s plukovníkom Petrom Prokopom.
HOLÍČ. 11. apríl 1945 je v histórii Holíča nezmazateľne zapísaný ako dátum jeho oslobodenia. Práve v deň 71. výročia tejto významnej udalosti sa pri Pomníku padlých vojakov na Námestí mieru uskutočnilo spomienkové podujatie. Otvorili ho hymny Slovenskej republiky a Ruskej federácie v podaní dychovej hudby Májovanka.
Po veršoch básne sa účastníkom slávnosti prihovorila jedna z jej organizátoriek Hana Galková. Medzi prítomnými privítala predovšetkým mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ruskej federácie v SR Alexeja Leonidoviča Fedotova s jeho sprievodom. Privítala tiež predstaviteľov vedenia mesta Holíč, poslancov mestského zastupiteľstva, zástupcov štátnej správy, politických strán a združení pôsobiacich v Holíči, ako aj občanov mesta, učiteľov, žiakov a študentov holíčskych škôl. Slávnostný charakter podujatia podporili svojou účasťou príslušníci vzdušných síl SR z jednotky Dopravného krídla Kuchyňa na čele s plukovníkom Petrom Prokopom.
V príhovore primátor Zdenko Čambal vzdal vďaku a hold všetkým, ktorí v oslobodzovacích bojoch museli zaplatiť tým najcennejším, svojimi životmi. Pri oslobodzovaní padlo v Holíči a okolí 36 vojakov Červenej armády. Trvalou pripomienkou je nápis, ktorý je spolu s menoslovom padlých obyvateľov Holíča súčasťou Pomníku padlých vojakov na Námestí mieru.
Aj túto skutočnosť, ako i viditeľnú starostlivosť o pomníky našich osloboditeľov, ocenil v príhovore veľvyslanec Ruskej federácie. Alexej Leonidovič Fedotov tiež vyjadril potešenie z toho, že na spomienku výročia oslobodenia zavítalo mnoho mladých ľudí, pre ktorých je mimoriadne dôležité pripomínať si túto významnú historickú udalosť v dejinách každého mesta či obce.
Pozvanie na spomienkový akt prijal tiež holíčsky pravoslávny kňaz, jerej Jakub Jacečko. Z jeho úst zaznel starosloviensky Otčenáš a modlitba za padlých vo svetových vojnách. Ich pamiatku si uctili aj za prítomnosti čestnej stráže Ozbrojených síl SR viacerí účastníci spomienkového aktu položením vencov k Pomníku padlých vojakov. článku
(lak)
Autor: lak