SENICA. 7. apríl pre Senicu znamená deň oslobodenia od fašizmu. V tento deň zároveň prebehli v Dome kultúry prednášky o histórii pod názvom Stretnutie s históriou.
Bolo to ďalšie podujatie Záhorského osvetového strediska a občianskeho združenia Klub priateľov histórie Senica zo série aktivít roku 2016, ktorými si chcú pripomenúť dve významné výročia: 760. výročie prvej písomnej zmienky o Senici a 620.výročie udelenia mestských privilégií mestu.
Proti vykrádačom bojuje zákon
Podujatie bolo venované úvodu do problematiky dejín. Matúš Sládok z Krajského pamiatkového úradu v Trnave vysvetlil prítomným dôležitosť ochrany archeologického kultúrneho dedičstva. Žiaľ, v dnešnej dobre množstvo pamiatok, archeologických nálezov končí v rukách „hľadačov pokladov“, priekupníkov a v zahraničných súkromných zbierkach.
Historické premety sa stávajú dobre speňažiteľným tovarom a my prichádzame o svoje kultúrne dedičstvo a históriu. Pre nepatrný kovový predmet v nálezisku títo vykrádači histórie často zničia celú archeologickú lokalitu, ktorá má nesmiernu historickú hodnotu.
Preto bol prijatý zákon, ktorý má archeologické kultúrne dedičstvo chrániť. Tento zákon má však i motivačnú stránku, kde nálezcovi, ktorý nájdený predmet odovzdá , môže byť vyplatená odmena – nálezné, až do výšky 100 percent ceny nálezu. A to je omnoho viac, ako by dostal za to na čiernom trhu.
Mesto posiate archeologickými lokalitami
Tomáš Motus sa vo svojej prednáške o najstaršej histórii snažil vysvetliť, ako vyzeralo naše územie pred desiatkami tisícov rokov, aké zvieratá tu žili, kto boli obyvatelia, aké stopy tu zanechali. Archeológ Pavol Jelínek, ktorý momentálne pracuje na jednom z výskumov v Senici, priblížil niekoľko lokalít, kde sa v uplynulých rokoch vykonával archeologický výskum.
Keďže predmety a pozostatky najstarších obyvateľom mesta, čo sa tu našli, práve skúmajú v archeologických a antropologických laboratóriách, správy budú publikované až v ďalšom období. Seničania sa o nich budú postupne dozvedať v ďalších stretnutiach s históriou. Isté však je, že Senica je posiata archeologickými lokalitami zo všetkých období, od neolitu, cez doby bronzové, železné, Keltov, Germánov či Slovanov.
Poloha mesta sa zaslúžila o to, že sa cez mesto preháňala história v podobe vojsk, ale aj kupcov, obchodníkov, kráľovských sprievodov, ale i učencov a vierozvestcov.
Múzeum je zatiaľ v domovoch Seničanov
Na stretnutí vystúpil i primátor Branislav Grimm, ktorý opäť potvrdil úmysel vybudovať mestské múzeum. Táto myšlienka v meste nie je nová, presadzoval ju už v roku 1958 Vlastivedný spolok pod vedeným Vladimíra Jamárika. No v roku 1962 sa rozhodlo, že okresný archív a Záhorské múzeum bude v Skalici.
Doktorka Ľubica Krištofová, riaditeľka Záhorského osvetového strediska v Senici a propagátorka približovania histórie obyvateľstvu, povedala, že mestské múzeum vlastne už existuje: nie je síce v kamennej budove, ale v domácnostiach ľudí, v ich vedomostiach a nadšení.
Vyslovila presvedčenie, že v momente, keď bude múzeu vyčlenený priestor, ľudia ho zaplnia až po povalu svojimi predmetmi, fotografiami, dokumentmi i spomienkami. Zároveň vyzvala všetkých, ktorí doma opatrujú staré predmety po prarodičoch, aby ich nevyhadzovali , ale radšej priniesli do osvetového strediska, aby sa na ne pozreli odborníci a posúdili, či majú historickú cenu.
Stredoveké občerstvenie
Účastníci podujatia sa na stretnutí mohli občerstviť aj dobovými plackami a posúchmi, slivkovými guľami, ktoré pripravili študenti Strednej odbornej školy v Senici, dobovým pivom, ktoré navaril pán Fordinál, ovocím, kávou a nealkoholickým „rozólišom“.
Spoločnosť im robili aj členovia občianskeho združenia Schatmansdorf z Častej, ktorí predviedli dobový inventár i jedlo. Vo vitrínach boli vystavené archeologické nálezy, keramika výtvarníkov - členov SENartu , ktorí sa snažili vlastnoručne vyskúšať je výrobu z dôb, kedy nebol ešte objavený hrnčiarsky kruh.
Slovenský hodváb a prvomájové sprievody
Ďalším podujatím Klubu priateľov histórie a ZOS Senica bude komentované premietanie dobových fotografií na tému Slovenský hodváb a Prvomájové sprievody v Senici. Za miesto si symbolicky vybrali kongresové centrum v bývalom SH a dátum 1.máj.
Autor: Ľubica Krištofová, (IS)