SKALICA. Po tom, čo pred ôsmymi rokmi v budove bývalej materskej školy občianske združenie Mikádo zriadilo rovnomennú chránenú dielňu, pribudlo v jej bezprostrednej blízkosti nové zariadenie pre hendikepovaných ľudí. Minulý týždeň v Skalici slávnostne otvorili denný stacionár pre dospelých, zdravotne postihnutých klientov.
Zatiaľ v zábehu
„Našu činnosť sme sa rozhodli rozšíriť aj v oblasti poskytovania sociálnych služieb. Denný stacionár má kapacitu dvanásť klientov a aktuálne sa v ňom venujeme siedmim, aby sme zvládli rozbeh všetkých náročných procesov,“ priblížila riaditeľka občianskeho združenia Mikádo Maria Kubová.
Ľudom v dennom stacionári sa venujú zatiaľ dve zamestnankyne – Erika Štrbová a Monika Rypáková. V auguste prijmú do kolektívu aj mužskú posilu. Ako informovala Mária Kubová, personál je plno kvalifikovaný v odboroch zdravotná sestra, sociálna práca a ošetrovateľstvo. Pre lepšie zvládanie náročnej práce má zriaďovateľ - občianske združenie Mikádo - podpísané zmluvy s ďalšími tromi dobrovoľníkmi.
Vypočuli prosby rodičov
Chránená dielňa, v ktorej pracuje jedenásť zamestnancov, z toho deväť ťažko zdravotne postihnutých, a denný stacionár, sídlia v susedných pavilónoch. Vzájomným prepojením oboch zariadení je nielen spoločné stravovanie klientov a zamestnancov. „Plánujeme aj spoločné dovolenky, výlety , kultúrne podujatia a ďalšie aktivity,“ uviedla Mária Kubová, ktorá je pre svoju prácu a pomoc iným nadšená.
„Čo nás viedlo k založeniu denného stacionára? Prosby rodičov, ktorí majú v domácom prostredí svoje zdravotne postihnuté dospelé deti. Klienti sú absolventi špeciálnej základnej školy a nie sú schopní zaradiť sa do pracovného procesu v chránenej dielni. V Skalici doteraz nebol žiadny denný stacionár zameraný pre zdravotne postihnuté dospelé osoby, čo v našom okrese veľmi chýbalo,“ vysvetlila ku vzniku absentujúceho zariadenia riaditeľka. Ako s radosťou dodala, klienti sa sem každý deň veľmi tešia. V priebehu dvoch mesiacov sa výborne adaptovali. Sú nadšení pre nové aktivity.
Rozšíria možnosti terapií
Mesto Skalica Mikádu prenajíma budovy a priľahlý dvor. Ten klienti zveľaďujú v rámci ergoterapie, kedy zametajú či hrabú. S príchodom teplejších dní tu budú hrať rôzne loptové hry, posedia si v altánku a k dispozícii majú tiež parádne pomaľované auto, v ktorom šoférujú a hrajú sa na pretekárov.
K dennému harmonogramu, ktorý je každý deň iný, patrí muzikoterapia, arterapia a fyzioterapia. „Máme v pláne obohatiť program našich ľudí o canisterapiu a hipoterapiu,“ doplní Mária Kubová s tým, že v rámci prechádzok navštevujú mestskú knižnicu, pod dohľadom sa učia kúpiť si drobnosť v obchode či zaplatiť.
„Jedným z klientov je môj syn, ktorý každé ráno vstáva o piatej hodine a dokola opakuje, že chce ísť do práce. Keď sa ho opýtam, ako pracuje v dennom stacionári, odpoveď znie - hrám na klavíri, počúvam magnetofón, hrám sa s kamarátmi s loptou. A každý deň zostáva „nadčas“ , nechce ísť domov,“ hovorí riaditeľka zariadenia z pozície mamy ťažko postihnutého mladého muža. Všetci klienti denného stacionára sú vo veku od 22 do 25 rokov, zariadenie je otvorené denne od 7. do 16. hodiny.
Skvelý kultúrny program
Slávnostného otvorenia denného stacionára sa zúčastnili zástupcovia samosprávy a všetkých štedrých podporovateľov, priatelia a nadšenci pre prácu v prospech hendikepovaných ľudí na čele s Antonom Haviarom, rodičia a v neposlednom rade samotní klienti denného stacionára a zamestnanci chránenej dielne, ktorí prekvapili milým kultúrnym programom.
Pásku slávnostne prestrihli primátor Skalice Ľudovít Barát, Mária Kubová a riaditeľ úradu Trnavského samosprávneho kraja Ľuboš Dušek. Otvorenie denného stacionára v Skalici bolo predovšetkým stretnutím zainteresovaných, ktorí práci so zdravotne postihnutými ľuďmi rozumejú viac, ako ktokoľvek iný.