Mesto dokázalo z ruín bývalej hospodárskej budovy – tabačiarne – vystavať nevšedné reprezentatívne priestory, ktoré budú slúžiť ako kultúrno-osvetové centrum.
HOLÍČ. 2. marec 2016 sa zapíše veľkými písmenami do histórie mesta Holíč. Tunajší zámok zažil udalosť porovnateľnú s veľkolepými podujatiami z čias panovania Habsburgovcov.
V rámci obnovy národnej kultúrnej pamiatky Holíčsky zámok oficiálne odovzdali do užívania zrekonštruovaný objekt tzv. tabačiarne, jednej z priľahlých hospodárskych budov.
Cisársky pár si to nenechal ujsť
Približne dvesto hostí pri vstupe na svoje panstvo vítali panovníčka Mária Terézia a jej manžel František Štefan Lotrinský, ktorých v dobových kostýmoch vierohodne stvárnili holíčski stredoškoláci. V úvodnom príhovore všetkých privítala Hana Galková, vedúca Oddelenia kultúry a športu Mestského úradu v Holíči, ktoré slávnosť pripravilo.
Za prítomnosti cisárskeho páru primátor Holíča Zdenko Čambal spolu s predsedom NR SR Petrom Pellegrinim a poslankyňou Vierou Kučerovou prestrihnutím pásky oficiálne odovzdali zrekonštruovaný objekt do užívania.
Priestory objektu posvätil páter Matúš z holíčskej rímsko-katolíckej farnosti. Program slávnostného podujatia spestril svojim vystúpením operný spevák a sólista Slovenského národného divadla Ivan Ožvát.
Preinvestované milióny sú vidieť
Po skončení oficiálnej časti si prítomní mohli poprezerať zrekonštruované priestory novo otvoreného objektu. Práce na rekonštrukcii tabačiarne začali v roku 2015. Boli realizované v rámci projektu Rekonštrukciou národnej kultúrnej pamiatky podporujeme rozvoj kultúrno-poznávacieho cestovného ruchu v regióne: Objekt č.2 Tabačiareň Zámok Holíč.
Tento projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou vo výške 85 percent z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vo výške 10 percent zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Celková suma bola 2 564 755 eur.
„Preinvestované finančné prostriedky sú aj v plnom rozsahu vidieť,“ povedal Zdenko Čambal.
Rekonštrukciou tabačiarne vzniklo v tomto objekte multifunkčné kultúrno-osvetové centrum. S kapacitou až 300 miest bude slúžiť širokej verejnosti s priestormi pre rôzne výstavy, umelecké sympóziá, folklórne vystúpenia, galérie a tvorivé dielne pre umelecké súbory i jednotlivcov, priestory pre záujmovo-umeleckú činnosť a amatérske aktivity.
Objekt je pre mesto Holíč zároveň alternatívou za už nevyhovujúci kultúrny dom. Vo vyhlásenej súťaži na dodávateľa rekonštrukčných prác bola úspešná spoločnosť HANT BA, a.s. Bratislava. Interiéry navrhol akademik architekt Jozef Zamboj.
Čakajú na ďalšie výzvy
Bude mesto Holíč pokračovať v obnove zámku? Primátor Zdenko Čambal: „Samozrejme. Máme pripravenú projektovú dokumentáciu aj na zrkadlovo ľavý objekt - bývalú koniareň. Všetko závisí od príslušných výziev, ktoré by sme mali už v tomto roku čakať z európskych fondov, z programovacieho obdobia 2014-2020.“
Obnova celého Holíčskeho zámku by si vyžiadala približne 34-35 miliónov eur, čo je v prepočte na bývalú slovenskú menu okolo jednej miliardy korún. Mestu je zrejmé, že takýto rozpočet prostriedkov na opravu pamiatky nezíska. Rekonštrukcia zámku a jeho následná revitalizácia bude musieť naďalej pokračovať po častiach.
Aktuálne prebieha oprava padnutého bastiónu. „Robí sa v piatok – sviatok, stále. Som presvedčený, že aj peniaze, ktoré sme získali z Nórskych finančných mechanizmov, budú dobre investované, a aj samotný výstup z celkovej rekonštrukcie bude pozitívny. Teda do 30. apríla tohto roku v požadovanom kvantitatívnom aj kvalitatívnom rozmere,“ uzavrel holíčsky primátor a podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Zdenko Čambal.
FOTO: INGRID SOCHOROVÁ A LADISLAV NOVÁK
Autor: (LAK)