Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Stupavský dub si zaslúži starostlivosť ako stromy v Malom parku

Mohutný jedinec s obvodom vyše štyroch metrov by mal byť zaradený medzi chránené stromy.

Malý park v Stupave je vzorom v starostlivosti o zeleň.Malý park v Stupave je vzorom v starostlivosti o zeleň. (Zdroj: DANA ŠEVČÍKOVÁ)

Mohutný jedinec s obvodom vyše štyroch metrov by mal byť pre svoje parametre zaradený medzi chránené stromy.

STUPAVA. S novým vedením samosprávy po komunálnych voľbách v roku 2014 prišili do dolnozáhorského mesta Stupava zdravé myšlienky. Progres je očividný aj pokiaľ ide o mestskú zeleň.

Radosť z Malého parku

Stupavský primátor Roman Maroš ochotne prijíma všetky výzvy. Takou bol i stupavský Malý park. Areál bol kedysi súčasťou Zámockého parku. Slúžil na hospodárske účely. Pripravovali tu sadbový materiál, zazimovali cudzokrajné rastliny. Starý skleník si stále zachováva svoju architektonicko-historickú hodnotu. Časom spustol, rovnako ako celý park.

„Vďaka nedávnej dobrovoľníckej činnosti, niekoľkým brigádam a teraz i s podporou mesta sa Malému parku dostáva starostlivosti, ktorú si právom zaslúži a ktorá by mohla byť vzorom aj pre iné mestá. Areál postupne mení svoj zanedbaný vzhľad, stáva sa parkom prírodným, no práce je ešte veľmi veľa,“ priblížila ochranárka Dana Ševčíková s tým, že cieľom je, aby tunajšie stromy mali ochranu a dostali starostlivosť i ošetrenie. A samozrejme, aby sa tu návštevníci cítili dobre, bezpečne a prirodzene.

Čo ešte zaujalo podpredsedníčku Klubu ochrancov zelene zo Senice v parku, na ktorý môže byť Stupava právom hrdá?

„Nie je odtiaľ odvážaný žiadny odpad, všetko lístie zostáva zhrnuté pod korunami stromov. Slúži ako mulč, ochrana a hnojivo zároveň. Využijú aj konáriky, ktoré poslúžia ako materiál pre vymedzenie chodníčkov a okapových línií drevín. Týmto budú návštevníkom prirodzeným spôsobom vsugerované trasy pre ich pohyb, aby boli maximálne ochránené koreňové systémy drevín. Ovplyvní to aj politiku kosenia, nie všade je totiž nutné kosiť s rovnakou intenzitou. Naopak, sú vyčlenené zóny, kde bude kosenie minimálne, čím sa šetrí pôdny kryt a zároveň aj dreviny. O finančnom prínose v podobe ušetrených peňazí nevraviac. V prírode všetko so všetkým súvisí a v tomto parku to chcú v maximálne možnej miere rešpektovať,“ priblížila Dana Ševčíková.

Realizátormi myšlienky nie celkom bežného spôsobu starostlivosti o park a údržby parkovej zelene sú arborista Jakub Kováč a architekt Ivan Klas.

Dub ako protiklad

Hneď v susedstve parku, avšak na súkromnom pozemku, stojí majestátny dub letný. Zaobchádzanie s týmto vzácnym jedincom je v úplnom protiklade so starostlivosťou o stromy v Malom parku.

„Dočítala som sa, že park bol kedysi oveľa rozsiahlejší a jeho areál zasahoval až k hradu Pajštún. Je preto veľmi pravdepodobné, že i tento mohykán je jedným z pôvodnej parkovej výsadby. Každopádne stojí za to, aby sa zachoval v čo najlepšej kondícii aj pre generácie, ktoré prídu po nás. Je to naša povinnosť.“ podotýka Dana Ševčíková.

V čom je problém? Majiteľ pozemku, na ktorom vzácny dub stojí, sa rozhodol, že bude parkovať tesne vedľa jeho kmeňa. A tak zhutnil posledný vsakovací priestor pod stromom, zatĺkol kovové tyče pomedzi jeho korene, naviezol makadamovú vrstvu a obohnal ho nevzhľadným pletivom s plachtami.

„Toto parkovacie miesto uberie z vitality hodnotnej, perspektívnej dreviny i z dôstojnosti vzácneho a elegantného stromu. Zmeny na jeho zdraví sa neprejavia zo dňa na deň, budú však nezvratné a neospravedlniteľné,“ upozorňuje ochranárka.

K situácii sa vyjadril aj certifikovaný arborista Michal Kuzma. Uviedol, že smerodajným ukazovateľom vitality a životaschopnosti nie je len pekná architektúra koruny. Odborník upozornil na neprehliadnuteľné známky z minulosti, napríklad odstraňovanie kostrových konárov.

Rany po týchto zásahoch sú základom pre dutiny, na ktorých už teraz pracuje drevokazná huba. Je veľký predpoklad šírenia infekcie aj do koreňového systému. Michal Kuzma zároveň zdôraznil, že zhutňovanie pôdy pravidelným parkovaním výrazne ovplyvní vodný režim a tým aj celý pôdny režim v priestore, v ktorom je strom zakorenený.

Je to na majiteľovi

Klub ochrancov zelene intervenoval za staručký dub už v októbri minulého roka. Oslovil mestské, okresné aj ochranárske inštitúcie. Spočiatku sa im nedostávalo odpovede. „Chytili sme sa ťažkej témy, lebo verejnosť, a žiaľ, veľakrát aj úrady, vnímajú len nadzemnú časť stromov. To čo nevidíme, akoby ani nejestvovalo. Som toho názoru, že aj o takomto poškodzovaní sa musí viac verejne rozprávať. Platná STN na to myslí, stačilo by ju len dodržiavať,“ vyzýva Dana Ševčíková.

Napokon však úrady reagovali. Štátna ochrana prírody, Chránená krajinná oblasť Záhorie, odporúča upozorniť vlastníka, že daný stav môže spôsobiť poškodenie stromu, čo predstavuje porušenie paragrafu 47.

S odstupom času podobne reagovala aj stupavská radnica. „Potešil ma záver listu, kde mesto uvádza, že v zmysle Zákona o ochrane prírody a krajiny vyzve majiteľa pozemku, aby priestor, minimálne štyri metre od kmeňa stromu, nevyužíval na parkovanie vozidiel a skladovanie materiálu, aby bolo zabránené úniku ropných látok a ďalšiemu zhutňovaniu pôdy,“ informovala na záver Dana Ševčíková a dodala: „Takýto strom zaslúži pokoj a úctu.“

Ochranári upozorňujú na porušenie legislatívy

Zhutnením posledného nespevneného miesta pod stromom, navážkou, ktorá prikryla koreňové nábehy, a zaťažením koreňového priestoru sa zhoršili podmienky pre život stromu, prichádza k zamedzeniu výmeny plynov, zhoršeniu možnosti vsakovania atmosférických zrážok, zničeniu pôdnych mikroorganizmov a podobne.

Zatlčením kovových tyčí v mieste kostrových koreňov sa mechanickým poškodením otvárajú vstupné brány pre vniknutie infekcií do tela stromu, čím sa odštartuje jeho postupné chradnutie a predčasný zánik. Poškodenie smerované do podzemnej časti stromu nie je síce vizuálne viditeľné, ale predstavuje veľké riziko.

Uvedeným konaním prichádza k porušeniu STN 83 7010 o ošetrovaní, udržiavaní a ochrane stromovej vegetácie. Podľa tejto normy nesmie byť koreňový priestor trvalo zaťažovaný chôdzou, jazdou a parkovaním vozidiel, skladovaním materiálu a pod. V koreňovom priestore nie je možné budovať nijaké stavebné konštrukcie uzatvárajúce pôdny povrch. Nepriepustné konštrukcie nesmú pokrývať viac ako 30 % koreňového priestoru stromu.

Vzhľadom k charakteru stanoviska dreviny je táto požiadavka normy porušená už dávno. Je neprípustné tento stav zhoršovať ešte viac a zhutniť a zaťažovať aj posledný kúsok nespevnenej plochy. Takisto je podľa uvedenej normy zakázané skladovanie chemických a iných látok, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie dreviny. Keďže parkovaním automobilu pod stromom vzniká predpoklad úniku tekutín z vozidla, nie je zaručené ani dodržanie tejto podmienky normy.

(DŠ)

Dub letný v Stupave. Majiteľ pozemku porušuje platnú STN. Dolu: O stromy v Malom parku je vzorovo postarané. FOTO: DANA ŠEVČÍKOVÁ

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Hladinka smeruje do Košíc!
  2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 599
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 762
  3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 524
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 4 960
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 932
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 240
  7. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 2 423
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 181

Blogy SME

  1. Ján Valchár: Víkendový (ne)rýchly blog - 19. mesiacov štvordňovej operácie
  2. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
  3. Irena Šimuneková: Žarnov
  4. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
  5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
  6. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (2/7)
  7. Vladimír Krátky: Šmejdi, lúzri, mafiáni a nevzdelanci
  8. Boris Vanek: Ako rozpoznať e-mail od podvodníkov a neprísť kvôli nim o úspory?
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 214
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 34 521
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 664
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 265
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 22 859
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 175
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 8 961
  8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 461
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Ľudovít Hološka.

Dve galérie na západnom Slovensku spojilo jubileum Ľudovíta Hološku. Galéria Jána Koniarka (GJK) v Trnave i Záhorská galéria Jána Mudrocha (ZGJM) pripravili umelcovi k 80.


TASR 23. sep

Diskusiu vysielame naživo 26. 9. 2023 o 11.00 h.


22. sep
Predstavenie sochy Maceka v Malackách.

Na unikátnej soche pracoval umelec niekoľko mesiacov.


22. sep
Ilustračná fotka

Záujemcovia môžu ponuky predložiť do 13. októbra.


TASR 22. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Ján Valchár: Víkendový (ne)rýchly blog - 19. mesiacov štvordňovej operácie
  2. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
  3. Irena Šimuneková: Žarnov
  4. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
  5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
  6. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (2/7)
  7. Vladimír Krátky: Šmejdi, lúzri, mafiáni a nevzdelanci
  8. Boris Vanek: Ako rozpoznať e-mail od podvodníkov a neprísť kvôli nim o úspory?
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 214
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 34 521
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 664
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 265
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 22 859
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 175
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 8 961
  8. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 461
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu