BRATISLAVA. ZÁHORIE. Bratislavský Spolok Záhorákov, aj napriek zložitejším podmienkam, zachováva tradíciu a pokračuje v príprave svojich každoročných bálov. Bude to už 47. bál Záhorákov, čo svedčí o aktivite tejto organizácie, ktorá chce bálmi nielen ľudí vo fašiangovom období zabaviť, ale aj oživovať v ľuďoch krásu svojej domoviny, svojho rodiska, svojho Záhoria.
Smútok za PKO
Ak sme uviedli, že podmienky na prípravu bálov sú zložitejšie, mysleli sme predovšetkým Park kultúry a oddychu (PKO) v Bratislave , kde sa dlhé roky bály uskutočňovali, podmienky boli takmer ideálne, a bály sa tu mohli robiť aj s istou pompou a pre okolo tisícky účastníkov. Práve pred pár týždňami sa budovy PKO začali búrať, tisícky hlasov a protestov proti tomuto nekultúrnemu počinu zostali nepovšimnuté. Aj Spolok Záhorákov sa zaradil medzi tých, ktorí žiadali PKO ponechať.
Ak by sa trocha pri predaji parku kultúrne myslelo, mohla sa dať kupujúcej organizácii podmienka, aby v prízemí výškových budov zostali dve veľké sály a organizácia PKO tu mohla naďalej existovať. Pritom bratislavský PKO mal nielen historickú hodnotu, ale aj hodnotu architektonickú a výtvarno-umeleckú.
Ak sa teraz do plánu výstavby zaradilo i planetárium, dalo sa asi rokovať aj o zachovaní nosných objektov PKO. Nechceme sa však stavať proti planetáriu, vítame to, veď vieme, že kultúrna, najmä osvetová verejnosť (ľudové hvezdárne i park kultúry sa zriaďovali na základe osvetového zákona) sa o budovanie ľudovej hvezdárne s planetáriom viackrát usilovala, nenašli sa však nikdy na to finančné prostriedky.
Zo všetkých kútov Slovenska
Ale vráťme sa k tohtoročnému bálu. Po likvidácii PKO sme boli nútení pre bál hľadať iný priestor. V ostatných rokoch sme bál organizovali v hoteli Bonbón v Petržalke – a pripravujeme ho tu i v tomto roku. Hotel má väčšiu kongresovú halu, ktorú na bál využívame.
Bály i v tomto prostredí boli úspešné, ľudia sa tu vždy dobre zabavili a pritom účasť si mohol dovoliť takmer každý. Bál Záhorákov v Bratislave má v porovnaní s ostatnými bálmi veľmi nízke vstupné. Na bál chodia nielen Bratislavčania, ktorí majú korene na Záhorí, ale obľúbili si ho aj iní, z ďalších kútov Slovenska.
Hity a evergreeny
Tohtoročný bál sa uskutoční ako zvyčajne vždy v prvú februárovú sobotu, 6. februára 2016. A aký bude 47. bál? Dobrá muzika je základom dobrej zábavy. A takú máme. Je to kapela bratov Zajačkovcov z Plaveckého Štvrtku, ktorá sa pred rokmi preslávila v televíznej, veľmi obľúbenej relácii Repete a ktorá už na Bále Záhorákov viac rokov dominuje.
Jej spevákom je Karol Malý. Kapela má taký repertoár, že zabaví každého, mladých i tých skorej narodených. V jej repertoári sú nielen súčasné populárne melódie, ale aj hity a evergreeny minulých rokov. Hosťom bálu bude i popredný spevák a herec bratislavskej Novej scény Ján Slezák, Záhorák zo Senice.
Priestor pre záhoráckych umelcov
Na bále tradične dávame priestor aj umeleckým súborom zo Záhoria, najmä folklórnym, ktoré predstavujú výraznú črtu, ráz a tradície regiónu Záhorie.
V tomto roku sa v Bratislave predstaví folklórny súbor Leváranek z obce Veľké Leváre. V programe bálu bude samozrejme aj tombola – žrebovať budeme viacero hodnotných cien, ktoré nám ako dary poskytujú organizácie a osobnosti z Bratislavy a Záhoria.
V záhoráckom opojení
Na každom bále šerpou dekorujeme richtára Spolku Záhorákov. Bude to Prof. MUDr. Anton Gúth, CSc., primár rehabilitačnej kliniky Nemocnice L. Dérera na Kramároch. K spoločenskej úrovni bálu prispievajú aj pohostinské služby hotela Bonbón s dobrými jedlami a kvalitným i nápojmi. Hosťov bálu privíta i cimbalová muzika hotela. Takýto bude teda 47. bál.
Ak ste sa pre fašiangové rozptýlenie ešte nerozhodli, máte možnosť na tomto bále. Určite sa na ňom dobre zabavíte a aj osviežite v záhoráckom opojení. Srdečne vás naň pozýva richtár Spolku Záhorákov a jeho spolupracovníci v záhoráckej rade.
Autor: PhDr. František Karas, člen záhoráckej rady