SENICA. Nestáva sa často, aby výtvarník divákov vzal do svojej tvorivej kuchyne. Docent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení z Bratislavy, v Gbeloch žijúci Štefan Komorný, kameraman, fotograf a vysokoškolský pedagóg, takúto ponuku uskutočnil spoločným podujatím Záhorskej knižnice a Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici „Adventným stretnutím s umením“ 17. decembra 2015 na výstave svojich fotografií v senickej galérii.
Ešte pred dronmi
Roku 2010, po dva a polročnom úsilí, dokončil Štefan Komorný práce na obrazovej časti výpravnej monografie Dóm – o katedrále svätého Martina. Po Bratislavskom hrade je druhou najvýznamnejšou turistickou atrakciou nášho hlavného mesta, v Bratislave najvýznamnejšou a jednou z najväčších gotických sakrálnych stavieb na Slovensku.
Snímať tak, aby aj tie najmodernejšie fotografické a filmárske technológie objektu neublížili, neubrali z umeleckých kvalít sôch a architektúry, ale naopak, aby duchovnú hodnotu chrámu, celku, detailu či fragmentu zvečnili verne a uhlom pohľadu originálne. Aj o to šlo pri práci na knihe. Fotograf priblížil i zákulisie a zábery v knihe neuverejnené. Rozprával o nových historických poznatkoch o chráme , ktoré objavili a doteraz nepublikovali.
Katedrála, ako korunovačný chrám i miesto odpočinku korunovaných hláv, sa začala stavebne rodiť pred bezmála 800 rokmi (1221) a v súčasnú trojloďovú gotickú podobu má viac ako pol tisícročia. Fotograf, ako lovec jedinečných záberov, odkryl aj okamihy, keď (ešte pred bežným použitím dronov) ani filmárske vrtuľníky pri fotografovaní Dómu neboli úspešné.
Svetlo a dobrodružstvo kreativity
Prácu na knihe sčasti obmedzilo i lešenie a reštaurátorské práce na katedrále. Na druhej strane však ponúkli autorskému tímu aj možnosti navyše. Dostať sa lešeniami či technologickými otvormi aj na miesta inak neprístupné.
Na veži i v podzemí. Aj tak sa zrodili mnohé z pol tisícky jedinečných záberov v knihe. Pritom, ako zdôraznil pri premietaní fotografií docent Štefan Komorný, pri žiadnom z detailov či fragmentov sa nesnímalo za rovnakých svetelných podmienok či uhlov pohľadu.
Mnohé z finálnych obrazov v knihe sú výsledkom jednak dramatického dobrodružstva pri fotografovaní alebo kreativíty pri spájaní záberov do väčšieho – plastickejšieho či širšieho panoramatického celku.
V druhej časti stretnutia divákom s osobným zaujatím fotograf umožnil zalistovať digitálnou podobou knihy, ktorá v súťaži o Najkrajšiu knihu Slovenska roku 2010 získala Cenu Ministerstva kultúry (Štefan Komorný za fotografie, biskup Jozef Haľko za text a Barbara Neumannnová za grafickú úpravu).
I hodnotný hudobný program Lenky Kurinovej na podujatí s s jedinečným fotografom a vysokoškolským pedagógom Štefanom Komorným sa stal súčasťou prísľubu, že (povedané slovami riaditeľa Záhorskej galérie Jána Mudrocha v Senici - Štefana Zajíčka) nás aj v roku 2016 podujatia v galérii osviežila svojou duchovnou náplňou a vizualitou. A prinesú nám hodnotné estetické zážitky.
FOTO: MILAN SOUKUP A ŠTEFAN KOMORNÝ