SENICA. Od prvého kontaktu s tajomstvom fotografie ako 9-ročný v Gbeloch (kde žije dodnes) sa prepracoval dnes už 53-ročný docent Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave Štefan Komorný, rodák zo Skalice, medzi vyzreté výrazné osobnosti fotografickej scény. Jeho prvú samostatnú výstavu v rodnom regióne Záhoria otvorili 2. decembra v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici pod názvom „Štefan Komorný FOTOGRAFIE.“
Osobnosť jedného z najvýznamnejších slovenských fotografov svojej generácie, ktorá začala tvorivo využívať digitálne technológie, poctili na vernisáži svojou prítomnosťou viacerí vysokoškolskí profesori a docenti, výnimočné postavy fotografie a filmu (hraného i animovaného) na Slovensku.
Nechýbal tam biskup rímskokatolíckej cirkvi Jozef Haľko, s ktorým viac ako pol tisíckou fotografií Štefan Komorný vytvoril výpravnú monografiu „DÓM“ - príbeh o najvýznamnejšej gotickej katedrále Svätého Martina v Bratislave. Bola Knihou roka 2010 na Slovensku.
Riaditeľ galérie Štefan Zajíček i kurátorka výstavy Dana Janáčková predstavili dielo pedagóga i fotografa s osobitým videním a tvorivým zhodnocovaním videného v krajine, architektúre, v celku, fragmente, detaile i v štruktúre. Vizuálne hodnoty Komorného fotografií hudobným programom obohatili manželia Ľuboš a Anna Hašanovci.
V hojne zastúpenej skupine Gbelanov na vernisáži nechýbal tamojší rodák scénograf Vladimír Suchánek, mnohí bývalí i súčasní študenti docenta Komorného. Cez štúdia na filmovej priemyslovke v Čimeliciach, na katedre filmovej a televíznej kamery na Akadémii múzických umení v Prahe, cez prácu v animovanej tvorbe, na Barrandove i na Kolibe, pôsobenie pedagóga na VŠMU, dnes sa zaoberá i obnovou a záchranou archívneho kinematografického fondu.
Čo si na pedagógovi cenia žiaci? Kameraman Ivo Miko: „Bol vždy ten, kto nás ako keby tlačil, ale zároveň podporoval. Ak v niekom videl, že ho to baví, vedel ho veľmi motivovať a posúvať ďalej. Pre mňa je veľký motivátor.“
Čo u vystavujúceho oceňuje o generáciu starší kolega, profesor Ján Ďuriš z VŠMU, inak i dvorný kameraman filmov režiséra Juraja Jakubiska? „Oceňujem jeho prácu. Od abstraktných Interferencií, ktoré sú skoro akoby maľované obrazy, cez kolekciu Transparencií k Zátišiam, ktoré sú úplne iné. Interferencie sú ako olejomaľby a toto akoby čiernobiela grafika. Mimoriadne zaujímavé sú ukážky z knihy o Dóme, kde sa nezaprie jeho profesia kameramana. Monografia je mimoriadne perfektne rozzáberovaná. Ako keby nakrúcal film. V záplave digitálneho obrazového smogu je potešením zastaviť sa pri jeho fotografiách. Potešia nielen oko, ale aj dušu.“ Ako Štefana Komorného vníma biskup Jozef Haľko, s ktorým vytvárali najkrajšiu knihu Slovenska? „Veľmi zaujímavá je uňho, a myslím, že aj dosť zriedkavá, kombinácia veľkej profesionality a veľkej pokory zároveň. V profesionalite pokora a v pokore profesionalita.“
Výstava v Senici potrvá do 24. januára 2016 a 17. decembra o 16. hodine na nej docent Štefan Komorný priblíži aj filmovou projekciou takmer kaskadérske výkony pri fotografovaní na najvyšších i bežnému človeku neprístupných miestach gotickej katedrály. - Dómu Svätého Martina v Bratislave.