SENICA. Hlavnú cenu za poéziu – cenu predsedu Trnavského samosprávneho kraja, 3. decembra 2015 v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici prevzal 25-ročný Matej Kubriczký z Boroviec pri Piešťanoch, pracujúci v zaisťovníctve (poisťovanie poisťovní). Bol jedným z 203 účastníkov XXIX. ročníka Literárnej Senice L.N., ktorí do tejto celoštátnej autorskej súťaže poslali do Záhorskej knižnice v Senici spolu 474 poetických a prozaických prác.
Porote predsedal spisovateľ a publicista Marián Grupač a spolu s ním o víťazoch rozhodovali poetka Dana Podracká a literárny kritik a šéfredaktor Knižnej revue Radoslav Matejov.
Druhé najvýznamnejšie ocenenie – Cenu Literárneho informačného centra za prózu si zo Senice odniesol 29-ročný Michal Baláž z Humenného, doktorand (v odbore réžia hraného filmu) a pedagóg z Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.
Bol napríklad nedávno pri 200-ročnici od narodenia Ľudovíta Štúra i režisérom a scenáristom filmu – dokudrámy „Tru Štúr“ v autorskej trojici spolu s Mariánom Prevendarčíkom a Zuzanou Šajgalíkovou. Film kombinuje hraný dokument s animovaným filmom a bol inšpirovaný poetikou amerického filmu Sin City z roku 2005, natočeného na motívy rovnomenného komiksu.
Z celkovo udelených 45 cien a čestných uznaní v troch kategóriách v poézii a próze sa medzi ocenených dostali opäť po dlhšom čase viacerí Záhoráci. Tretie miesto v kategórii žiakov základných škôl a osemročných gymnázií za prózu získal 15-ročný Dominik Šimko zo Základnej školy na Sadovej ulici v Senici.
V tej istej kategórii čestné uznanie patrí aj 15-ročnej Viktórii Kaderovej zo Základnej školy v Záhorskej Vsi, ktorá svoje literárne ambície rozvíja pod vedením učiteľky Ivice Pupíkovej. Za prózu v kategórii stredoškolákov získal čestné uznanie Šimon Vrba z Radimova, ktorému talent rozvíjať popri štúdiu na Gymnáziu L. Novomeského v Senici pomáha spolupráca so stredoškolskou profesorkou Margitou Hološkovou.
Cenné „pódiové“ umiestnenie sa ušlo tretím miestom v 1. kategórii za poéziu i 13-ročnej Adele Sobekovej zo Spojenej školy Svätého Františka Assiského v Malackách. Pri „osedlávaní“ literárneho koníčka spolupracuje s učiteľkou Janou Neužilovou. Oceneným blahoželáme.
Čo si úspešní Záhoráci z celoštátnej súťaže LSLN 2015 odnášajú popri diplomoch a knihách? Šimon Vrba: „Príjemný pocit. Povzbudenie do života.“ Viktória Kaderová: „Aj pri čestnom uznaní mám výborný pocit a beriem to ako skvelú skúsenosť do budúcnosti.“
Adela Sobeková: „Veľmi dobrý pocit, že si niekto prečítal to, čo som napísala. Už to bol pre mňa úspech. Neverila som, že by som mohla byť tretia. Je to motivácia – v písaní pokračovať.“ Dominik Šimko: „Pri iba druhej súťaži, do ktorej som sa prihlásil, to je celkom slušné. Navyše, keď po viac rokov tu neocenili žiadneho Seničana, tak je to v pohode.“
Konkrétnu kritiku počuli ocenení na seminári s porotou. Čo si z neho vezmú ako radu? Za všetkých - Dominik Šimko: „Vytkli nám iba nejaké malé veci a vlastne hovorili skôr o tých pozitívnych, u všetkých. Takže je to skôr také nakopnutie, naštartovanie do budúcnosti.“
HODNOTY OČAMI VÍŤAZOV LITERÁRNEJ SENICE 2011 - 2015
Práce najlepších na seminári rozoberú porotcovia – Dana Podracká, Marián Grupač a Radoslav Matejov.
SENICA. „Na pozadí utečeneckej krízy, ktorou žijeme, ako aj v pomyselnom epicentre teroristických útokov v Európe si pri čítaní básní, napríklad v súťaži Literárna Senica Laca Novomeského 2015 nevdojak kladieme otázku: V čo alebo čomu veria mladí autori, mladí ľudia na Slovensku?
Táto otázka je legitímna z toho dôvodu, že svet, v ktorom žijeme, krvavo kladie do protikladu svet konzumu a svet hodnôt. Kto verí konzumu, nebude ochotný obetovať nič zo svojho pohodlia; kto verí v svet hodnôt, s tým môže duchovný plán budúcnosti rátať.“
Vybrali sme z hodnotenia poetky Dany Podrackej. Je z trojice porotcov, hodnotiacich mieru talentu 202 autorov, ktorí do XXIX. celoštátnej autorskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského 2015 poslali spolu 469 poetických, prozaických aj krátkych dramatických prác.
Súťaž očami víťazov
Literárna Senica Ladislava Novomeského (LSLN) je šancou pre literárny rozlet. Ako ju vnímajú ocenení, ktorí tu prevzali Cenu Literárneho informačného centra za prózu a tí s hlavnou cenou – cenou predsedu Trnavského samosprávneho kraja za poéziu?
Láskavý Sen Literárnych Nadšencov – tak výstižne sloganom z hlások LSLN súťaž pomenovala Silvia Dlugolinská z Popradu, literárne známa ako Mirizmá Kirkov. Sleduje aj po svojom víťazstve v roku 2011 úspechy ocenených zo Senice? „Mojou srdcovou záležitosťou sú mená ako Martin Hatala, Ria Gehrerová, Vanessa Jóriová, Roman Beňo. S ich tvorbou sa stretávam dodnes a teším sa s nimi z každého nového úspechu.“ Čo odkazuje novým talentom? „Aby sa ich úspech pretavil na ešte väčšiu lásku k literatúre. Aby nikdy nezabudli na tento moment a želám im, aby raz svoju skúsenosť odovzdali ďalej.“
Grigorij Starodubcev z Levíc sa venuje dobrovoľníctvu a prekladom z anglického jazyka. Ako víťaz z LSLN 2013 má za sebou aj knižnú prvotinu Perotozem a dve knižky básničiek pre deti. V Senici už ako stredoškolák uvítal, že tu „dostal určitú spätnú väzbu na svoju tvorbu,“ čo mu pomohlo získať pohľad skúsenejších autorov z poroty. „A stretol som zaujímavé osobnosti ako napríklad Vojtecha Kondróta či Mariána Grupača.“ Čo odporúča terajším hodnotiteľom a autorom? „Viac sa venovať rozborovým seminárom ocenených autorov a ukázať im aké majú možnosti na publikovanie, ak ich tvorba stojí zato.“
Levičan Radovan Potočár získal v Senici Cenu Literárneho informačného centra za prózu vlani. Študuje medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe, pracuje ako copywriter a učí angličtinu. Svoj talent osedláva teda aj mimo štúdia. Čo radí svojim pokračovateľom na tejto literárnej štartovacej dráhe? „Nech si ocenenie vážia, ale držia sa pri zemi. Písanie nie je a nemôže byť o cenách, diplomoch a súťažiach, hoci každá spätná väzba má hodnotu.“
Michaela Vankovicová z Prenčova, vlaňajšia držiteľka hlavnej ceny za poéziu, už dokončuje posledné úpravy rukopisu, kým ho oficiálne pošle do Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov. Krôčik po krôčiku zúročuje doteraz načerpané skúsenosti zo súťaží a rozvoja svojho talentu. Vie, že šance, ktoré tí najlepší dostanú vo štvrtok 3. decembra predpoludním v Záhorskej knižnici v Senici, sú neopakovateľné: „Oceňujem rozbory diel súťažiacich, komentáre poroty a konštruktívnu kritiku. Z môjho pohľadu to má veľkú váhu a vplyv na ďalšiu tvorbu a smerovanie autoriek a autorov, preto by som tejto časti venovala väčší priestor.“
Práce najlepších na seminári rozoberú porotcovia – Dana Podracká, Marián Grupač a Radoslav Matejov. Zborník z XXIX. ročníka Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2015 prináša čitateľom sondu do talentov najtalentovanejších. A mnohí z literárnych nádejí zo Senice sa už čoskoro vo svojej tvorbe budú vyjadrovať nielen k poézii, ale i próze života. I k téme utečeneckej krízy, „ktorou žijeme v pomyselnom epicentre teroristických útokov v Európe“. Podobne, alebo celkom inak, ako sa k nej kreatívne vyjadrila Michaela Vankovicová, keď hlásky slova „UTEČENCI“ zapriahla do svojej poetiky takto: „Už To Evidentne Človeka Etabluje Na Cieľ Integrácie.“ Ubúda Tepla Ešteže Človečenstvu Evidentne Nechýba Citlivá Intuícia.
MILAN SOUKUP
Michaela Vankovicová – víťazka hlavnej ceny za poéziu na LSLN 2014.
Radovan Potočár – držiteľ Ceny Literárneho informačného centra za prózu na LSLN 2014.
Grigorij Starodubcev – získal hlavnú cenu za poéziu na LSLN 2013.
Silvia Dlugolinská literárne známa ako Mirizmá Kirkov – víťazka hlavnej ceny za poéziu na LSLN 2011.
FOTO: MILAN SOUKUP