SENICA-KUNOV – Tradične, tento raz v sobotu 28. novembra, deň pred prvou adventnou nedeľou, sa v kultúrnom dome v Kunove, miestnej časti Senice, zišli tí, ktorí sa na Vianoce chceli pripraviť spoločne a tvorivo.
Floristky Ivana Gálová, Pavlína Šaraboková, Blažena Kováčová, s členkami Klubu priateľov Kunova Danou Lachovou, Tatianou Blažkovou či Emíliou Halabrínovou poradili i pomohli. Doriešili farbu sviečky, uviazali mašľu, dotvorili detail tak, aby výsledok bol čo najlepší.
Vianočné aranžmány so sviecou a adventné vence sa rodili v družnej, tvorivej a vzájomne inšpiratívnej atmosfére. Manželia, staré mamy s dcérami a vnučkami, i s vnukmi, mamy s deťmi, kamarátky, aj celé rodiny v Kunove pri vôni ihličia a vianočného punču, ochutnávajúc domáce koláčiky a konzumujúc i pripravený chlieb s masťou a cibuľou, robili radosť sebe a chystali predvianočnú radosť aj pre iných.
Korene tradície
Prečo to podujatie vzniklo? Tatiana Blažková, jedna z členiek Klubu priateľov Kunova, vysvetľuje: „Aby sa ľudia pripravili na Vianoce inak. Nielen zhonom, behaním po obchodoch. Teda nielen komerčne. Aby si našli čas, prišli aj s deťmi. Vidíte, každý rok ich tu pribúda, aj chlapci aj dievčatá s mamami, starkými, s kamarátkami. Sadnú si a pracujú. Pritom sa zdokonaľujú. A nesedia len pri počítačoch a televízoroch…
Chceli sme, aby ich to tak trocha inak napĺňalo. Pripravia sa na advent spolu s nami. Tá stovka ľudí, ktorí tu pracovali, alebo sa prišli iba inšpirovať v sobotu pred prvou adventnou nedeľou, je aj pre nás úžasným uspokojením.“
Floristky pomáhali
Aké materiály najčastejšie používali v Kunove na vianočné aranžmány alebo na adventné vence?
Hovorí hlavná floristka Ivana Gálová: „Na adventný veniec musí byť hlavne základ. Buď polystyrénový, trstinový, prútený alebo slamený venček. Alebo sa môže aranžovať do skla a iných materiálov. Väčšinou sa klasický venček obaľuje čečinou a upevní drôtom. Čečina sa strihá na 15-20-centimetrové halúzky, nahusto sa ukladá a ovíja drôtikom. Dnes je ale pomocníčkou najmä pájkovacia pištoľ, ktorou prilepíte takmer všetko.“
Tatiana Blažková dodáva: „Na venček najčastejšie ľudia používajú jedličku, tuju, smrek, tis, mahóniu, ale i cezmínu z tých zelených materiálov. A potom na zdobenie usušené pomaranče, jabĺčka, šípky, šišky, hríbiky, rôzne slamené ozdoby i vetvičky...V jednoduchosti je krása. Adventný veniec by mal byť jednoduchý a skromný. Podľa môjho názoru by nemal byť taký honosný, ako to často vidíme, ale skromný.“
Aké zásady dodržať, aby bol veniec adventný? Má mať živú čečinu, 4 sviece - na znak štyroch nedelí do Vianoc. Môžu sa použiť vianočné guľôčky, vianočné ruže rôznych farieb, šišky, oriešky...
Na čo sa často pýtajú Ivany Gálovej tí, ktorí na Adventný veniec Kunova prišli po prvý raz?„Ako venček obaliť čečinou tak, aby to malo jeden tvar, ako uložiť sviečky a kvietky, aby to bolo celé pekné.“ V Kunove ponúkali odpoveď konkrétnym príkladom.