SENICA. Po troch rokoch od poslednej 19. členskej výstavy, usporiadanej v roku 2012, sa členovia Fotoklubu Retina Senica opäť predstavujú senickej verejnosti už tradične počas Mesiaca fotografie na svojej v poradí už jubilejnej dvadsiatej členskej výstave fotografií v Dome kultúry v Senici, uskutočnenej v čase od 20. novembra do 14. decembra 2015.
Priestranný vestibul senického stánku kultúry v strede mesta opäť zaplnila zostava panelov s fotografiami členov senického fotografického združenia, ktoré už neuveriteľných sedemdesiattri rokov, hoci s prestávkami, tvorivo pôsobí a delí sa s výsledkami svojej fotografickej aktivity s návštevníkmi, milovníkmi fotografického umenia u nás.
Výstave predchádzalo aj tohtoročné, už tradičné letné stretnutie senických fotografov 2. augusta 2015 v pôsobivom prírodnom prostredí u člena klubu Viliama Selku v Lakšárskej Novej Vsi na fotografickom plenéri. Zúčastnilo sa ho spolu šesť členov Fotoklubu aj s rodinami.
Okrem spomínaného Viliama Selku prišli aj predseda Fotoklubu Jozef Kalka, MZSF, Ľubomír Jarábek, Filip Kalka, Andrej Gáfrik, pričom zo susedného Rakúska zavítal Ľubomír Tükör. Hosťami Fotoklubu na letnom plenéri boli Peter Babka, Ján Ševeček a Ivan Masár z partnerského fotografického klubu z Trnavy.
V tomto trojročí od svojej ostatnej spoločnej výstavy sa členovia Fotoklubu Retina s úspechom zúčastnili spoločných regionálnych, krajských a celoslovenských postupových fotografických súťaží, na ktorých získali viaceré ocenenia. Samostatne v tomto spomínanom období vystavovali v tomto roku 2015 najprv na jar spolu v štvorici Roman Flajžík, Rastislav Oslej, Marián Rafaja a Ľubomír Švec v senickej Galérii ZUŠ a potom samostatne na jeseň Drahotín Šulla, AFIAP, AZSF v Prahe.
Teší nás, že napriek všetkým prekážkam sa doteraz stále udržiava nepretržitá kontinuita v činnosti senického Fotoklubu, hoci už od roku 2010 pod novým zriaďovateľom, Mestským kultúrnym strediskom v Senici.
Na spomínanú jubilejnú spoločnú výstavu sa prihlásili spolu deviati súčasní členovia Fotoklubu s približne 140 fotografiami. Odborná porota v zložení Štefan Zajíček, kurátor výstavy a Jozef Kalka, MZSF, predseda a podporovateľ Fotoklubu, dňa 4. novembra 2015 v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici odporučila na výstavu 109 fotografií od spomínaných deviatich členov a zároveň aj fotografie do publikácie k výstave.
Druhová a žánrová zostava prezentovaných fotografií Fotoklubu je veľmi mnohotvárna, pričom stále dominuje krajinárska fotografia, potom už oveľa menej sú zastúpené figurálne žánrové kompozície, portréty, abstraktné kompozície, zátišie, animálne motívy, pričom veľmi málo je zastúpená športová tematika a prekvapujúco prakticky chýba tentoraz na výstave akt.
Aj v posledných rokoch sa na pôde Fotoklubu ešte stále uplatňuje čiernobiela fotografia, ktorá má vždy čo povedať aj v súčasnosti svojou špecifickou výpovednou hodnotou.
Autorské obsadenie prítomnej jubilejnej výstavy vykazuje oproti predchádzajúcej 19. členskej výstave, usporiadanej k okrúhlemu 70. výročiu založenia Fotoklubu, z rôznych dôvodov menej o piatich autorov: Drahotína Šullu, AFIAP, AZSF (1932), Viliama Selku (1936), Ondreja Šimka (1943), Vladimíra Třešku (1967) a Vladimíra Michalku (1987). Na druhej strane pribudol nováčik na pôde Fotoklubu, mladý nádejný fotograf Michal Guláš (1993).
V celkovej konfigurácii vystavujúcich členov Fotoklubu Retina sa z najstaršej generácie fotografov prezentuje Ľubomír Jarábek (1952) zo Senice, mestskej časti Čáčova, už tradične mnohotvárne v celých fotografických cykloch, či už z exotického Tuniska, v kompozíciách moslimskej matky s dieťaťom, ďalej hudobnej skupiny Cigánskych diablov alebo kolekcie plasticky nasvietených portrétov ľudí (Úctyhodní ľudia I. – III, ff).
Výraznejšie výtvarne chápané fotografie Jozefa Kalku, MZSF (1957) obsahujú cykly prírodných krajinárskych motívov, stromov s vertikálami kmeňov, konármi s listami v kontrastnej jesennej farebnosti (Jeseň I. – VIII, ff) aj s deštrukciou v prírode v cykle Ako zomierajú stromy.
Výtvarnú stránku fotografie preferuje vo svojich abstraktnejších, vynaliezavých fotografiách Marian Holenka (1959), či už s drobnopisnými geometrickými štruktúrami, alebo s abstraktne vyznievajúcimi konštruktívnymi tvarmi (Narušené línie, ff) v inšpiráciách aj dopravou alebo starými budovami.
Ľubomír Tükör (1959), žijúci v rakúskom Bad Deutsch Altenburgu, sa predstavuje kolekciou farebne kontrastných fotografií krajiny, pochádzajúcej aj z južnej Moravy v okolí Mikulova, podanej z nadhľadu, ďalej cyklov portrétnych fotografií, či už svojich lekárskych kolegov v práci, alebo aj optimistických autoportrétov (Autoportrét IV, ff).
Mnohotvárneho autora už z ďalšej, mladšej generácie, Seničana Rastislava Osleja (1973) trvalejšie priťahuje atraktívny svet lietadiel, či už v akrobatických zostavách letiacich na modrej oblohe, alebo pristavených na letisku (Tankovacie lietadlo KC 135 Stratotanker, ff). Inokedy si fotograficky všíma aj špecifické stavby mlyna, rozhľadne, senického fabrického komína, prípadne na druhej strane vodné prostredie surfistov.
Príťažlivý ženský svet mladých dynamických postáv tanečníc v bielom úbore na ulici pri zábradlí alebo na kúpalisku v čiernobielych fotografiách, prípadne potom dievčat odpočívajúcich na lavičke v zeleni na fotografiách farebných (Víla I. – II, ff) zaujíma Jaroslava Zlocha (1974) zo Senice.
Roman Malec (1975) zo Smoleníc vystavuje zahraničné krajinárske námety so skalami (Roque Nublo, ff), alebo mlyna na pozadí modrej oblohy, prípadne fotografuje mestskú krajinu s premostením ulice na poschodí domov.
Generačne ešte mladšieho fotografia Filipa Kalku (1983) zo Senice na výstave v celých cykloch reprezentujú exotické námety z Číny, či už scenérie hlavného mesta (Čína – Peking I. – IV, ff), alebo z Veľkého čínskeho múru a potom aj z Gruzínska, najmä z oblasti Kaukazu.
Najmladší fotograf, nováčik na pôde Fotoklubu, Michal Guláš (1993) vystavuje svoje zaujímavé fotografie venované námetom z okolitej voľnej prírody, lesného prostredia so stromami, s veľkými listami rastlín, s hubami, (Škôlka, ff) aj v nečakaných detailných záberoch, prípadne animálnemu, živočíšnemu svetu motýľov.
Záverom pri slávnostnej príležitosti jubilejnej výstavy úprimne prajeme členom Fotoklubu Retina v Senici hlavne veľa zdravia a zdaru do ďalších rokov fotografickej aktivity spolu s chápavým rodinným zázemím.