SENICA. Ani autori Ján Peter a Peter Brezina nečakali, že o ich novú knihu „Senica v nostalgii pohľadníc“ so 470 maloformátovými pohľadnicami mesta medzi rokmi 1898-1960 bude taký veľký záujem hneď v deň jej prezentácie 22. októbra v Dome kultúry v Senici.
Po prvých 300 predaných, dotlač ďalších 200 kníh majú v rukách kníhviazači a tie budú k dispozícii do týždňa.
Ako sa kniha rodila? Vydať knihu zo svojich pohľadníc sa regionálny historik Ján Peter rozhodol roku 1986 na výstave v Trenčíne inšpirovaný katalógom k výstave. Potom s firmou RECO spolupracoval pri vydávaní kalendárov s historickými zábermi Senice.
A pred desiatimi rokmi s historikom Petrom Brezinom ju začali chystať. Vyberať a triediť pohľadnice, bádať v archívoch, dopĺňať texty. S 250 vlastnými do knihy doplnili pohľadnice aj ďalší zberatelia: Adrian Nečas, Štefan Gach, Michal Sládek, Vlado Čagan, Viera Vaculová, Mojmír Benža.
90 percent starej Senice zmizlo. V roku 1945 vyhorel pri oslobodzovaní Senice okresný archív. Archívny materiál sa meria na metre. A kým napríklad v archíve v Skalici má senický Mestský úrad len 3 metre archívnych materiálov za 700 rokov, čo je málo, Skalica ich tam má 850 metrov.
..Pri uvedení knihy do života teda zaznelo, že má Senica jednak smolu v rúcaní starého a nedostatku archívnych materiálov, ale šťastie na zberateľa Jána Petra a jeho zbierku okolo 400 pohľadníc. V knihe sa stali dokumentom danej doby.
V Senici symbolicky senom knihu autori odprevadili na cestu k čitateľom spolu s jej „krstnými“ rodičmi. Čo knihe zaželali? Riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová ako „krstná“ mama postrehla, „že žiadna kniha v Senici (podľa účasti na prezentácii) nebola tak túžobne očakávaná a nevyvolávala toľko vzrušenia a nadšenia zo strany obyvateľov, ako práve táto...
Seničania majú radi svoje mesto, sú na svoje mesto hrdí...Želám knihe spokojných čitateľov. Nech sa tešia, lebo kniha má prinášať radosť. Verím, že táto kniha je odsúdená na úspech.“
A bývalý primátor Pavol Grimm ako tretí „krstný“ rodič vyzdvihol, že autori knihy sa históriou a zberateľstvom zaoberajú viac ako polovicu svojho života, čo im je koníčkom. S radosťou zobral seno a uviedol knihu do života, súc presvedčený, že so záujmom si ju zakúpia a prečítajú všetky generácie nášho mesta.“ Autorom zaželal veľa úspechov v ďalšej práci.
Po prezentácii prišla autogramiáda. Premietli staré fotografie s komentárom Jána Petra, historické zábery so zmenami Senice po rokoch komentoval projektant Ján Hromek. Kniha cestu k čitateľom odštartovala viac ako radostne a dôstojne. Tak ako jej prví čitatelia, aj my jej autorom želáme úspech aj pri ďalších knižných projektoch.
V knihe Senica v nostalgii pohľadníc je najstarší záber z roku 1898
Do knihy sa rozhodli zaradiť zábery na mestečko z rokov 1898 1960, ktoré boli zaslané poštou. Prvá pohľadnica Senice vyšla v roku 1898 a jej tlač inicioval kníhtlačiar Jozef Löffler. Pozval dvoch fotografov z Viedne a Kroměříža, aby zvečnili vtedajšiu Senicu.
A práve prostredníctvom pohľadníc možno sledovať vývoj Senice od malej obce až po dnešné 20-tisícové okresné mesto, najväčšie na Záhorí. Sú významným zdrojom informácií, ako vyzerala v rôznych etapách svojho vývoja. Ku každej pohľadnici pridali autori doplňujúce texty.
"Našou ambíciou nebolo priniesť ucelený pohľad na dejiny mesta. Chceli sme k pohľadniciam uviesť dôležité fakty, zasadiť ich do konkrétnej dejinnej etapy alebo vytvoriť časti viažuce sa napríklad k stavebnému vývinu, remeslám a podobne," povedal Ján Peter. Ako zberateľ sa pohľadniciam venuje už viac ako štvrť storočie.
Prvé staré pohľadnice našiel v rodinnom archíve svojho prastarého otca, národovca Pavla Gašpara a starého otca, evanjelického kňaza Jána Boora. Ďalšie získaval od známych a najviac pohľadníc si priniesol z búrz, ktoré pravidelne navštevuje. Pri zostavovaní publikácie spolupracoval s historikom Petrom Brezinom z Mokrého Hája.
Knihou o stavebnom vývoji a zabudnutých miestnych osobnostiach sme chceli predstaviť Senicu ako bohatým životom pulzujúce mesto s množstvom usilovných rodákov, ktorí zvádzali boj o jej zveľaďovanie, doplnil Peter Brezina.
(TASR)
Ján Peter pri autogramiáde.
Zľava Ján Peter, Peter Brezina, Ľubica Krištofová a Katarína Soukupová „krstí“ knihu senom. Vpravo Pavol Grimm.
FOTO: MILAN SOUKUP