SENICA-ČÁČOV. Od roku 2011, tradične na evanjelické hody, býva v Čáčove otvorený bývalý Škodáčkov mlyn. Podujatie tohto roku navštívil aj primátor mesta Senica Branislav Grimm, viceprimátor Ján Hurban a exprimátor Pavol Grimm. Hostí privítala poslankyňa za časť Čáčov Emília Wágnerová. Nechýbali mladé dievčatá a chlapci v krojoch, slivovica, šamrlóny a zákusky. Hlavný aktivista celého projektu Slavomír Bučák nás bližšie oboznámil o peknej aktivite.
V Čáčove boli štyri mlyny. Škodáčkov mlyn je najzachovalejším, pokiaľ ide o strojové vybaveníe. „My, aktivisti, sme sa ho pokúsili vyčistiť, sprístupniť ľuďom či už z Čáčova alebo blízkeho okolia, ktorí si radi pospomínajú na časy, keď bol mlyn v plnej prevádzke,“ priblížil Slavomír Bučák.
Ide vlastne o akési malé múzeum, čo všetko sa tu nachádza?
Mlyn je pamiatka aj osve, no nachádzajú sa tu ešte aj rôzne mlynárske veci spojené s mletím múky. Oblečenie alebo náradie, ktoré mlynári
používali, sú tu historické fotografie. „Teraz sme už sprístupnili aj koleso, ktoré poháňalo turbínu. V interiéroch je ukážka krojov, šijacích strojov, ale tiež zariadenia čáčovskej izby. Bavili sme sa o tom, že v Čáčove síce boli štyri mlyny, ale keď sa Čáčov, Kunov a Sotina spojili do súčasnej Senice, tak tých mlynov narátame dvanásť.
Čáčovský mlyn je zachovalý. Čím to je?
Veľkú zásluhu na tom má a vďaka patrí súčasnému majiteľovi mlyna. Peter Pivák doň investuje nemalé vlastné prostriedky. My sme pomohli mlyn skrášliť, či už išlo o nátery, podlahy, každý pomohol, ako vedel, majster stolár, murár a ďalší, všetci, ktorí dokázali niečo urobiť, pomohli.
Čo bolo cieľom?
Stretli sme sa s majiteľom a porozprávali sa o tom, čo by bolo dobré na hody, čím by sme ich oživili. Rozhodli sme sa sprístupniť mlyn. V prvom roku – 2011 - to malo veľký úspech, tak sme sa snažili postupne sprístupniť ďalšie jeho časti. Prebehol tu aj Týždeň dobrovoľníctva, boli pomôcť študenti zo Senice a mali o stavbu veľký záujem, lebo je tu kus histórie.
FOTO: ARCHÍV AUTORA
Autor: Pavol Macek.