ŠAŠTÍN – STRÁŽE 6. septembra (SITA) – Tisíce veriacich budú pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie - patrónky Slovenska v polovici septembra putovať k bazilike v pútnickom mestečku Šaštín – Stráže. Pripravený je pre nich niekoľkodenný duchovný program, ktorý vyvrcholí v utorok 15. septembra o 10:30 svätou omšou za účasti slovenských biskupov.
Hlavným kazateľom bude arcibiskup vladyka Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme. Počas sviatku sedembolestnej Panny Márie budú sväté omše aj o 7:00, 8:00 a 18:00.
Pondelkový večer 14. septembra je vyhradený pre mládežnícky program s názvom Agapé, ktorý začína o 18:00 a potrvá až do tretej hodiny ráno. Jeho súčasťou bude muzikál Chiara Luca, koncert, rehoľná kaviareň a ďalšie sprievodné aktivity.
V stredu 16. septembra sa uskutoční Púť seniorov a chorých, hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši o 10:00 bude Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup. Železničná spoločnosť Slovensko vypraví 15. septembra do Šaštína mimoriadne vlaky, ktoré prídu do pútnického mesta pred začiatkom slávnostnej svätej omše.
Katolícka cirkev na Slovensku si sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, pripomína 15. septembra. Národnou svätyňou Sedembolestnej Panny Márie na Slovensku sa stal chrám v Šaštíne. Šaštín je starobylým pútnickým miestom. V roku 1564 dala Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach.
Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí dodnes. Počas tureckých vojen sochu preniesli do blízkeho zámku a uschovali v kaplnke sv. Imricha. Ľud si ju veľmi uctieval a stalo sa pri nej mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši. V roku 1732 preniesli sochu do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí.
Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu. Komisia preskúmala 726 zázračných prípadov. Následne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky. V roku 1733 vyšli s iniciatívou postaviť pútnický chrám a kláštor paulíni. Chrám slávnostne posvätili v roku 1764. Pápež Pavol VI. svätyňu v roku 1964 povýšil na baziliku minor.