HOLÍČ. Primátor mesta Holíč Zdenko Čambal počas ostatného kontrolného dňa vyjadril spokojnosť s dodržiavaním časového harmonogramu prebiehajúcich opráv a rekonštrukcií na Holíčskom zámku.
„Všetko je v poriadku, ako u jednej, tak i u druhej firmy, keďže súčasne sa implementujú dva granty. Menší - vo výške okolo 600 tisíc eur, z nórskeho finančného mechanizmu, slúži na opravu deštruovaného múru opevnenia ľavého bastiónu. A na protiľahlej strane prerábajú objekt a priestory bývalej tabačiarne na kongresové centrum, ktoré by malo alternovať dnes už nevyhovujúci Kultúrny dom v Holíči. V tomto prípade mesto získalo prostriedky z regionálneho operačného programu,“ priblížil primátor.
Holíč je zámok a zámok je Holíč
Práce na tabačiarni začali v polovici apríla. Ide o tisíce metrov štvorcových omietok, dlažieb, rôzne statické záležitosti, ktoré sa musia riešiť počas prebiehajúceho procesu rekonštrukcie. Vzhľadom na to, že je to niekoľko storočí starý objekt, na holíčskej radnici neboli naivní a vedeli, že samotný rekonštrukčný proces vygeneruje určité zdroje z vlastného rozpočtu, ktoré bude musieť zaplatiť mesto.
„Pred časom prebehol aj kontrolný deň poslancov mestského zastupiteľstva, kde sa všetko vysvetlilo. Jednoznačne však budeme musieť optimalizovať prípadné náklady, ktoré musíme vynaložiť, pretože keby sme chceli mať všetko ako si predstavujem, tak by nás to stálo veľmi veľa. Avšak život v Holíči nie je len o zámku, no napriek tomu, že to hovorím, neviem si predstaviť, že by sme tu tento rodinný klenot nemali. Veď mesto Holíč je zámok a zámok je Holíč, aj tým, že je v jeho centre. V každom jednom z nás prebudil lokálpatriotizmus a vnímame to tak všetci, že ten zámok je náš a je v ňom sústredený všetok spoločenský, kultúrny aj športový život mesta,“ vyjadril sa Zdenko Čambal.
Pôvodný rozpočet na spadnutý bastión predstavoval približne 900 tisíc eur, pričom z nórskych finančných mechanizmov asi 600 tisíc, čiže deficit bol okolo 300 tisíc eur.
„No boli sme presvedčení, že súťaž vygeneruje určitú zľavu, respektíve zníženie ceny a nakoniec sa tak aj stalo. Takže rekonštruujeme s rozpočtom 675 tisíc eur, teda investovať sme museli zhruba 75 tisíc,“ vysvetlil primátor s tým, že aj interiérové vybavenie budú musieť zafinancovať z vlastných zdrojov.
Padnutý obranný val by mal byť opravený v apríli 2016, pri tabačiarni je termínom dokončenia koniec roka. „Zmluvný termín je október, som presvedčený, že v novembri prebehne kolaudácia a v decembri oficiálne odovzdáme objekt do užívania ako mesta Holíč, tak širokého okolia,“ informoval primátor.
Bylinková záhrada ako pridaná hodnota
Mesto Holíč bolo v rámci slovensko-českej hranice úspešné aj s ďalšou aktivitou. V areáli Holíčskeho zámku, na samom kraji za zámockým rybníkom, bude vybudovaná tzv. Bylinková záhrada v objeme asi 150 – 160 tisíc eur.
„Robíme to spoločne s českou stranou, pričom Holíč je hlavným lídrom projektu. Mala by to byť bylinkoví záhrada na spôsob územia, aké je v lednicko-valtickom areáli. Zasadíme sem rastliny a dreviny, ktorým sa tu darí a časom vzniknú interaktívne aktivity. Návštevník si v záhrade bude môcť z bylín, či rôznych ingrediencií, ktoré sa tam dopestujú, namiešať rôzne voňavé vody, prípadne uvariť mydlo, podobne, ako je to v Lednici,“ priblížil holíčsky primátor Zdenko Čambal.
Bylinková záhrada bude pridanou hodnotou, ktorú mesto poskytne turistovi či návštevníkovi Holíčskeho zámku.