SENICA. Rozsiahle pohrebisko – krypty, sa nachádzajú pod Námestím oslobodenia v Senici. „Snáď by bolo vhodné umiestniť na námestí pamätnú tabuľu, aby sme si takýmto spôsobom uctili mŕtvych, nad pozostatkami ktorých sa prechádzame,“ navrhuje v časopise Naše Záhorie Pavol Hallon s tým, že pamätníkov a návštevníkov krýpt, v ktorých odpočívajú pozostatky prastarých Seničanov, je už málo a treba si tieto veci pripomínať.
Ako ďalej uvádza, krypty nie sú len pod kostolom, ale siahajú až po koniec námestia. „Ako deti sme často nazerali do škár okolo veľkého kameňa pod kostolným múrom pri sakristii. Sú v ňom zapustené dva veľké železné kruhy na jeho dvíhanie. Kameň uzatvára vchod do krýpt, tajomstvo ktorých nás veľmi lákalo. Nikdy sme nedúfali, že raz budeme mať možnosť uspokojiť našu zvedavosť,“ píše Pavol Hallon.
A spomína tridsiate roky, kedy na faru nastúpil nový administrátor Ferdinand Mondok: „Mladý kňaz si nielen zaumienil dať do poriadku starý, ošarpaný kostol a vystavať novú školu, ale pri generálnej oprave kostola, čo bolo v roku 1936 či 1937, otvoriť i vchod do krýpt. Zriadil v nich provizórne elektrické osvetlenie a za 50 halierov vstupného ich mohla verejnosť navštíviť.“
Pavol Hallon presne popisuje, ako to v podzemí námestia vyzerá: „Pod vchodovým kameňom sa nachádza schodište, ktorým sa vstupuje do krýpt, cez ktoré vedie stredová chodba až na ich koniec. Po stranách chodby sú kobky – hrobné komory,“ priblížil s tým, že krypty boli už dávno vylúpené, o čom svedčia nielen vylámané otvory do kobiek, rozbité truhly a rozhádzané kosti, ale aj záznam v takzvanom Senickom denníku, ktorého pôvodným autorom bol slúžny Tomko z Čáčova.
Po pravej strane chodby, vo výklenkoch podobných policiam, sú naukladané malé, rozpadávajúce sa rakvičky s detskými kostrami. „V kryptách sa pochovávalo asi dosť dlho, pretože kostier a zvyškov truhiel je tam veľa,“ konštatuje Pavol Hallon.
V Senici sa zachovalo len veľmi málo historických pamiatok, krypty však môžu byť jednými z nich. Radnica informovala, že aktuálne sa vo veci nič nedeje, avšak realizáciu návrhu Pavla Hallona – umiestnenie pamätnej tabule na uctenie si senických predkov, do budúcnosti nevylučuje.
Krypty sú pod celým námestím, nielen pod kostolom. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ