SKALICA. HLBOKÉ. K hlavným podujatiam v Roku Ľudovíta Štúra v Trnavskom samosprávnom kraji bude patriť otvorenie novej expozície v Pamätnej izbe Jozefa Miloslava Hurbana v Hlbokom. Budova je aktuálne v rekonštrukcii. Ingrid Sochorová, Archív
Ako informoval starosta obce Hlboké Miloš Čobrda, Pamätnú izbu Jozefa Miloslava Hurbana začali prerábať a vynovovať 11. mája tohto roku. Rekonštrukcia bude zahŕňať nové elektrické rozvody a osvetlenie, opravu vnútorných omietok, vonkajšej fasády a opravu, prípadne výmenu okien. V uvedený deň si zároveň Záhorské múzeum v Skalici zobralo starú expozíciu do archívu.
„Na stavebné úpravy poskytol kraj dotáciu vo výške desaťtisíc eur. Účelom rekonštrukcie je príprava na celonárodné oslavy 27. septembra pri príležitosti Roka Ľudovíta Štúra 2015. Trnavský kraj pripravuje z dotácií ministerstva kultúry novú expozíciu, ktorú bude robiť Záhorské múzeum v Skalici. Termín ukončenia rekonštrukcie bude závisieť od dodávateľov prác,“ informoval Miloš Čobrda.
Pamätná izba Jozefa Miloslava Hurbana bola v obci zriadená v roku 1967 pri príležitosti 150. výročia narodenia tohto buditeľa slovenského ľudu, spisovateľa, novinára, politika a kňaza. Nachádzalo sa v nej množstvo vecí spojených so životom Hurbana a podrobne tu bol zdokumentovaný celý jeho život. O vznik pamätnej izby sa zaslúžil evanjelický farár Juraj Chochol, ktorý v tom čase pôsobil v Hlbokom.
Z historických udalostí fary v Hlbokom
V roku 1843 v obci zomrel farár. Hlbočania požiadali Jozefa Miloslava Hurbana, aby prišiel z Brezovej na faru do Hlbokého. Ten ich pozvanie prijal, v tom istom roku sa presťahoval do obce a pôsobil tu až do svojej smrti.
Hneď prvou významnou schôdzou na fare v Hlbokom bolo v tom samom roku pamätné stretnutie Štúra, Hurbana a Hodžu, ktorí sa tu dohodli povýšiť stredoslovenské nárečie na spisovný jazyk Slovákov. Ľudovít Štúr býval odvtedy v Hlbokom častým hosťom.
Hurban po dvojročnom pôsobení v obci požiadal o ruku Aničku Jurkovičovú, dcéru Samuela Jurkoviča. Avizovanej svadbe však predchádzali viaceré udalosti, ktoré mohli sobáš dvoch zaľúbencov vážne ohroziť. Počas národnej slávnosti na hrade Devín 24. apríla 1836, kde mladučký, 19-ročný Hurban získal slovanské meno Miloslav, si štúrovci sľúbili, že celý svoj život obetujú slovenskému národu a nikdy sa neoženia. Hurbanove zásnuby boli teda do určitej miery prekvapením.
Svoj zámer oženiť sa so slečnou Jurkovičovou spolu s pozvánkou na svadbu adresoval aj Ľudovítovi Štúrovi. Ten sa veľmi nahneval, že Hurban porušuje sľub, ktorý si dali na Devine. Údajne sa vyjadril, že ide kamarátovi na kar. Okamžite sa vybral do Hlbokého, aby priateľa od svadby odhovoril. Avšak priamo v obci videl, že jeho snaha je už márna. Na svadbu bolo všetko pripravené, svadobné šaty ušité.
Ľudovít Štúr sa s rozhodnutím hlbockého farára musel zmieriť, jeho starší brat Karol Štúr, modranský farár, dokonca zosobášil Jozefa a Aničku v kostole v Sobotišti. V manželstve sa narodilo deväť detí, najznámejším je najstarší syn, básnik a spisovateľ Svetozár Hurban Vajanský, ktorý sa narodil na hlbockej fare v roku 1847. O rok neskôr tu prišla na svet dcéra Božena, matka básnika Vladimíra Roya.