ŠAHY. PLÁŠŤOVCE. ZÁHORIE. Včelári z pohraničných regiónov sa obávajú nájazdu zlodejov. Do rána sú schopní „vybieliť“ im včelín.
Na sociálnych sieťach si chovatelia včiel radia, ako si uchrániť majetok. Nepomáha ani oplotenie, ani cvičené strážne psy. Najnovšie spomínajú kamery alebo fotopasce.
Kým kedysi im zlodeji vzali len pár úľov s rodinami, počas terajšej jari svoje straty narástli desaťnásobne. Slovenský zväz včelárov hovorí, že krádeže zaznamenali hlavne v teplejších oblastiach Slovenska. Dôvodom je, že miestami vyše 30 percent včelstiev neprezimovalo. Zvyčajný priemer sa pohybuje na hranici 10 až 15 percent. Na severe takéto straty nezaznamenali.
Prezimované včelstvo má hodnotu asi 90 eur, prirátať k tomu treba cenu úľa. Ne čiernom trhu ich ponúkajú za zlomok tejto sumy. Na vysvetlenie zlodeji uvádzajú, že ich zdedili a o včely sa nechcú starať.
Nočné rabovačky
Jar je podľa včelárov najhorším obdobím z pohľadu krádeží včelstiev. „Na jeseň sa to neoplatí, zimu ešte nemusia prežiť. Na jar sú rodiny prezimované, v úľoch je už aj prvá znáška peľu a medu,“ hovorí Augustín Kostrian. V pôsobnosti Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov Šahy, ktorej šéfuje, je 21 dedín na juhu Levického okresu. So zlodejmi majú skúsenosti viacerí členovia.
„Pred štyrmi rokmi ukradli jednému včelárovi vyše päťdesiat rodín,“ približuje asi najrozsiahlejšiu krádež v regióne a pokračuje: „Pred tromi rokmi úle smerovali cez hranice.“
Najnovšie koncom apríla zmizlo 15 úľov Márii Gyenesovej z Plášťoviec. S manželom majú včelnicu kúsok za dedinou na miestach, kde sa o včely staral ešte jej otec.
Okradnutí nie sú prvý raz, tri roky predtým prišli o tri úle. „Keby niekto chcel včeláriť, aj roje by od nás dostal a aj staršie úle,“ hovorí včelárka a prízvukuje, že podľa nej zlodej ich nepotreboval pre seba, ale na predaj.
Prázdne miesta po zelených domčekoch objavil jej manžel ráno 17. apríla. V tráve boli ešte stopy od širokých pneumatík. Po pätnásť úľov si pravdepodobne prišli viacerí zlodeji. Vytrhali ich z vlečky a naložili do nákladného auta. „Asi mali na to kupujúcich, možno aj z Maďarska - na hraniciach už nie je kontrola,“ myslí si včelárka.
Okrem polície sa do pátrania pustili aj sami. Fotky spolu s informáciami o krádeži dali na sociálne siete, aj do skupín, kde sa organizujú včelári. Rozposlali ich mailami po Slovensku aj do Maďarska. „Pred dvomi dňami ukradli aj 45 úľov v Miškolci,“ hovorí o správe, ktorá sa k nej dostala počas pátrania z internetu.
Pätnásť rodín – to je podľa nej „veľa citovo aj finančne“. Jedna rodina dokáže ročne vyprodukovať 20 až 50 kilogramov medu. Hodnotu úľu s rodinou odhaduje včelárka na približne 150 eur: „Keď ich predajú len za 50 eur, majú zisk.“
Neprežili zimu
Podľa Augustína Kostriana dôvodom, prečo sú včelíny v kurze u zlodejov, je ich úbytok. Hlásia ho v Čechách, Poľsku aj na Slovensku. „Tento rok je vyššia zhánka. Včelstvá neprezimovali - padli od klieštika alebo iných chorôb. Terajšie choroby si vyžadujú znalosti. Včelári, ktorí zanedbajú ošetrenie, o včely do jari prídu,“ približuje skúsený chovateľ. Včeláreniu sa venuje celý život, má 160 rodín a ako priznáva, aj on má obavy: „Človek sa bojí, keď si večer líha, či ráno svoje včely nájde.“
O rozšírených krádežiach je informované aj vedenie Slovenského zväzu včelárov. „Máme poznatky o organizovaných krádežiach v pohraničí s Českou republikou, kde už boli páchatelia chytení,“ potvrdzuje Zuzana Juríčková, členka výkonného výboru zväzu. Podľa jej slov včelstvá boli dodávané záujemcom z celého Slovenska, aj do okolia Levíc. Kradnuté boli vo veľkých počtoch – väčšinou okolo 16 včelstiev. „Celkovo bolo na Južnej Morave ukradnutých viac ako 200 včelstiev a na Záhorí viac ako 100 včelstiev. Ojedinele však išlo aj o krádeže v iných oblastiach Slovenska,“ približuje čísla.
Zo skúseností hovorí, že prezimované včelstvo má hodnotu 90 eur a úľ má podobnú cenu. „Zlodeji ich však predávali pomerne „výhodne“ – po 60 eur a keďže dopyt po včelstvách bol značný, tak sa im aj dlho darilo v tejto „živnosti“,“ dodáva.
Mnohí chovatelia sa na základe zlých skúsenosti s touto záľubou nadobro rozlúčili. Rodina Gyenesovcov už chystá opatrenie, ako úle pred zlodejmi uchrániť. Konkretizovať ich ale nechce.
Prípadom sa zaoberá polícia. „Policajti zo Šiah skutok prešetrujú ako prečin krádeže,“ informovala Božena Bruchterová, krajská policajná hovorkyňa.
KRÁDEŽE VČELSTIEV
Slovenský zväz včelárov má v súčasnosti okolo 14-tisíc členov. Celkovo je na Slovensku asi 17-tisíc včelárov.
„Krádeže v pohraničí sa tento rok diali najmä na hranici Slovenska a Českej republiky. Príčinou boli najmä nezvyčajne veľké zimné straty ktoré sú dôsledkom nadpriemerne teplého roku 2014, keď do neskorej jesene prebiehalo plodovanie včelstiev, čím sa oslabil účinok liečenia proti klieštikovi,“ hovorí Zuzana Juríčková, členka Výkonného výboru Slovenského zväzu včelárov.
Druhou príčinou zimných strát bolo podľa nej aj upracovanie sa zimnej generácie včiel, ktorá vypadla na jar 2015 skôr ako po iné roky. Miestami zimné straty prekročili 30 percent, pričom zvyčajne bývajú na úrovni 10 až 15 percent.
„Celkovo môžeme konštatovať, že včelstvá na severnom Slovensku takéto straty nezaznamenali, ide skôr o straty v teplých oblastiach Slovenska,“ dodáva.
(JN)