ŠAŠTÍN STRÁŽE. Do Šaštína pred príchodom frontu previezli peniaze zo slovenskej Národnej banky. Peniaze z Bratislavy tu uložili len na úschovu. Malo to byť 29 bedien s jednou miliardou 125 slovenských bankoviek.
Debny boli dva dni položené na dvore meštianskej školy. Akciu organizovali chaoticky. Keď zistili, že to nie je bezpečné miesto, „poklad“ zaviezli na miestnu žandársku stanicu. A tu mal práve službu Pavel Plachý.
Avšak akurát smerom do tejto stanice nemeckí vojaci od Stráži nad Myjavou vystrelili niekoľko mín. Jedna z nich ju zasiahla a zabila službukonajúceho žandára Pavla Plachého. Bolo to 6. apríla 1945. Zároveň boli poškodené aj niektoré debny s peniazmi.
Prví sovietski vojaci, ktorí vkročili do Šaštína, ráno dňa 7. apríla našli na tejto žandárskej stanici veľké množstvo peňazí. Nepoznajúc ich cenu ich aj rozdávali po ulici občanom Šaštína. Potom si dávali oprať košele za tisíc korún jednu. Za jedno vajíčko dali tisíc korún, za jednu cigaretu sto korún...
Následne na žandársku stanicu prišli aj mnohí občania Šaštína a odchádzali s miliónmi bankoviek. Pri tomto objavenom bohatstve došiel nevinne o svoj život mladý človek. V tej dobe mal len 26 rokov. Pochovaný je na šaštínskom cintoríne.
Hrob P. Plachého. FOTO: RAFAEL MENŚÍK
Výzva k odovzdaniu bankoviek
Obežník č. 3. k odovzdaniu bankoviek II. emisie bol vydaný bez dátumu a pečiatky za Povereníctvo SNR len s podpisom Ing. Pivko. Bola to však doba frontová, chaotická. V dobe prechodu frontu sa stratili cenné archívne dokumenty z obce Šaštín až do roku 1954. K historickému dokumentu som sa dostal až v archívne v Skalici.
Predstavitelia obce Šaštín vytvorili z niektorých dobrovoľných občanov milície pre udržanie poriadku a zamedzeniu rabovania. Pridelili im na námestí poschodovú budovu po židovskom obchodníkovi Dávidovi Ehnereichovi.
Títo dobrovoľníci dostali vojenskú uniformu a boli vyzbrojení puškami s ostrým strelivom. To, že skutočne mali títo milicionári ostré náboje dokazuje táto tragická udalosť: na prichádzajúceho člena milície Ferdinanda Macháčka namieril puškou ďalší člen zo žartu slovami „hore ruky“ a stlačil spúšť. Vyšla ohlušujúca rana a projektil trafil a smrteľne zranil 25-ročného vynikajúceho športovca. Bol v športovom futbalovom klube v Šaštíne najlepším obrancom. Počas vojenskej základnej služby bol reprezentantom armádneho futbalového klubu v Bratislave a tiež reprezentantom Slovenska. K tragédii došlo 5. mája 1945.
Na základe obežníka boli v Šaštíne vytvorené hliadky, ktoré sa skladali z milicionára, žandára a civilného občana. Títo chodili po vytipovaných domácnostiach, u ktorých predpokladali, že bankovky majú doma uschované. U jedného občana pri prehliadke našli sedem miliónov slovenských bankoviek. Tohto občana dali zavrieť do basy.
V tejto Výzve sa upozorňuje, že k vynútenie môže prísť aj brachiálnou formou a to je: spôsobovanie rukou, bitím, surovosťou a násilnícky. Tí, ktorí ich odovzdali, dostali iba potvrdenie od obecného úradu. Istej časti občanov, ktorí si ich ponechali a včas neminuli, zostali už bezcenné bankovky, lebo ďalšie potom platili už len okolkované. Výzva platila aj pre príslušníkov sovietskej armády.
Táto Výzva platila aj pre okresy: Senica, Skalica a Malacky. Do ďalšej sedemčlenej rodiny takáto hliadka prišla a prehľadali im celý byt. Z kredenca vyhádzali všetky hrnce, zo skrine odevy, z postelí vyhádzali slamníky. Hľadané bankovky však nenašli. Z tejto domácnosti odišli naprázdno. Po ich odchode však rodina jasala. Mali na to dôvod. Uprostred miestnosti v kolíske spalo dieťatko na dvoch miliónoch v tisíckorunových bankovkách II. emisie.
Rafael Menšík
Autor: Rafael Menšík