BORSKÝ MIKULÁŠ. Vence k pomníku Jána Hollého v Borskom Mikuláši v okrese Senica dnes pri príležitosti 230. výročia od narodenia tohto kňaza a veľkého slovenského básnika položili predstavitelia rodnej obce, obce Dobrá Voda, Matice slovenskej a ďalší hostia. Starosta Borského Mikuláša Vladimír Bízek povedal, že aj keď Hollý prostredie rodnej obce v mladosti opustil, zostalo mu počas celého života inšpiráciou.
,,K rodine, rodákom, rodnej obci, chotáru a celému borskému kraju mal hlboký vzťah, zostal mu verný ako človek, básnik i kňaz, čo sa prejavilo nielen v jeho tvorbe, ale aj v skromnom spôsobe života,“ pripomenul Bízek. Rodáci sa mu za to odvďačili tým, že si ho ctili celé generácie. Boli to práve rodáci, ktorí popri celoslovenskej zbierke najviac prispeli k tomu, aby v roku 1930 mohol byť pri rodnom dome Jána Hollého postavený jeho dôstojný pomník z autorskej dielne sochára Jána Koniarka.
,,Slovenský Homér“ je autorom rozsiahlych eposov Svatopluk, Cyrillo – Metodiáda, Sláv, množstva selaniek a príležitostných básní. Ťažiskom tvorby Jána Hollého sú veľké eposy z obdobia Veľkej Moravy. Svojím dielom ovplyvnil slovenskú romantickú generáciu. UNESCO ho pri príležitosti 200. výročia od narodenia zaradilo pre geniálne dielo medzi osobnosti, ktoré si pripomenul celý kultúrny svet.
Ján Hollý sa narodil 24. marca 1785 v Borskom Mikuláši, študoval teológiu, ako kňaz pôsobil v Pobedime, Hlohovci, takmer tridsať rokov v Maduniciach. Pri požiari na miestnej fare v roku 1843 utrpel popáleniny, po udalosti sa presťahoval na faru do obce Dobrá Voda. Zomrel 14. apríla 1849, na dobrovodskom cintoríne je aj pochovaný. Dôstojné pomníky má v rodnom Borskom Mikuláši, v Maduniciach i v Dobrej Vode.