Nový vodovod problémy Hradišťa nerieši

Nezodpovedané otázky v súvislosti s výrubom drevín, nedostatky v dodávke pitnej vody na ťarchu obecného rozpočtu ako aj zastaraná legislatíva trápia Hradišťanov.

Z miestnej obhliadky v Hradišti pod Vrátnom.Z miestnej obhliadky v Hradišti pod Vrátnom. (Zdroj: DANA ŠEVČÍKOVÁ)

Nezodpovedané otázky v súvislosti s výrubom drevín, viaceré nedostatky v dodávke pitnej vody na ťarchu obecného rozpočtu ako aj zastaraná legislatíva trápia Hradišťanov.

HRADIŠTE POD VRÁTNOM. Vo štvrtok 12. marca sa v Hradišti pod Vrátnom uskutočnila miestna obhliadka drevín v súvislosti so žiadosťou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) v zastúpení spoločnosti PSJ Hydrotranzit o vydanie súhlasu na ich výrub. Má sa tak stať z dôvodu realizácie stavby „Rozšírenie vodného zdroja Holdošov mlyn“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Neúplná žiadosť a nezrovnalosti

Žiadosť bola podaná v novembri roku 2014, pričom obsahovala niektoré nedostatky. Správny orgán preto konanie prerušil a vyzval žiadateľa k doplneniu potrebného dokumentu.

„Následne žiadateľ viackrát dopĺňal žiadosť, upresňoval, menil rozličné aspekty žiadosti. Zmenil aj druhy stromov oproti pôvodne požadovaným na výrub, a zmenil aj výšku ich spoločenskej hodnoty, ktorá sa v záverečnej fáze, teda v poslednej doplnenej žiadosti, výrazne znížila oproti pôvodnému dendrologickému posudku,“ priblížil Lukáš Piroha, starosta obce Hradište pod Vrátnom.

Štvrtková miestna obhliadka ukázala nezrovnalosti medzi skutočnosťou a žiadosťou. „V žiadosti boli uvedené podstatne nižšie obvody kmeňov stromov, merané vo výške 130 cm nad zemou, než bola realita. Ide o metrové a dokonca aj dvojmetrové rozdiely v obvodoch stromov,“ informoval starosta s tým, že zistili aj nelegálny výrub drevín. Žiadateľ tvrdil, že ide o stromy pod 80 centimetrov obvodu kmeňa, avšak aj výrub takýchto drevín podlieha povoľovaniu, nakoľko sa nejedná o stromy v súkromných záhradách či na pozemku vo vlastníctve žiadateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Stromy, ktoré sa nachádzajú v katastri obce Hradište pod Vrátnom, sú na súkromných pozemkoch a na pozemkoch vo vlastníctve obce. Keďže v prípade vodovodu ide o stavbu vo verejnom záujme, za účelom čoho je možné pozemky vyvlastniť, v procese povoľovania sa súhlasy vlastníkov na výrub drevín nepožadujú. „Avšak vlastníci sú účastníkmi konania a majú právo sa vyjadrovať v procese tohto správneho konania,“ vysvetlil Lukáš Piroha.

Správny orgán prerušil konanie s tým, že vyzve žiadateľa na doloženie dendrologického posudku, ktorý bude korešpondovať s realitou a bude obsahovať výšky spoločenských hodnôt drevín v zmysle zákona.

Hradišťania prítomní na ohliadke argumentovali, že stromy mohli ešte rásť a ich hodnota sa mohla zvyšovať. „Žiaľ, legislatíva Slovenskej republiky nerieši záležitosť, ktorú viacerí vlastníci namietali – že by požadovali nejakú náhradu za ušlý zisk vzhľadom k tomu, že stromy mohli ďalej rásť a zväčšovať svoj objem, čím by sa zväčšovala aj drevná hmota, aj hodnota týchto drevín,“ informoval starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Paradoxy na náklady obce

Ľudia označili celú vec za paradoxnú, nakoľko budovanie vodovodu vo veľkom zasiahne do ich majetku aj komfortu napriek tomu, že Hradište pod Vrátnom má vlastné problémy s miestnym vodovodom, ktorý je v správe BVS, pričom obec nevlastní žiadne akcie tejto spoločnosti.

„Naši občania sa dlhodobo stretávajú s viacerými problémami v zásobovaní pitnou vodou. Ide najmä o tlak vody, ktorý je veľmi nízky. Dokonca sú tu rodinné domy, ktoré nemajú vodovod, pretože vodojem v obci je postavený nízko. Kvôli asi desiatim domom ešte pred niekoľkými desaťročiami zriadili tlakovú stanicu, aby im mohla byť dotlačená voda, pričom všetky náklady znáša obec zo svojho rozpočtu. No samospráva musí platiť BVS aj za vodu z tejto tlakovej stanice, suma sa potom rozrátava medzi jednotlivé domy, ktoré sú z tlakovej stanice zásobované,“ objasnil starosta.

Ako dodal, často sa stretajú aj s takými problémami, že BVS neohlásene odstaví vodu, napríklad kvôli poruche, a vtedy nastane úplný výpadok vody v tejto tlakovej stanici, následkom čoho zhorí čerpadlo. Nové získajú znovu len na náklady obce.

„Ak dôjde k nejakej poruche vodovodného potrubia za vodomerom, ktorý je práve v tlakovej stanici , všetka ušlá voda znovu ide na náklady obecného rozpočtu,“ povedal Lukáš Piroha.

Viacerí Hradišťania sa tiež v posledných rokoch sťažujú, že im z vodovodu tečie nekvalitná voda. Zapácha chlórom a obsahuje aj drobné nečistoty. Je to spôsobené aj tým, že obec má najstarší vodovod na okolí - z roku 1969. Doteraz nebol rekonštruovaný. Dochádza k jeho častým poruchám, pri odstraňovaní ktorých musí BVS rozkopávať aj miestne komunikácie.

„Stavba „Rozšírenie vodného zdroja Holdošov mlyn“ teda nerieši problémy Hradišťa pod Vrátnom, ale zabezpečuje zásobu vodou do iných miest, pričom trasa vodovodu prechádza intravilánom aj extravilánom obce. Plánované je odvádzanie vody v objeme 50 litrov za sekundu z našej obce,“ podčiarkol starosta.

Starý zákon - obchádzanie vlastníkov

Ďalší aspekt, ktorý je v tejto súvislosti podľa starostu problematický, bolo vydanie stavebného povolenia na danú stavbu s tým, že v ňom nebola identifikácia vlastníkov pozemkov, cez ktoré bude prechádzať trasa vodovodu. Čiže vlastníci sa nemohli dozvedieť, že cez ich pozemok pôjde vodovod.

„Je trochu smutné, že od revolúcie v roku 1989 stále máme v Slovenskej republike zákony, ktoré potierajú práva vlastníkov. Totižto v zmysle platnej legislatívy, pokiaľ sa jedná o inžinierske líniové stavy aj typu vodovodu, investori môžu - ak ide o stavbu vo verejnom záujme - vstupovať bez súhlasu vlastníka na ich pozemok a zriaďovať tam vecné bremeno a de facto tak toto územie znehodnocovať. Vodovod má predsa určité ochranné pásmo a teda z jednej aj druhej strany je obmedzené vlastnícke právo v užívaní tohto pozemku,“ prilížil Lukáš Piroha.

Stavebné povolenie vydal Okresný úrad Senica – odbor starostlivosti o životné prostredie. Niektorí účastníci konania sa voči nemu odvolali, čo následne riešil Odbor opravných prostriedkov Okresného úradu Trnava. Ten potvrdil pôvodné rozhodnutie, avšak v dôsledku toho, že v obci prebiehali pozemkové úpravy a menili sa vlastníci aj parcelné čísla, v extraviláne obce zmenil pôvodné uvedené parcelné čísla pod studňami, no vlastníckymi vzťahmi pod trasou vodovodu sa nezapodieval.

„Je nám jasné, že vodu potrebuje každý a vodovody sú potrebné. Ide o to, aby niekto túto nevyhnutnú potrebu nezneužíval vo svoj prospech. Celý postup realizácie je nešťastný. Vieme, že sa to musí podniknúť, ale nech je to v zmysle právnych predpisov. Stále nemáme odpovede na niektoré naše otázky, opakovane sme o ne požiadali. Dúfame, že to dobre dopadne,“ uzavrel Juraj Kabát , predseda Klubu ochrancov zelene zo Senice, ktorý je rovnako účastníkom konania.

stromy

stromy2

Nelegálny výrub. FOTO: DANA ŠEVČÍKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 13 546
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 8 383
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 876
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 732
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 271
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 169
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 979
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 602
  1. Rastislav Puchala: V tem Prešporku za vojačka Peťka vzali
  2. Viera Gáliková: Hlášky od pubertiakov pripomínajú, že starneme?
  3. Jozef Huljak: Hra o nebo nad Taiwanom: Čo sa skrýva za novou leteckou trasou
  4. Adrian Hadvig: Cigareta
  5. Dávid Polák: OSN ako kladivo proti Izraelu
  6. Viktor Pamula: Jaro Filip, 25 rokov chýbaš
  7. Štefan Šturdzík: Šimečka a realita no neviem. Som z neho rozčarovaný. Mal by dospieť a nerobiť chyby stále dokola.
  8. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 17
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 24 425
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 583
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 12 157
  4. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 601
  5. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 843
  6. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 532
  7. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 6 111
  8. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 5 044
  1. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  2. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  3. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  4. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  5. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  6. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  7. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  8. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Pohľad zhora na Dunajskú Stredu.

Srdce Žitného ostrova zažilo mafiánsku masakru.


ilustračné foto

Do top zostavy V. ligy Severozápad sa dostali hráči zo siedmich tímov.


a 1 ďalší
Martin Mikovič pred odvetou neskladá zbrane.

Zbrane pred odvetou neskladajú.


Ján Janočko
Miloš Kratochvíl v jednom z mnohých súbojov proti hráčom BK Häcken.

V prvom európskom zápase Trnava prehrala.


  1. Rastislav Puchala: V tem Prešporku za vojačka Peťka vzali
  2. Viera Gáliková: Hlášky od pubertiakov pripomínajú, že starneme?
  3. Jozef Huljak: Hra o nebo nad Taiwanom: Čo sa skrýva za novou leteckou trasou
  4. Adrian Hadvig: Cigareta
  5. Dávid Polák: OSN ako kladivo proti Izraelu
  6. Viktor Pamula: Jaro Filip, 25 rokov chýbaš
  7. Štefan Šturdzík: Šimečka a realita no neviem. Som z neho rozčarovaný. Mal by dospieť a nerobiť chyby stále dokola.
  8. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 17
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 24 425
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 583
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 12 157
  4. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 601
  5. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 843
  6. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 532
  7. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 6 111
  8. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 5 044
  1. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  2. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  3. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  4. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  5. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  6. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  7. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  8. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu