HRADIŠTE POD VRÁTNOM. Vo štvrtok 12. marca sa v Hradišti pod Vrátnom uskutoční miestna obhliadka drevín v súvislosti so žiadosťou Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) v zastúpení spoločnosti PSJ Hydrotranzit o vydanie súhlasu na ich výrub. Má sa tak stať z dôvodu výstavby diela „Rozšírenie vodného diela Holdošov mlyn“.
Do dokumentácie je možné nazrieť na obecnom úrade počas úradných hodín, námietky je možné vzniesť najneskôr počas obhliadky, na neskoršie sa nebude prihliadať.
Opakované zmeny v žiadosti
Začiatkom novembra minulého roka požiadala BVS v zastúpení PSJ Hydrotranzit o výrub 22 stromov, z toho 16 predstavovala vŕba biela a 6 jelša lepkavá.
V doplnenej žiadosti z 15. decembra 2014 sa počet drevín, ktoré majú byť vyrúbané, výrazne znásobil – padnúť má 82 stromov s obvodmi kmeňa od 79 do 290 cm, pričom druhové označenie drevín nie je uvedené. O štyri dni neskôr žiadateľ uhradil správny poplatok.
15. januára tohto roka sa uskutočnilo ústne pojednávanie, žiadateľ sa však nedostavil. Preto nebola možná miestna obhliadka drevín, keďže ich presné určenie v žiadosti chýbalo.
Spoločnosť svoju žiadosť spresnila 30. januára s odvolaním sa na právoplatné stavebné povolenie Okresného úradu Senica. Zo žiadosti o výrub vylúčila stromy nachádzajúce sa na pozemkoch Slovenského vodohospodárskeho podniku, nakoľko súhlas s ich výrubom je predmetom 2. povolenia OÚ Senica, a zmenila aj druhové označenie drevín v porovnaní s pôvodnou žiadosťou na topoľ čierny, vŕbu krehkú a topoľ sivý. Vyrúbaných má byť 73 stromov.
Spresnená žiadosť bola dňa 2. februára doplnená o prehľadnú tabuľku s číselným označením stromu, parcely, identifikáciou vlastníka, druhom dreviny, obvodom stromu a jeho spoločenskou hodnotou. Doplnený bol aj mapový podklad s vyznačením polohy stromov, ktoré sú predmetom výrubu, a popis organizácie výrubu.
Miestnu obhliadku obec Hradište pod Vrátnom pôvodne zvolala na 19. februára, avšak vyhovela žiadostiam viacerých účastníkov konania, ktorí sa jej v tomto termíne nemohli zúčastniť.
Vo štvrtok 12. marca obec nutnú účasť žiadateľa o výrub stromov očakáva aj v zmysle zákona.
Stanovisko ochranárov
K výrubu stromov v Hradišti pod Vrátnom sa vyjadrila aj Správa Chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Stalo sa tak už 27. mája 2013. Vtedy však ešte neboli známe detaily trasovania vodovodu a počet stromov určených na výrub.
„Keďže trasa vodovodu prechádza cez hodnotné územie z hľadiska záujmov ochrany prírody a krajiny, uviedli sme ako jedinú podmienku – všetky výruby drevín a bagrovacie práce v mokraďových úsekoch realizovať v období od októbra do konca februára. Toto obmedzenie sme navrhli kvôli vyššej prítomnosti obojživelníkov v daných lokalitách. Ide o dlhodobo monitorovanú lokalitu s výskytom rôznych druhov obojživelníkov a bobra veľkého,“ uvádza v stanovisku Dušan Valachovič, riaditeľ správy CHKO Záhorie.
Aktuálne ochranári k výrubu drevín odporučili dodržať viaceré podmienky: stromy budú vyrúbané v mimohniezdnom období, prípadné výruby v marci je potrebné konzultovať so Správou CHKO Záhorie, ktorá výruby v neskoršom období neodporúča vôbec. S ohľadom na jarnú migráciu obojživelníkov je nutné minimalizovať prechod mechanizmov po lesnej ceste v mesiacoch marec – júl.
„Hlavne v období vrcholu jarnej migrácie – obvykle marec až začiatok apríla, odporúčame, aby po lesnej ceste nejazdili žiadne mechanizmy,“ uvádza sa ďalej v stanovisku CHKO Záhorie.
AKO VEC VÝRUBU STROMOV V HRADIŠTI POD VRÁTNOM VIDÍ JEDEN Z ÚČASTNÍKOV KONANIA
Po kvapkách...
Kvapka prvá
Kvap
Správne konanie vo veci výrubu drevín. Strohé, úradné, pomenovanie postupu, ak niekto chce vyrúbať drevinu rastúcu mimo les. Postup, ktorý určuje zákon a platí rovnako pre občana, ako aj pre štátne či súkromné organizácie.
Jedno práve prebieha v Hradišti pod Vrátnom z dôvodu výstavby nového vodovodu do Holíča a Skalice.
Nebolo by na tom nič zvláštne keby...
Kvapka druhá
Kvap
Voda sa považuje za niečo, čo bude mať v budúcnosti čoraz väčšiu hodnotu.
Výstavba tohto vodovodu začala krátko po tom, ako Senica predala akcie BVS Skalici. Má zlepšiť kvalitu dodávanej vody do severného Záhoria a umožniť obciam bez vodovodu napojiť sa na verejnú sieť.
Myšlienka skvelá keby...
Kvapka tretia
Kvap
Nové vrty v Hradišti na zvýšenie objemu dodávanej vody sú vykonané. Voda sa bude dodávať z katastra obce, ktorá sama má problémy s verejným vodovodom. Obyvatelia sa dlhodobo sťažujú na nízky tlak v systéme. Často nemá ani jednu atmosféru. Pomôže nový vodovod aj Hradišťu?
Kvapka štvrtá
Kvap
Výstavba líniovej stavby vo verejnom záujme má určité výnimky. Stavebné povolenie bolo vydané v roku 2013, keď prebiehali v obci výmeny, zámeny, sceľovanie pozemkov, ľudovo povedané komasácia. V tom čase sa asi nemali vydávať stavebné povolenia?
Pozemky pod studňami, po nesúhlase vlastníka, nejakým zázrakom prešli zo súkromných rúk do vlastníctva BVS.
Stavebné povolenie bolo vydané na stavebné objekty studní a výtlačné potrubia až po Hlboké, no povolenie na výrub v tomto povolení bolo iba na dreviny brehového porastu, na miestach križovania potrubia s vodným tokom. Ostatné dreviny rastúce v línii potrubia nebrali do úvahy. Prečo?
Kvapka piata
Kvap
Dodatočne sa žiada o výrub okolo 80 ks stromov rastúcich v trase vodovodu. V podstate by sa o to žiadať nemuselo, ide predsa o stavbu vo verejnom záujme, kedy platia výnimky a stromy padnú tak či tak. V takýchto prípadoch je zákon o ochrane životného prostredia iba zdrap papiera. Ja osobne nepoznám väčší verejný záujem ako zdravé životné prostredie. Tak prečo to konanie? Je tu iný strašiak - Občiansky zákonník, ktorý sa nedá obísť. Drevo totiž patrí majiteľovi pozemku a keď ide o peniaze, tak je aj zákon prísnejší.
Kvapka šiesta
Kvap
Žiadateľ sa na konanie nedostavil. Svoju účasť ani neospravedlnil, hoci on je v tomto konaní ten najdôležitejší. Obyvatelia obce, zástupcovia štátnej ochrany prírody i ja sme mali pripravené množstvo otázok, ktoré zostali bez odpovede.
Kvapka siedma
Kvap
Stavba vedie cez mokraď monitorovanú štátnou ochranou prírody. Už niekoľko rokov sa ju márne snažia dostať do zoznamu chránených území európskeho významu.
Kvapka ôsma
Kvap
Hoci sa žiadateľ nedostavil, debatovali sme aspoň medzi sebou. Padla otázka, ako veľmi budú tieto studne výdatné? Domáci spomínali, ako sa muselo znížiť čerpanie z podobného miestneho zdroja, lebo po čase sa zdroj vyčerpal. Nepoškodí odčerpávanie vody toto mokraďové územie? Nemala byť pred výstavbou vypracovaná EIA?
Kvapka deviata
Kvap
Správanie žiadateľa ku konaniu je pre nás nepochopiteľné. Buď nechápe dôležitosť, alebo ju ignoruje. Konanie už bolo raz prerušené, aby žiadateľ doplnil žiadosť, o aké dreviny sa jedná a na akých pozemkoch rastú. Doručil čísla parciel s počtom drevín, no žiadne určenie druhu. Iba všeobecné, ktoré sa týkalo stavebného povolenia - vŕby a jelše, stromy rastúce pri brehoch. No na trase sú aj iné druhy, javory, hraby, ovocné stromy, každý s inou hodnotou, ktorú treba určiť. Určuje sa podľa nej adekvátna náhrada.
Kvapka desiata
Kvap
Až jedenásť obci a dve mestá má dostať cez tento vodovod kvalitnú pitnú vodu. Už nebudú musieť používať závadnú studňovú vodu. No viem, že obyvatelia mnohých obcí sa stavajú negatívne k výstavbe verejného vodovodu. Čo ich vedie k tomu, že radšej budú piť potenciálne závadnú vodu, ako by sa mali pripojiť ku chobotnici verejného vodovodu?
Otázky sú ako kvapky. Keď je ich veľa vytvoria potôčik, riavu, rieku, či naplnia aj more. Keď je človek dlho smädný začína blúzniť. Mám veľký smäd po odpovediach. Už ma totiž strašia rôzne konšpirácie.
JURAJ KABÁT,
predseda občianskeho združenia KOZEL (Klub ochrancov zelene) zo Senice