SKALICA. „Ľudia majú rôzne predstavy o tom, ako prebieha výučba na našej škole. Napríklad hovoria – tam sa žiaci hrajú na koberci. Áno, aj to je pravda a je len dobre, keď sa deti hrajú. Hra nijako neznevažuje nadobúdanie vedomostí, práve naopak. Veď aj u nás sa predovšetkým učíme,“ vysvetlila myšlienku dňa otvorených dverí v Súkromnej základnej škole v Skalici na Gorkého ulici učiteľka anglického jazyka Milica Antálková. Pozvanie sme radi prijali.
Nájsť cestu k čítaniu
Dnešné deti málo čítajú – táto skutočnosť je dávno všeobecne známa. Nestačí však len skonštatovať, že takzvaná počítačová generácia má ku knihám naozaj ďaleko, treba sa zamyslieť, prečo je tomu tak a hľadať spôsoby, ako situáciu zmeniť. Presne o to sa usilujú v škole, ktorú sme navštívili.
Žiaci si na hodinu čítania prinesú knihu, ktorá ich nejakým spôsobom zaujala. A čítajú. Sediac na lavičke či poležiačky pod dekou, každý si na čítanie môže nájsť svoju pohodu. Deti „hlcú písmenká“ a potom si navzájom rozprávajú, čo sa dozvedeli a prečo sa im páči práve tá-ktorá kniha. „Samozrejme čítame aj knihy podľa osnov, žiakov naučíme, že čítanie je vlastne úžasná, oddychová vec,“ priblížila Jana Štefancová, riaditeľka školy.
Matematika a šach patria k sebe
V ďalšej triede prebieha hodina matematiky. Lavice sú pokryté šachovnicami so šachovými figúrkami, deti hrajú, diskutujú a – špekuľujú.
„Povedali by ste, že základy šachu sú vlastne prvácka matematika?“ prekvapila nás Viera Haraštová, ktorá využíva kráľovskú hru ako hru didaktickú od roku 2011. Zvýšený záujem žiakov o matematiku je odvtedy vidieť napríklad na úspešnosti v súťažiach Maxík či Pytágoriáda. „Účelom takejto výučby je vzbudiť záujem práve o spomínané špekuľovanie,“ priblížila učiteľka.
Sústredenie na pozornosť, pamäťové úlohy, orientácia v priestore, kritické myslenie, ale aj skutočnosť, že sa deti musia rozhodovať samé za seba a keď urobia chybu, vidia dôsledok – to všetko je prínosom k vedomostnému i osobnostnému rastu. Vďaka aplikácii šachu do výučby si deti zlepšujú aj uvažovanie a predvídavosť. Šach je povinným predmetom napríklad na školách v Arménsku, úspešne sa vyučuje v Dánsku, Španielsku či Taliansku.
„Šach fascinuje deti, pretože sú v tomto svete ducha brané vážne a pretože sú nezávisle na svojom veku hodnotené a porovnávané len podľa hry,“ pretlmočila nám pekné vyjadrenie Egona Ditta, predsedu nemeckého šachového zväzu, Viera Haraštová.
Diskusia a otvorenosť
Prebiehajúci školský rok je pre Súkromnú základnú školu v Skalici výnimočný, prvý raz zažívajú triedy od prvákov až po deviatakov, kam prirodzeným vývojom počas svojej existencie dospeli. S netradičným spôsobom vyučovania sa stretáme vo všetkých triedach primárneho aj sekundárneho vzdelávania. Jeho základ tvorí predovšetkým živá diskusia medzi učiteľmi a žiakmi.
Na hodine angličtiny sedí vedno s deťmi aj jeden z oteckov. Prečo sa nenechať vyskúšať vlastným synom a jeho spolužiakmi či naopak? Aj otvorenosť je ďalšou devízou školy. Niektorí rodičia nemohli prísť na deň otvorených dverí pre svoje zamestnanie, iní túto možnosť nevyužili. Tí, ktorí prišli a videli sa mohli ubezpečiť v tom, že o vzdelávanie ich detí je tu dobre postarané.
FOTO: KAROLÍNA SOCHOROVÁ