KÁTOV. Na sklonku mnulého roka sa uskutočnila výstava betlehemov v severonormandskom mestečku Allouville Bellefosse, ktoré prehliadku jasličiek usporadúva tradične už niekoľko rokov.
Počet vystavených betlehemov dosiahol 1200 kusov. Možno aj takto symbolicky sa vzdala pocta 1200 ročnému dubu, ktorý je jednou z hlavných atrakcií mestečka. Zastúpenie tu malo viac ako 80 krajín, vrátane Čiech a Slovenska. Na výstavu sa dostal aj Záhorácko-slovácky betlehem z obce Kátov.
Betlehem pricestoval s niekoľkodňovým predstihom pred príletom jeho autora Andreja Iršu, rezbára z Kátova. S cestovaním a skladaním betlehema sa rátalo už pri jeho vzniku, do vienka dostal mobilitu aj dobrú skladnosť. Veď aj bývalé Československo malo v roku 1967 na výstave EXPO v Montreali Třebechovický betlehem, ktorý videlo 8 miliónov ľudí. Prečo by náš - „kátovský" - mali vidieť len návštevníci Kátova a blízkeho okolia?
Ako vlastne prišlo k zápožičke? Čiastočne je to vec náhody, no predsa len aj plánovaného zámeru. Zásluha patrí francúzskemu novinárovi, dlhoročnému partnerovi podujatí FS Skaličan a Skalice, Rogerovi Devoux, ktorý v roku 2008 dostal za družobné aktivity Cenu primátora mesta.
V decembri roku 2013 si Roger všimol betlehem na výstave v galérii Záhorského múzea. Keďže aj v minulosti putovali na ich výstavu betlehemy zo Slovenska (aj z Kátova) a dokonca si francúzske mestečko nechalo zhotoviť rozsiahly betlehem od autora Petra Chovana z Banskej Štiavnice, získať reprezentatívny betlehem z Kátova na výstavu bolo prirodzeným želaním, ktoré sa dočkalo naplnenia.
Výstava začala vernisážou za účasti predstaviteľov mesta, kultúrnych zložiek, novinárov a asi 50 návštevníkov. Pripravili ju prevažne miestni dôchodcovia, ktorí diela nielen nainštalovali, ale aj vybavili štítkami krajín, z ktorých betlehemy pochádzajú.
Prekvapením boli krajiny ako Mongolsko, Laponsko, Bangladéš – či iné exotické, alebo vzdialené lokality. „Napriek rečovej bariére som mal pocit blízkeho prostredia a veľmi milých a priateľských ľudí,“ vyjadril sa autor Záhorácko-slováckeho betlehemu Andrej Irša.
Autor: AI