Asteroidy i zatmenia Slnka zlákajú astronómov do Sobotišťa

Aj v tomto roku môžeme sledovať vzájomné zatmenia a zákryty mesiačikov Jupitera.

Svetozár Štefeček pri posteri Juraja Knapeca, ktorého práca o mesiacoch Jupitera na Kongrese mladých bádateľov – astronómov v marci 2010 získala 2. miesto.Svetozár Štefeček pri posteri Juraja Knapeca, ktorého práca o mesiacoch Jupitera na Kongrese mladých bádateľov – astronómov v marci 2010 získala 2. miesto. (Zdroj: Milan Soukup)

SOBOTIŠTE. Hvezdáreň v areáli Základnej školy v Sobotišti od roku 1972 rozvíja záujem o astronómiu. Nedávno tam pozorovali jeden z najväčších asteroidov, ktorý našu planétu minul koncom januára.

Neraz práve pochopenie súvislostí astronomických javov nás učí lepšie poznať svet i samých seba. Aké pozorovania nás čakajú tohto roku nám priblížil podpredseda Rady Slovenského zväzu astronómov so sídlom v Rimavskej Sobote, pedagóg Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici RNDr. Svetozár Štefeček.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z 26. na 27. januára 2015 vo vzdialenosti 1,2 milióna kilometrov preletel popri Zemi (asi trojnásobná dráha Zem-Mesiac) relatívne veľký Asteroid 2004/BL 86. Tiež ste ho v Hvezdárni v Sobotišti pozorovali?

SkryťVypnúť reklamu

- Hoci sa astrofotografii venujem dlhšie, pohyb asteroidu som fotografoval po prvýkrát. Bol mimoriadne jasný, aj keď sa dal vidieť len vo väčšom ďalekohľade. Obloha bola jasná, no musel som si ten pohyb nasimulovať v počítači. Pretože takýto slabý objekt nemožno len tak ľahko nájsť. Našťastie, bol v oblasti, kde bolo relatívne dosť jasných hviezd.

Namieril som fotoaparát, a po pár snímkach som videl pohyb na displeji fotoaparátu.V súhvezdí Hydry, na rozhraní medzi zimnou a jarnou oblohou na juhovýchodnom obzore. Snímal som to klasickým fotografickým objektívom, digitálnou zrkadlovkou s použitím ohniskovej vzdialenosti 100 mm.

V tom istom zornom poli sa popri tejto planétke 2004/BL 86 vyskytol aj asteroid Juno, patriaci medzi prvé objavené asteroidy zo začiatku 19. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Taká šanca - pozorovať taký veľký objekt, vraj nastane znova roku 2027?

- Áno. Čo sa týka doteraz známych asteroidov. Samozrejme, nové asteroidy sa objavujú. Možno nás dovtedy ešte niečo prekvapí.

Čo považujete za výnimočné výsledky astronómov zo Záhoria a Myjavskej pahorkatiny v roku 2014?

- My robíme astronómiu na tej popularizačnej úrovni. Čiže veľké vedecké objavy sa v tej našej komunite nedajú čakať. Ale popularizácia astronómie je stále na veľmi dobrej úrovni. Ľudia k nám chodia radi. Sú spokojní s tým, čo im môžeme ukázať z našej práce na videách, na záberoch hviezdnej oblohy.

Významnou udalosťou bolo, keď vďaka dlhodobej práci v našom krúžku naša študentka, dnes gymnazistka v Senici Jana Švrčková, vlani ako deviatačka v Základnej škole v Sobotišti vyhrala celoštátne kolo súťaže „Čo vieš o hviezdach.“ To je mimoriadny úspech.

SkryťVypnúť reklamu

Boli ste vlani aj na expedíciách za pozorovaním zaujímavých astronomických javov mimo Slovenska?

- Pokiaľ mám informácie, nebol taký úkaz, kde by sa zúčastnili členovia nášho zväzu. Ale naši členovia alebo záujemcovia využijú isto pozorovanie zatmenia Slnka 20. marca.

U nás bude viditeľné ako čiastočné, ale v oblasti Špicbergov a Islandu napríklad naši českí kolegovia plánujú pozorovania počas plavby loďou. Odtiaľ by sa malo dať pozorovať úplné zatmenie Slnka tesne pred rovnodennosťou.

Ako vnímate záujem o astronómiu v našom regióne?

- Je veľká škoda, že záujem o astronómiu, ktorý tu v minulosti bol veľmi veľký, trochu ochabol. Astronómia je veda, ktorá je síce krásna, ale ak v nej mladý človek chce niečo dosiahnuť, musí veľa študovať. Stráviť veľa nocí pod hviezdnou oblohou. Ovládať matematiku, fyziku. To možno ľudí odrádza.

Ale sú aj takí ako naša úspešná Janka Švrčková alebo v krúžku z Radošoviec Miriam Srogončíková, ktorá do školy chodí v Skalici. Nielenže má doma ďalekohľad, ale aj dobré praktické skúsenosti aj vedomosti.

Takže nájdu sa i takí mladí, ktorí sa dnes aj vďaka neskutočným možnostiam internetu a rôznym aplikáciám, môžu naozaj rozvíjať. Keby sme ich mali my kedysi, určite sme dnes niekde ďalej.

V krajskom i celoslovenskom porovnaní o najúspešnejších astronómoch hovoria viac výsledky zo súťaží a olympiád. Máme sa kým pýšiť ?

- Popri Janke Švrčkovej, aj náš bývalý študent Juraj Knapec zo Šaštína-Stráží, ktorý už je vysokoškolák, bol napríklad úspešným reprezentantom na Kongrese mladých bádateľov – astronómov v marci 2010, kde obsadil 2. miesto. Pozoroval a vyhodnocoval pozorovania mesiacov planéty Jupiter.

Aj v tomto roku môžeme sledovať vzájomné zatmenia a zákryty mesiačikov Jupitera. Práve na videozáznamoch týchto úkazov roku 2010 sa podarilo zistiť, že tie časy, kedy tie úkazy nastávajú, sa trošku líšia od výpočtov. Čiže je to použiteľné aj na upresnenie dráh mesiacov Jupitera.

Aké výnimočné pozorovania s astronómami absolvujeme tohto roku?

- Okrem už spomínaného zatmenia Slnka (20. marca) nás 28. 9. 2015 zasa po dlhšej odmlke čaká zatmenie ako veľmi výrazný nápadný úkaz. Od augusta budú nastávať zákryty jednej veľmi jasnej hviezdy Aldebaran v súhvezdí Býk. Bude zakrývaná Mesiacom. To je takzvaná zákrytová kampaň. Pred pár rokmi sme sa do nej tiež zapojili, vtedy ešte sledovaním pomocou klasických videokamier.

Dnes môžeme tie úkazy pozorovať veľmi presne. Aj vizuálne bez použitia nejakej kamery. Slúži to na upresnenie dráhy Mesiaca po oblohe. V minulosti sa to použilo v programe Apollo, aby sme čo najpresnejšie poznali dráhu Mesiaca.

Blíži sa Deň astronómie 2015. Aký program vás v Sobotišti čaká?

- Deň astronómie robíme v sobotu najbližšie k jarnej rovnodennosti 21. marca. Chceme ukázať záujemcom o astronómiu mladý Mesiac. Deň predtým nastáva zatmenie Slnka. Čiže mesiac bude iba 32 hodín po nove. Bude osvetlených len 2,3 percenta jeho plochy. Mal by to byť celkom pekný zážitok, ak bude priaznivá obloha.

A bude to tohto roku taká planetárna záležitosť. Budú viditeľné planéty Venuša, Jupiter, neskôr aj Saturn. Jupiter je blízko opozície so Slnkom, takže bude určite nápadným objektom večernej oblohy. S programom Dňa astronómie začneme pred 18. hodinou a tak ako aj činnosťou krúžkov nám v ňom pôjde tiež o zvyšovanie prírodovednej gramotnosti našej populácie.

Čo vám osobne astronómia dáva?

- Astronómia dáva človeku jednak pohľad do nádherných zákutí vesmíru, pretože príroda je nielen matematicky, ale aj esteticky veľmi krásna a zaujímavá. Vesmír je krásne farebný, a niekedy možno nepochopiteľný. Človek, keď vidí tie obrovské vzdialenosti, obrovské rozmery vesmíru, získava určitú pokoru.

obloha

Zimnú oblohu skrášľuje kométa C/2014 Q2 (Lovejoy). FOTO: Archív Hvezdárne Sobotište

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 776
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 908
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 595
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 699
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 411
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 682
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Ilustračný obrázok

Hoci išlo o najzápadnejšie lokality Slovenska, predsa to neboli posledné oslobodené lokality Slovenska.


TASR
Martin Škrtel je novým športovým riaditeľom Spartaka Trnava.Vedľa neho je prezident klubu Peter Macho.

Jozef Antošík bol dlho fanúšikom Trnavy.


4
Ilustračné foto.

Cieľom je vytvorenie vhodných podmienok pre študentov so zdravotným znevýhodnením či s obmedzenou schopnosťou pohybu.


TASR

Novú multifunkčnú športovú arénu otvorili 25. marca.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu