ŠAŠTÍN-STRÁŽE. Putovanie za poznaním a vierou spája regióny Záhoria aj Moravy, jeho rozvoj je naplánovaný až do roku 2030. Už dnes vznikajú nové brožúry a internetové stránky na podporu pútnictva v týchto regiónoch.
Pôvodné centrum Veľkej Moravy dnes nadobúda nový význam. V spojení s Európou sa vraciame ku koreňom našej civilizácie. Jej rozkvet aj pád navždy poznačil tvár stredoeurópskeho regiónu.
Pútnický chodník sv. Cyrila a Metoda vedie až do záhoráckeho mesta Šaštín-Stráže. Slovenská časť tohto chodníka má dĺžku 20 km a prechádza obcami Smolinské, mestom Gbely, cez Kopčany, Holíč až do Hodonína a ďalej na Velehrad. Ten je známym pútnickým centrom, podobne ako národná svätyňa Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.
Cyrilometodský pútnický chodník má dve trasy. Jedna vedie z Moravy a druhá zo Záhoria. Zo severu, na Morave, začína u Svatého Kopečku pri Olomouci a smeruje na Velehrad. Záhoráckym počiatočným bodom je Šaštín-Stráže. Obe trasy majú spolu 11 etáp, pričom sú rozdelené tak, aby ich mohol pútnik prejsť za jeden deň. Dovedna má celá trasa dĺžku až 235 kilometrov, od Svatého Kopečku až po Šaštín-Stráže.
Zázemie pútnikom počas celej pútnickej trasy poskytujú jednotlivé matice - svatokopecká, svatohostýnská, velehradská, svatoantonínská a tiež aj farnosti a obce pozdĺž celej trasy.
Každá z týchto etáp má svoju samostatnú mapu s vyznačenými cieľmi. Tými sú kultúrne, duchovné, prírodné alebo technické pamiatky doplnené o informácie o významných osobnostiach, ktorých život a pôsobenie sa spájajú s jednotlivými miestami.
Na orientáciu poslúži pútnikom aj na internete dostupný turistický sprievodca s informáciami o prevýšení trasy, dĺžke etapy, priemernom času chôdze, náročnosti aj charakteristikách terénu.
Pútnictvo predstavuje dôležitý kultúrny rozmer našej civilizácie. Ešte pred vznikom turistického ruchu to boli práve pútnici, ktorí sa vydávali na "turisticky atraktívne" miesta mimo svojich domovov.
Bohatý rozvoj cyrilo-metodskej tradície je odrazom snahy o záchranu tohto kultúrneho dedičstva, ktoré významnou mierou obohatilo región strednej Európy.
Putovanie za prameňmi viery má prepojiť Velehrad, významné medzinárodné cirkevno-kultúrne miesto, ktoré sa stalo centrom kultúrneho dialógu s Rímom, Solúnom a ďalšími miestami v Európe. Tieto tematicky spája putovanie slovanských vierozvestcov a ich nasledovníkov.
Cieľom týchto snáh je posilniť povedomie o kultúrnom dedičstve, otvoriť Európu mladým pútnikom, aby mali príležitosť spoznať umenie a kultúru slovanských krajín.
Autor: Radovan Butaš