Utorok, 24. apríl, 2018 | Meniny má Juraj
Pridajte si svoje mesto

Legenda Ivan Jakeš sa vracia domov z Rely Dakar 2015

Púštne dobrodružstvo najťažších motocyklových pretekov na svete Rely Dakar 2015 ukázalo slovenských jazdcov Ivana Jakeša a Štefana Svitka ako výborných motocyklistov.

Prílet slovenského motocyklového pretekára Ivana Jakeša z Rely Dakar 2015 na viedenské letisko vo Schwechate v Rakúsku v stredu 21. januára 2015. Na snímke Ivan Jakeš (vpravo) po prílete.(Zdroj: FOTO TASR – Štefan Puškáš)

Mladší z dvojice slovenských reprezentantov Štefan Svitko útočil na popredné priečky preteku už od tretej etapy. Ivan Jakeš dal pred rýchlosťou prednosť taktike.

SCHWECHAT, SENICA. Ivan Jakeš sa bezpečne vrátil (21.1) z Rely Dakar. Tento ročník bol už jeho ôsmym štartom na Dakare. S novou motorkou KTM Rally Replica 450 a cennými skúsenosťami sa mu podarilo prebojovať medzi elitnú desiatku motocyklových pretekárov. Na letisko v rakúskom Schwechate ho prišla privítať rodina spolu so skalnými fanúšikmi.

Premiérové prvenstvo si Jakeš vyslúžil až v cieli 11. etapy a keď ako prvý pretekár prišiel do cieľa 13. etapy, potvrdil, že patrí medzi najlepších. Vďaka tomuto cennému víťazstvu si v celkovom hodnotení vyslúžil 8. priečku.

Slovákom Ivanovi Jakešovi a Štefanovi Svitkovi sa podarilo na 37. Rely Dakar 2015 umiestniť v elitnej top 10, medzi fabrickými jazdcami. Dokázali, že nemusia byť VIP, ani „továrnikmi“, aby mohli útočiť na popredné priečky v tejto najnáročnejšej rely na svete.

Do cieľa sa nedostala viac ako polovica motocyklistov. V poslednej etape štartovalo len 79 pretekárov, tradične v opačnom poradí.

20150121_jakes_9306217685-kolace-1.1_r9732.jpg

Na snímke Ivan Jakeš (vpravo) s koláčmi od motoristických fanúšikov po prílete. FOTO TASR – Štefan Puškáš

Prvé víťazstvo na Dakare

V poslednom preteku rely si na svoje konto pripísal už druhú výhru v tohtoročnom Dakare. Prvé získal, keď ho po vyhodnotení 11. etapy traťoví komisári za jazdu bez penalizácií určili za víťaza. Získal tak svoje premiérové prvenstvo v tohtoročnej juhoamerickej rely. Hoci do cieľa prišiel až tretí, v konečnom poradí to bol on, kto si udržal čisté konto a mal nárok na prvé miesto.

Po víkende sa rozbehla druhá polovica rely

Po krátkom víkendovom oddychu motocyklisti absolvovali v nedeľu prvú časť maratónskej dvojetapy. Počas siedmej etapy sa pohybovali vo vysokých nadmorských výškach od 3600 metrov. Povrch trate bol zväčša kamenistý a ku koncu etapy sa do hry pridal aj piesok. Pretekári po príchode do bivaku nemohli využiť pomoci svojich tímových kolegov, ale len ostatných jazdcov.

Počas nedele sa územím prehnali búrky a jazdci už v ten deň mali problémy s dojazdom do Bolívie. Na pondelok bol naplánovaný návrat v rámci maratónskej dvojetapy z bolívijského Uyuni do čílskeho Iquique.

Vplyvom nepriaznivého počasia sa organizátori pre zlé poveternostné podmienky rozhodli skrátiť 8. etapu o 276 km.

Jazdci nastúpili do 8. etapy s nádejami na ďalší postup. Soľné pláne boli miestom, kde mohli dosahovať na svojich strojoch maximálne rýchlosti. Opak bol však pravdou a táto etapa poriadne zamiešala kartami. Dažde, ktoré sa touto oblasťou prehnali v uplynulých hodinách, zanechali na pláňach miestami až 10 centimetrovú vrstvu vody.

Soľ, ktorá sa dostala hádam úplne všade narobila mnohým pretekárom veľké problémy. Najviac si vytrpeli mašiny, soľ im rozožrala elektriku a zapchala chladiče. Motorky dostali zabrať ešte viac ako v púštnych etapách.

Naši sa držali, no iba do momentu, kým Jakešovi pri jednom z dobrzďovaní nezhasol motor. Pomocné lano mu v maratónskej etape podal David Pabiška (etapu dokončil 26.), ktorý potiahol jeho motorku. Motor vďaka pomoci v duchu fair-play naskočil. Ivan Jakeš tu stratil takmer pol hodinu a do cieľa prišiel až na 29. mieste, no v celkovom hodnotení mu táto etapa vyniesla 10. miesto.

„Z pohľadu techniky to bola najťažšia etapa. Za to soľné jazero by som zabíjal, pretože tam odišli všetky motorky. Po tankovaní mali všetci problémy s naštartovaním. Pri jednom dobrzďovaní do takého veľkého blata mi to zhaslo, nemohol som sa odtiaľ dostať. Napokon sa mi to podarilo, ale nevedel som roztlačiť motorku", opísal situáciu na soľnom jazere Ivan Jakeš.

"Potom prišli David Pabiška s kolegom a rozbehli sme to. Stratil som veľa času. Jeden rok to ide, druhý rok to nejde. Dúfam, že v priebehu posledných šiestich etáp sa mi to podarí trochu skorigovať, aby to vyzeralo lepšie než teraz,“ zhodnotil Jakeš.

Cez noc mali mechanici čo robiť, aby dali mašiny doporiadku. Fabrickým jazdcom ich tímy vymenili celú elektriku, aby mohli bez problémov pokračovať, naši jazdci také silné zázemie síce nemali, ale Jaroslav Beran robil zázraky na počkanie a nemožné do úsvitu. Zručne si poradil ako s vyhorenou elektrikou a zasolenou motorkou, tak aj s rozbitými tlmičmi.

Tie pomohli zrepasovať v stajni KTM.

jakesdakarteam-1.1_r2963.jpg

Do dakarského motocyklového dobrodružstva sa vydal za Jakeš Dakar Team – jazdec Ivan Jakeš (štartovné číslo 21), mechanik Jaroslav Beran a kondičný tréner Marián Smyčka.FOTO - FB Ivan Jakeš - fanklub

Tohtoročný Dakar bol pretekom strojov Honda a KTM

Po náročnej noci boli mašiny opäť pripravené na štart. Na jazdcov čakala 9. etapa dlhá 538 km. Špeciálka mala 450 km piesočnatých a kamenistých úsekov, prašných ciest a feš-fešových lahôdok. V tejto etape si Jakešov tímový kolega Štefan Svitko skúsil, aké to je viesť štartovné pole. Isto to musel byť výnimočný pocit mať všetkých pretekárov za sebou...

Po soľnom martýriu sa dnes Ivanovi Jakešovi darilo lepšie. Cenné minúty stratil, keď správne netrafil jeden z kontrolných bodov. Už sa začína rozbiehať, štartoval z 32. pozície a deviatku skončil trinásty, po zarátaní penalizácií mu pripadlo ešte lepšie, 11. miesto a v cekovom hodnotení postúpil na 9. priečku.

Jakeš proti zime zabalený v igelite

V desiatej etape už začínalo ísť do tuhého. Jazdci budú mať za sebou už neuveriteľných 7366 km, vrátane tejto etapy. Ak zvládnu nasledujúcich maratónskych 859 km, o tri dni budú finišovať v Buenos Aires, je treba sa poponáhľať. Maratón na ceste z Calama do Cachi schladil jazdcov až na mrazivých -7°C, v najvyššom bode 4970 m u Paso de l´Acay mráz vyštípal každého.

Meraný špeciál začínal v Salinas Grandes a viedol opäť cez soľné pláne. Počas celých 358 km sa pretekári pasovali s veľkou nadmorskou výškou. Naši museli vydržať, hlavne šetriť mašiny a pneumatiky, lebo za pomoc z vonku by im hrozila penalizácia a následná strata cenných priečok.

Museli si vystačiť len s tým, čo majú pri sebe a tak sa riskovať neoplatilo. No i tak sa Ivan Jakež začal prebíjať dopredu. Finišoval na 9. mieste s takmer deväť minútovou stratou na Barreda Borta a v celkovom poradí si udržal nastavenú 9. priečku.

11. etapa prekvapí. Jakeš tretí v cieli, po zarátaní penalizácií súperov obsadzuje jeho premiérovú prvú priečku na Rely Dakar 2015. Fanúšikovia sú nadšení.

Tretia etapa od konca meria celkom 523 km, jazdcov po zjazde z hôr čakala po mrazivom štarte opäť páľava, ale aj blatisté cesty. Táto štvrtá maratónska poriadne prekvapila. Po technických problémoch Goncalvesa, ktorý vymenil motor, za čo mu traťoví komisári vyrúbili penalizáciu 16 minút, pridali 45 minút aj Baredovi Bortovi.

V horách sa išlo takpovediac okolo nohy, medzi skalami vyšla pekná fotka aj Ivanovi Jakešovi. Toho v cieli čakalo prekvapenie, keď bol vyhlásený za víťaza tejto etapy. Stále sa však drží na 9. mieste v celkovom hodnotení.

„Asi sto kilometrov sa išlo v horách, medzi skalami, ako sa hovorí okolo nohy, a to mi sedí. Tam som získal najviac času. Dokázal som si, že viem jazdiť vpredu, škoda, že to neprišlo skôr, a že som sa do toho tak dlho dostával. Takéto súťaže však treba jazdiť celý rok, aby bol človek vpredu hneď od začiatku a netrvalo to tak dlho,“ zhodnotil svoj etapový výkon Jakeš.

„Niektoré jazdecké chyby a najmä technické problémy, ktoré človek neovplyvní, ma stáli veľa času, takže môžem byť rád, že som aspoň v prvej desiatke. Oslavy sa konať nebudú, nie je na to čas,“ dodal Jakeš.

argentina_dakar_rally510233216057-okolon_r3123_res.jpg

WA 28 Termas de Rio Hondo - Slovenský motocyklista Ivan Jakeš na KTM počas 11. etapy Rely Dakar, ktorá viedla zo Salty do Termas de Rio Hondo, 15. januára 2015. Jakeš obsadil podľa predbežných výsledkov výborné tretie miesto. V celkom poradí zostal na deviatej priečke. Jakeš tak vyrovnal tohtoročné maximum krajana Štefana Svitka, ktorý finišoval tretí v pondelkovej ôsmej etape. Zvíťazil španiel Joan Barreda Bort pred Portugalčanom Paulom Goncalvesom.FOTO TASR /AP

Jeho mechanik Jaroslav Beran a kondičný tréner Marián Smyčka sa opäť vyspali menej. Motorku museli dať opäť do formy. Odpracovali na nej takmer celú noc. Skončili až o pol štvrtej nad ránom. „Dokázal som, že viem byť rýchly a ísť v popredí medzi najlepšími.“

Jakešov výkon je o to hodnotnejší, že ho dosiahol napriek bolestivému zraneniu, s ktorým jazdí od pádu v 2. etape. „Cítim sa stále rovnako, nezhoršilo sa to, ale musím tú nohu odľahčovať. Diagnóza znie natrhnutý stehenný sval,“ opisoval pre denník Plus Jeden Deň.

Etapu na Dakare po prvý raz vyhral v roku 1999 Jaroslav Katriňák. V tej nasledujúcej však vypadol.

Predposledných 1018 km čakalo v 11. etape na ceste z Termas de Rio Hondo do Rosario. Tí, čo sa dostali až sem, musia zbystrieť. Koniec sa blíži, no nie každý sa tam aj dostane. Únava významne ovplyvňuje navigačné schopnosti a tak táto etapa opäť preverí aj vetrom ošľahaných matadorov.

Špeciálka merala 298 km, hotová horská dráha. Stúpanie do 1000 m a potom prudké zjazdy. Ivan Jakeš sa pohybuje v elitnej päťke, škoda, že sa tak rozbehol až ku koncu Dakaru. Na pretekárov čakali rýchle pieskové pisty, obozretnosť tu bola na mieste. Piesok a vysoká rýchlosť nie sú príliš dobrými kamarátmi.

Ivan Jakeš tieto trasy označil za zbytočne nebezpečné. Do cieľa prišiel na peknom 4. mieste, v celkovom poradí sa jeho umiestnenie nemení, zostáva 9.

Cieľ v Buenos Aires mal číslo trinásť. Prvé priečky patria Slovákom - dvojica Jakeš, Svitko zvládli poslednú skrátenú etapu na výbornú. Už po prvých kilometroch sa Ivan Jakeš dostal do vedenia. Pretekárom rýchlu jazdu strpčovalo blato, to však nášmu esu nevadilo, z Kopaníc je na to isto zvyknutý.

Pôvodná etapa mala merať 393 kilometrov, ale po výdatnom daždi sa pre bezpečnosť pretekárov rozhodli organizátori špeciálku skrátiť z plánovaných 174 km na 101 km. Na štart sa pretekári postavili od konca štartovného poľa, štartovať v obrátenom poradí do poslednej etapy Dakaru sa tu stalo tradíciou. Ivana Jakeša od zostupu z deviateho na 8. poradie delilo 1:51 min., stačilo len aby predbehol španielku Laiu Sanz, ktorá bojovala do poslednej chvíle.

Jakeš vložil do poslednej etapy všetky karty. Štart bol raketový, ale na rozmočených cestách sa v blate vyváľalo viacero jazdcov. Do cieľa prišli zabahnení všetci.

Konečná. V celkovom hodnotení sa na výbornej piatej priečke umiestnil Štefan Svitko, ktorý napredoval už od prvých etáp. Ivan Jakeš si od druhej etapy musel dávať pre zranenie ľavej nohy väčší pozor a navyše v ôsmej mohol vypadnúť, no bojoval a ôsme miesto si právom zaslúžil.

Obom slovenským pretekárom sa podarilo prebojovať do elitnej desiatky, pomedzi fabrických jazdcov, za čo sme na nich hrdí!

„Verím, že sa na Dakare predstavím aj o rok, bude sa mi viac dariť a od začiatku budem jazdiť s najlepšími. Musím sa rely viac venovať počas celého roka, aby som sa do toho postupne nedostával až na desiaty deň. Dakar je najmä o celkovom umiestnení, ale aj čiastkové víťazstvo poteší. Dúfam, že v budúcich rokoch pridajú slovenskí pretekári nejaké ďalšie etapové víťazstvá i úspechy,“ povedal Jakeš pre štáb RTVS.

obed_r6178_res.jpg

FOTO - FB Ivan Jakeš - fanklub

Do dakarského motocyklového dobrodružstva sa vydal za Jakeš Dakar Team – jazdec Ivan Jakeš (štartovné číslo 21), mechanik Jaroslav Beran a kondičný tréner Marián Smyčka.

Za Slovnaft Team vycestovali – jazdec Štefan Svitko (štartovné číslo 18), mechanik Zlatko Novosad, sprievod Maroš Kubačka.

Pre motocykle bolo naplánovaných celkom 9295 km, pričom 4543 km pripadlo na spojovacie úseky a 4752 km na merané úseky.

Tohtoročný Dakar bol však pre motocyklistov o niečo kratší, no i tak prejsť od východného na západné pobrežie za dva týždne je celkom slušný výkon.

Zo 164 motoriek, ktoré sa postavili v Buenos Aires na štart sa do poslednej etapy dostalo 79 pretekárov.

DAKAR 2015 výsledky

1. Coma, Špan., 46:03:49 h, 2. Goncalves, Port., +0:16:53 hod., 3. Price, Austrália, +0:23:14, ... 5. Štefan Svitko, SVK, +0:44:17 hod., ... 8. Ivan Jakeš, SVK, +2:18:18 hod.  1. Andrej Kiska navštívi Senicu, hovoriť bude i o obchvate mesta 286
  2. REGIONÁLNY FUTBAL: Víkendové výsledky, komentáre a tabuľky od III. po VIII. ligy 82
  3. V Skalici zabehlo charitatívny prekážkový beh mestom viac ako 400 bežcov 74
  4. Na mäso dávame viac ako inde. Ako míňajú Záhoráci? 71
  5. V sobotu derby zápas 8.ligy: Vrádište privíta Rovensko 62
  6. Záhorské Pomoravie je územím vtáčích dravcov i husí 38
  7. Z eura spravil rozprávkovú sumu, šťastný tipér pochádza zo Záhoria 34
  8. Malacky: Pri nákupnom centre vyrúbali stromy, rozširujú parkovisko + FOTO 32
  9. V Senici sa zapláva 24-hodinová štafeta, výťažok sa použije na charitu 31
  10. Online: Skalica privíta podvečer trápiacu sa Spišskú Novú Ves 28

Najčítanejšie správy

Záhorie

Andrej Kiska navštívi Senicu, hovoriť bude i o obchvate mesta

V stredu 25. apríla navštívi mesto Senica prezident SR Andrej Kiska. Najskôr príde na Mestský úrad, kde ho privíta primátor mesta Branislav Grimm.

REGIONÁLNY FUTBAL: Víkendové výsledky, komentáre a tabuľky od III. po VIII. ligy

Podrobný prehľad futbalového diania od III. po VIII. futbalové ligy.

V Skalici zabehlo charitatívny prekážkový beh mestom viac ako 400 bežcov

V Skalici sa v sobotu (21. apríla) uskutočnilo podujatie 5K Inflatable Obstacle Fun.

Na mäso dávame viac ako inde. Ako míňajú Záhoráci?

Každý obyvateľ Trnavského kraja dá za jedlo viac ako 880 eur ročne. Na čo míňame najviac peňazí? Ako je to v iných krajoch? Vieme hospodáriť a zvládame finančný tlak? Čítajte veľkú tému o peniazoch.

V sobotu derby zápas 8.ligy: Vrádište privíta Rovensko

Derby zápas 8.ligy je na programe v sobotu, futbalisti Vrádišťa privítajú doma Rovensko.

Blízke regióny

Kiskova dcéra: Na Slovensku sme brutálni rasisti

Prezidentova dcéra, banskobystrický župan a matematik, ktorého očarilo právo. Trom úspešným Slovákom zmenila Amerika život.

Skvelý skauting. Spartak siaha na titul s hráčmi, ktorí prišli za výhodných podmienok

Spartak Trnava s hráčmi, ktorí prišli do klubu skoro zadarmo, zaskočil celú slovenskú futbalovú verejnosť. Okrem možnosti zisku titulu, od ktorého je klub už len pár zápasov, sa teší generálny manažér PAVEL HOFTYCH aj z dobrého skautingu či vyváženej ekonomiky.

Kedysi grófsky kaštieľ, dnes rozkradnuté a zdemolované ruiny

Domáci len krútia hlavami. Nie sme právny štát, funguje tu anarchia, hovoria bývalí starostovia.

Hokejová eufória. V Trenčíne čakali na lístky už od polnoci

O rozhodujúci zápas finále hokejovej ligy je enormný záujem.

Nezvestného muža našli utopeného vo Váhu

Po nezvestnom mužovi pátrali policajti od 20. januára.

Všetky správy

Vo veku 44 rokov zomrel spisovateľ a režisér Peter Krištúfek

Krištúfek bol jednou z dvoch obetí pondelňajšej tragickej zrážky autobusu s nákladiakom.

Ministerkou vnútra bude Saková, ku Kaliňákovi má veľmi blízko

Zmluva v kauze Horné Plachtince, zákazka, z ktorej mal mať podľa Špirka provízie aj Kaliňák. Aj to má za sebou kandidátka na post ministerky vnútra Denisa Saková.

Premrhaná príležitosť. Kiska nie je so Sakovej nomináciou spokojný

V Moste-Híd dúfali, že Smer vyberie za ministra vnútra človeka, ktorý nebude polarizovať spoločnosť. Kaliňákova spolupracovníčka im neprekáža.

Dobré ráno: Nechal sa chytiť revízorom a nezaplatil, aby videl, čo sa stane

Mal električenku. Ale skúšal, čo sa stane, ak sa nepriznáte revízorovi a nezaplatíte pokutu.