Kultúrno-historické väzby po oboch brehoch Moravy má utužiť lávka, ktorú postavia onedlho.
KOPČANY. Miestna samospráva zorganizovala odborný seminár k Štúdii dopravnej obslužnosti Mikulčicko-kopčianskeho archeoparku. Ten však u verejnosti nevzbudil veľký záujem. Zúčastnili sa ho najmä zástupcovia miestnych organizácií cestovného ruchu a jednotlivci, ktorí sa zaujímajú o napredovanie veľkomoravských projektov. Tieto majú rozšíriť možnosti kultúrneho zázemia pre turistov, ktorí prechádzajú horným Záhorím.
Turistický ruch v oblasti Slovenského Pomoravia sa aktívne rozvíja už niekoľko rokov. Gbely vo svojej rekreačnej oblasti sprevádzkovali pred dvomi rokmi lodnú prepravu na druhý breh Moravy.
Nový rozmer do rozvoja turistického ruchu vnesie lávka, ktorá vzájomne prepojí Mikulčicko-kopčiansky archeopark a Záhorákom sprístupní moravskú prírodnú rezerváciu Skařiny.
Plány, ktoré sú dnes ešte len na papieri, sa postupne začínajú uskutočňovať. Impulzom bol Cyrilo-metodský rok, kedy sme si pripomenuli 1150. výročie pôsobenia vierozvestcov Cyrila a Metoda na Veľkej Morave. Doposiaľ však chýbajú potrebné peniaze, čaká sa na výzvy z Európskej únie.
Žrebčín a turistické zázemie
V oblasti turistického ruchu Kopčany dnes výrazne zaostávajú. Okolité mestá sa snažia rozširovať ponuku atrakcií v svojom najbližšom okolí. Kopčanom v tomto treba pomôcť. Podľa starostu Dušana Dubeckého, "takáto malá obec nemá dostatok materiálnych zdrojov na to, aby dokázala stavbu mostu previesť sama". Stavba pešieho mosta, ktorý preklenie Moravu, je pritom prioritou v programe rozvoja miestneho turizmu.
Turistickou základňou sa má stať už niekoľko rokov rekonštruovaný kopčiansky žrebčín Štít z dôb Márie Terézie. Postupne sa mení z chátrajúcej historickej stavby na perspektívny viacúčelový objekt. Obraz strechy pokrytej vegetáciou bude už o pár rokov minulosťou, jej rekonštrukcia napreduje. Za uplynulý rok prebehla ďalšia etapa opráv. Tie sa postupne blížia k ruine reprezentačnej budovy Malý kaštieľ. Do opráv sa už investovali stovky tisíc eur a ďalšie sú potrebné.
Dnes bývalý cisársko-kráľovský žrebčín využíva len zlomok svojho potenciálu. Miestny správca sa tu snaží udržať tradíciu chovu koní.
Pribudne parkovisko aj požičovňa bicyklov
Podľa štúdie dopravnej obslužnosti projektu Mikulčicko-kopčianskeho archeoparku, ktorý na tohtoročnom seminári prezentoval Adolf Jebavý, by sa práve miestny žrebčín mal stať turistickou základňou na slovenskej strane. V bezprostrednom okolí žrebčínu sa nachádzajú ruiny bývalého socialistického družstva, parkovisko pre autá a autobusy tak negatívne neovplyvní kolorit krajiny.
V objekte žrebčína sa bude dať aj ubytovať. To sa dá už aj dnes, no je to na turistické pomery ešte celkom „sparťanské“. Pribudnúť majú aj požičovne bicyklov, ktoré uľahčia prepravu po rozsiahlom území archeoparku s možnosťou bicykel odovzdať v ktorejkoľvek cyklostanici v parku ako na slovenskej, tak aj na moravskej strane. Podobný koncept funguje aj v moravskom Lednicko-valtickom areáli.
Ešte za tereziánskych čias bolo široké okolie od holíčskeho zámku až po rieku Moravu esteticky kultivované na barokovú krajinu. Nachádzali sa tu rozsiahle záhrady, hospodárske zázemie zámku. Stromoradia a všadeprítomné barokové sochy dotvárali celkový ráz tohto priestoru. Avšak po sto rokoch, kedy sa výrazne zmenili sociálno-spoločenské pomery v strednej Európy, tieto klenoty dodnes pripomínali len ruiny a zvyšky alejí.
Autor: Radovan Butaš