Záhorské múzeum v Skalici prezentuje doposiaľ nevystavované exponáty.
SKALICA. Tohtoročnou záverečnou muzeálnou výstavou predmetov, ktoré majú pre Záhorie veľký regionálny význam si pripomíname, že múzeá zachovávajú pre budúce generácie kultúrne dedičstvo našich otcov a materí.
Nové prírastky
Výstava najnovších exponátov v Záhorskom múzeu v Skalici predstavuje prírastky do fondov za ostatných desať rokov muzeálnej činnosti. Zároveň je predzvesťou 110. výročia založenia múzea. Mnohé predmety, ktoré obohatili depozitár, pochádzajú z pozostalostí a darov od uvedomelých Záhorákov, ktorí tak značnou mierou prispievajú k zachovaniu kultúrno-historického dedičstva.
Spolu s touto výstavou sa uskutočnil v réžii Záhorského múzea aj Predvianočný koncert v Jezuitskom kostole, kde vystúpila Horňácká cimbálová muzika s primášom Martinom Hrbáčom a ženský spevácky zbor Oskoruša z Veľkej nad Veličkou.
Na muzeálnej výstave sú prezentované odborne zreštaurované exponáty balkánskych strelných zbraní, ranobaroková krstiteľnica aj starobylý trám habánskeho domu s letopočtom 1623. Na svetlo sa pri tejto príležitosti dostávajú aj predmety, ktoré doposiaľ neboli prezentované verejnosti.
Expozícia pozostáva z predmetov z oblasti archeológie aj dejín hudobnej kultúry. Práve dejiny hudobnej kultúry tu uviedli skromným živým vystúpením Katarína Janíková a Roman Blaha, pedagógovia ZUŠ Skalica. V ich podaní odzneli piesne Uspávanka, Sedí kukuk od Mikuláša Schneidra - Trnavského a Stratený pantoflíček od Bohuslava Martinů.
Zbierku obohacujú aj predmety z numizmatiky a etnológie, ktorej dominujú zachované pracovné pomôcky výšivkárok a ich práce. Historické predmety reprezentuje najmä dvojkolesová hasičská striekačka z roku 1890.
Najvzácnejším vystaveným dokumentom je revolučný list od Jozefa Miloslava Hurbana - Ľudovíta Štúra - Bohuslava Nosáka z Brezovej pod Bradlom, datovaný roku 1848, adresovaný mestu Skalica. Jednou zo zaujímavostí je tiež návrh plagátu vytvorený k 750. výročiu prvej písomnej zmienky o Skalici, ktorý ale nebol zverejnený, podľa riaditeľky múzea Viery Drahošovej, vraj pre prílišné zdôraznenie sakrálnych pamiatok.
Dobrý ohlas na výzvy
Predmety, ktoré podstatne obohacujú záhorácky muzeálny fond, pochádzajú z darov profesorky Evy Blahovej, profesora Ľudomíra Ďuroviča z Lundu. Hasičskú striekačku z Gajár darovala rodina Kudlačkovská, kolekciu kňazských ornátov z medzivojnového obdobia venoval dekan Ladislav Labo z Lakšárskej Novej Vsi.
Výšivkárske predmety z krajčírskej dielne Márie Habadovej-Popelovej pochádzajú od Milana Kuciaka zo Skalice. Múzeum dostalo predmety aj závetom a to od rodiny Sopkovej a Márie Freistadtovej zo Skalice, pozostalosť rodiny Grancovej z Kútov múzeu venoval Michal Držka.
Riaditeľka Záhorského múzea v Skalici Viera Drahošová si cení záujmu ľudí, ktorí takto odovzdávajú historické predmety, aby sa zachovali pre budúce generácie.
"Záujem o takúto spoluprácu s našim múzeom závisí od informovanosti občanov. Niektoré vzácnejšie predmety môžu aj predať, takýto nákup u nás rieši osobitná komisia. Naše fondy obohacujú predmety z pozostalostí, aj závetom, nie len priamym darovaním. Vo všeobecnosti, ohlas na výzvy, ktoré vyhlasujeme za účelom rozširovania zbierkových fondov je pomerne dobrý. Naposledy sa nám ozval väčší počet záujemcov pri výskume vinohradníckej histórie a tradícií. Verejnosť prejavila tiež záujem aj v súvislosti s dokumentáciou Veľkej vojny."
Dodáva, že s rastúcim počtom predmetov sa zvyšujú aj nároky na priestorové kapacity depozitára.
"Najmä u väčších predmetov v súčasnosti riešime ich dlhodobé umiestnenie. Vzhľadom k faktu, že do zbierok nezaraďujeme veľa exemplárov len jedného druhu, zatiaľ kapacita depozitárov postačuje. Túto sa však snažíme rozšíriť, pretože na veľkorozmerné predmety sú priestorové nároky vyššie. V tejto súvislosti máme podanú žiadosť na pridelenie finančného príspevku od Úradu Trnavského samosprávneho kraja, na zabezpečenie ďalších priestorovo zodpovedajúcich kapacít. Nabáda nás k tomu presvedčenie, že historické predmety aj dobové zariadenia je potrebné zachraňovať."
Záhorské múzeum v Skalici ako zbierkotvorná inštitúcia neustále pracuje na obohacovaní historického fondu. Predmety do zbierok pribúdajú nielen z dobrovoľných darov, ale aj z aktívnej akvizičnej činnosti.
Základy myšlienky zbierania a ochrany predmetov historickej hodnoty v Skalici položil tunajší rodák, katolícky kňaz a historik František Víťazoslav Sasinek. V novembri sme si pripomenuli 100. rokov od úmrtia tejto významnej osobnosti slovenského kultúrneho života.
Záhorské múzeum v Skalici založil miestny rodák, hlasista, stúpenec čechoslovakizmu, lekár, dr. Pavel Blaho v roku 1905. Základom muzeálneho fondu sa stali predmety zo súkromnej Blahovej národopisnej zbierky. Dnes múzeum vlastní na 59.000 predmetov a v jeho muzeálnej knižnici sa nachádza na 22.000 kníh, časopisov a listín.