SKALICA. Iniciátorom založenia Skalického výšivkárskeho družstva bol Skaličan Dr. Pavel Blaho. Bolo to v roku 1909, keď v mesiacoch november – december bolo v Skalici založené „Družstvo pre speňaženie domáceho priemyslu“ – ľudovo tiež nazývané „Výšivkárske družstvo v Skalici“. Riadilo sa stanovami, ktoré na riadnom valnom zhromaždení schválilo 260 členov družstva.
Založenie družstva sa uskutočnilo v novom spolkovom dome – v mestskom kultúrnom dome, ktorý bol otvorený v októbri 1905. Hlavným cieľom družstva bolo vykupovať a speňažovať výrobky domáceho ľudového priemyslu doma i v zahraničí. Išlo predovšetkým o rôzne umelecké výrobky z dreva, slamy, palachu, hliny, kovu, no predovšetkým o ľudové výšivky, čipky a kroje.
Propagácia družstva bola účinná
Prácu v družstve v začiatkoch pomáhali rozbiehať rôzne propagačné akcie najmä pri príležitosti zájazdov skalických divadelníkov po Slovensku, resp. po susednej Morave a Česku. Na každom zájazde sa súčasne uskutočnili výstavky ľudových výrobkov. Z Čiech sa tieto kvalitné výrobky dostávali ďalej do iných krajín Európy.
Rozvoju družstva napomohla i vydarená výstava v roku 1911, ktorá sa uskutočnila v Londýne pod názvom „Slovenské ľudové umenie“, kde trvala celý mesiac. Výstava sa stretla s mimoriadnym ohlasom a prišli ju pozrieť i členovia anglickej kráľovskej rodiny, tiež rakúsko-uhorský veľvyslanec a ďalšie významné osobnosti. O nevšednej úrovni výstavy sa zmienila pochvalne i zahraničná tlač.
Prvá svetová vojna a hospodárska kríza
Žiaľ, vypuknutím I. svetovej vojny práca v dobre prosperujúcom družstve začala ochabovať. Po zahasení vojnového požiaru – po štyroch rokoch - sa síce záujem o ľudové výrobky opäť rozšíril, prišla však hospodárska kríza a družstvo začalo mať problémy s odbytom výrobkov. Prestalo organizovať výstavky, o ktoré býval vždy záujem, a zúčastňovalo sa iba Dunajských veľtrhov.
Likvidačné zhromaždenie
Po druhej svetovej vojne, po roku 1946, sa stalo družstvo členom Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave, ktoré družstvo finančne i materiálne podporovalo. Napriek tomu valné zhromaždenie družstva o dva roky neskôr rozhodlo o vlastnom osude družstva – o jeho likvidácii.
Zdôraznilo to argumentom, že existencia družstva, ktoré žije iba z podpory, nemá praktický význam. Konečné „likvidačné“ zhromaždenie sa konalo v Skalici 28. mája 1952 – trvalo 43 rokov. Možno to bolo dosť unáhlené rozhodnutie, veď slovenské ľudové umenie ako aj umelecké výrobky opäť nachádzajú svoje nemalé uplatnenie u obdivovateľov.
Nájsť nadšencov nie je jednoduché
Skalické výšivkárske družstvo v rokoch svojho trvania vykonalo v oblasti propagácie slovenského ľudového umenia i za hranicami obrovský kus práce. Možno znovu založenie družstva by malo opäť nemalý úspech. Istotne by nebolo jednoduché nájsť pre založenie družstva nových, pre túto ušľachtilú prácu mladých nadšencov. Pouvažovať nad touto realitou by možno nemuselo byť beznádejné.
Spolkový dom (dnes kultúrny dom), v ktorom sa v roku 1909 uskutočnilo založenie družstva pre speňaženie domáceho priemyslu – založenie výšivkárskeho družstva - už v budúcom roku – roku 2015 oslávi 110 rokov od jeho zriadenia.
FOTO: INGRID SOCHOROVÁ
Autor: Drahomír Čermák