LÁB. Miestny kostol z roku 1561 prešiel za ostatné roky rozsiahlou rekonštrukciou ako interiéru tak aj vonkajších častí. Miestni veriaci sa však z opraveného chrámu netešili nadlho. Len rok po ukončení rekonštrukčných prác nastala nečakaná udalosť. Vyše tridsaťmetrová veža lábskeho kostola Všetkých Svätých sa 2. septembra krátko popoludní zrútila.
Časť sutín vtedy z časti zasypala aj svätyňu. Padajúce murivo vo vnútri kostola najviac poničilo nadstavec s obrazom Najsvätejšej Trojice, trosky pokryli historickú menzu aj svätostánok. Vonku pod sutinou spočinuli tri bronzové zvony, ktoré v tom čase už neboli využívané na zvonenie. Dnes v depozitári čakajú na svoj ďalší osud.
Možno postavia menšiu zvoničku
Nadchádza záver roka a preto sme sa vybrali do Lábu zistiť, ako je kostol pripravený na zimu.
Sutiny sú odpratané, vo dvore kostola sa nachádzajú už len poškodené drevené trámy.
"Použiteľné murivo sme odložili, zvyšok odviezla firma, ktorá vykonávala prvú fázu záchranných prác,“ približuje situáciu miestny kňaz Lukáš Šlosár. Otvory v hornej časti záveru svätyne, ktoré zostali po padnutej veži, firma zacelila veľkoformátovými doskami a penovou izoláciou.
„V čo najkratšom čase by sme chceli začať s prvými rekonštrukčnými prácami, najmä so zamurovaním častí, ktoré sú dnes zadebnené. Tie najnutnejšie murovačky by mali začať už na jar budúceho roku. Priebeh záchranných prác odhadujem približne na dva roky,“ hovorí kňaz, „nová veža však tak skoro nebude, na taký projekt sa nám asi nepodarí nájsť dostatok prostriedkov. Skôr, keď už budeme mať hotové to najnutnejšie, postavíme menšiu zvoničku miesto tej veľkej, o ktorú sme prišli."
O dostavbe celej veže sa neuvažuje
Podľa statika historickej architektúry Vladimíra Kohúta bude do jari pripravený projekt sanácie. „Uvažujeme s ponechaním pôvodnej steny a jej doplnením. Okrem toho zostáva doriešiť vstup na povalu kostola. Pri rekonštrukcii využijeme zvyšok použiteľného materiálu zo sutín. O dostavbe celej veže zatiaľ neuvažujeme.“
Loď kostola zostala neporušená, nič, okrem provizórnej zásteny a predsunutého oltára, v nej nenasvedčuje, že by tu nastala nejaká mimoriadna udalosť. Za priečkou je však realita celkom iná. Mramorovú podlahu preventívne pokrývajú drevené panely, tie zakrývajú aj poškodený Bohostánok a miesta po svätých. Ponurú atmosféru svätyne umocňuje všadeprítomný prach a pohľad na poničenú oltárnu klenbu so sanktuáriom.
Omše dočasne slúžili v škole
Od posledného novembrového piatku sa v kostole opäť slúžia sväté omše. Súdny znalec v statike Jozef Kuzma vyhodnotil loď chrámu za bezpečnú. Nie sú na nej prítomné žiadne trhliny, ktoré by predstavovali ďalšie riziko. Doposiaľ sa obrady konali v provizórnych priestoroch miestnej Základnej školy, ktoré vyčlenila pre veriacich obec. Farníci vnímajú túto nezvyčajnú udalosť so smútkom. Snažili sa kostol obnoviť, napriek ich úsiliu sa niekde stala chyba. No i tak sú všetci vďační, že zosúvajúca sa veža nezasiahla loď kostola. Celý interiér však zostal zaprášený a tak ho bolo potrebné vyčistiť.
Pomáhali domáci aj cezpoľní
Bezprostredne po udalosti zostal kostol zatvorený. Odpratávanie zrúteného materiálu vykonávala povolaná firma, najmä kvôli pretrvávajúcemu riziku pádu porušených častí stavby. Až po odobrení statikom si mohli dať veriaci loď svojho chrámu do poriadku.
Upratovanie farníkom trvalo dva týždne, miestni obyvatelia im zapožičali čistiace technológie, bolo potrebné opäť všetko dôkladne poumývať, povysávať a vytepovať. Voči osudu lábskych farníkov nezostali ľahostajní ani veriaci z ostatných miest Slovenska.
Dary na obnovu nie sú početné, no podľa slov duchovného Lukáša Šlosára prišla podpora od veriacich zo Žiaru nad Hronom, z oblasti Levíc, Popradu aj východu Slovenska. Nájdu sa teda ešte aj dnes dobré duše, ktoré sú ochotné prispieť na obnovu kostola mimo svojej farnosti.
Príčinu pádu stále hľadajú
V bezprostrednom okolí veže zvonice prebehol geologický prieskum, ktorý mal potvrdiť alebo vyvrátiť existujúce hypotézy. Najpravdepodobnejšou bola téza, že podložie zložené z jemnozrnných ílov sa počas prebiehajúcich výdatných dažďov nasýtilo vodou, stratilo únosnosť a nastalo jeho nerovnomerné sadanie, pre ktoré sa konštrukcia veže v istom momente zlomila a následne zosunula.
K šetreniu udalosti bol prizvaný aj spomínaný statik historických stavieb Vladimír Kohút, ocenený Konferenciou biskupov Slovenska cenou "Fra Angelico" z roku 2013 za prínos v oblasti záchrany sakrálnych stavieb. Ten v rozhovore pre náš týždenník vysvetlil, že po vyhodnotení geologických výsledkov bola hypotéza poklesu podložia vyvrátená.
„V geológii problém nebol. Výdatné dažde, ktoré v tom čase sužovali Záhorie, aj oblasť Lábu, spôsobili prevlhnutie konštrukcie veže a s tým súvisiace vyplavenie vápna z malty. Stratením väzby v murive zostala konštrukcia veže oslabená. K pádu prispela tiež skutočnosť, že pri jej stavbe boli zapracované aj kamene – guláče, pričom miera ich podielu na páde kostolnej veže sa skúma.“
V súvislosti s vyšetrovaním uviedla ešte v septembri bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová, že polícia vedie trestné stíhanie vo veci všeobecného ohrozenia. V súčasnosti materiály od Vladimíra Kohúta prevzal súdny znalec v oblasti statiky Jozef Kuzma, ktorý spolupracuje s políciou na vyšetrovaní tejto udalosti. Situáciu okolo vyšetrovania tejto nešťastnej udalosti aj naďalej sledujeme.
Autor: Radovan Butaš