Aj o vaše smeti sa musí postarať samospráva

Starostovia a poslanci, ktorých si budeme vyberať v novembrových voľbách, sú zodpovední aj za čistotu v okolí a pitnú vodu.

Obce sú povinné zabezpečiť zber odpadu.Obce sú povinné zabezpečiť zber odpadu. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK)

Samosprávy dostali do vienka zhruba štyritisíc kompetencií. S mnohými sa však niektoré za celé volebné obdobie ani nestretnú. Komunálny odpad a čistota v obci a meste ich však zamestnáva dennodenne. Na starosti majú aj zásobovanie vodou a odvádzanie odpadových vôd.

Nakladanie s odpadmi

Človek vyprodukuje v priemere zhruba 300 kilogramov komunálneho odpadu ročne. Čím viac z neho vytriedime na recykláciu, tým menej samospráva zaplatí za jeho uloženie na skládku, a tým menej môže potom zaťažiť naše peňaženky.

SkryťVypnúť reklamu

Konečným cieľom všetkých aktivít v súvislosti s odpadmi je však ochrana životného prostredia a tvorba ďalších zdrojov pre udržateľnú výrobu a spotrebu.

Na všetko, čoho sa vo vašej domácnosti alebo firme potrebujete zbaviť, existuje nejaký systém. A samospráva v tom celom kolobehu zohráva dôležitú úlohu.

Jedným z článkov systému, s ktorým sa najčastejšie stretávame, je všeobecné záväzné nariadenie obce. Upravuje podrobnosti najmä o nakladaní s komunálnymi odpadmi, s drobnými stavebnými odpadmi vrátane biologicky rozložiteľných kuchynských a reštauračných odpadov od prevádzkovateľa kuchyne, použitých batérií a akumulátorov, ktoré sú komunálnym odpadom, a elektroodpadmi z domácností.

Rieši tiež spôsob zberu a prepravy, spôsob nakladania s jednotlivými zložkami triedeného komunálneho odpadu, vrátane starostlivosti o miesto určené na jeho ukladanie a zneškodňovanie. Rovnako upravuje práva a povinnosti pôvodcu komunálneho odpadu, povinnosti správcu nehnuteľnosti, povinnosti právnickej osoby a fyzickej osoby podnikajúcej na území obce či mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Obec je povinná zaviesť a zabezpečovať aj separovaný zber pre papier, plasty, kovy, sklo a tiež biologicky rozložiteľné komunálne odpady okrem tých, ktorých pôvodcom je prevádzkovateľ kuchyne.

Náklady na činnosti v súvislosti s odpadmi hradia obce a mestá z miestneho poplatku. Samospráva má povinnosti aj v súvislosti s nelegálnymi skládkami komunálneho a stavebného odpadu. Ak sa nenájde vinník, musí ich odstrániť na vlastné náklady.

Vodovody a kanalizácie

V zmysle zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách má samospráva na starosti aj pitnú vodu z verejného vodovodu pre obyvateľov. Po transformácii štátnych podnikov vodární a kanalizácií obce a mestá túto činnosť zabezpečujú prevažne prostredníctvom obchodných spoločností a v časti samé. Môžu tak urobiť aj prostredníctvom oprávnenej fyzickej alebo právnickej osoby.

SkryťVypnúť reklamu

V zmysle zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách „obec zabezpečuje podmienky na zásobovanie obyvateľov pitnou vodou z verejného vodovodu, na odvádzanie, prípadne zneškodňovanie odpadových vôd verejnou kanalizáciou od jej obyvateľov a ďalších osôb v obci, na vyprázdňovanie obsahu domových žúmp v obci, v ktorej nie je verejná kanalizácia, na núdzové zásobovanie pitnou vodou, na náhradné zásobovanie pitnou vodou a na odvádzanie odpadových vôd. Vydáva tiež všeobecne záväzné nariadenie o spôsobe náhradného zásobovania vodou a náhradného odvádzania odpadových vôd a o zneškodňovaní obsahu žúmp podľa miestnych podmienok.“

Pomohli aj eurofondy

Za ostatné roky zaznamenalo Slovensko pokrok v odvádzaní a čistení komunálnych odpadových vôd. Podľa Enviroportálu dosiahol v roku 2012 počet obyvateľov napojených na verejnú kanalizáciu 62,4 percenta z celkového počtu obyvateľov Slovenska. Cieľom pre rok 2015 je zvýšiť percento na 90. Na to treba v prvom rade zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov.

Zásobovanosť obyvateľstva pitnou vodou z verejných vodovodov v roku 2012 dosahovala 87 percent, cieľ na rok 2015 je 95 percent. Napriek tomu, že sa zvyšuje počet obyvateľov pripojených na verejné vodovody, odbery pitnej vody z vodohospodárskych zariadení zaznamenávajú pokles.

„Tento pokles sa prejavuje aj na špecifickej spotrebe vody v domácnostiach, ktorá medziročne klesá, a jej hodnota z roku 2012 (80 litrov na obyvateľa a deň) sa alarmujúco blíži k hygienickému minimu,“ informuje Enviroportál.

Pri budovaní vodovodov, kanalizácií a čistiarní odpadových vôd, ako aj zberných dvorov na odpad a nákupe technológie, výrazne pomohli rozsiahle projekty, ktoré boli a sú spolufinancované aj Európskou úniou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 605
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 889
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 587
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 680
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 450
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 669
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Ilustračný obrázok

Hoci išlo o najzápadnejšie lokality Slovenska, predsa to neboli posledné oslobodené lokality Slovenska.


TASR
Martin Škrtel je novým športovým riaditeľom Spartaka Trnava.Vedľa neho je prezident klubu Peter Macho.

Jozef Antošík bol dlho fanúšikom Trnavy.


4
Ilustračné foto.

Cieľom je vytvorenie vhodných podmienok pre študentov so zdravotným znevýhodnením či s obmedzenou schopnosťou pohybu.


TASR

Novú multifunkčnú športovú arénu otvorili 25. marca.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu