Krasnik - Krátke šťastie Andreja Daňu z Dlhej, Puebla a Smolinského

Rodina vypátrala miesto posledného odpočinku svojho príbuzného po 99 rokoch.

Pani Štefánia Dermeková pri pomníku v Smolinskom – pri nej sa začalo pátranie po osude a mieste odpočinku Andreja Daňu.Pani Štefánia Dermeková pri pomníku v Smolinskom – pri nej sa začalo pátranie po osude a mieste odpočinku Andreja Daňu. (Zdroj: Milan Soukup)

SMOLINSKÉ. Na pomníku padlým v 1. svetovej vojne v Smolinskom na Záhorí čítame: „Proti svojej vôli životy sme dali, oslobodenia vlasti sme nedočkali.“ Medzi menami a fotografiami obetí je tiež Andrej Daňa (1882-1915).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ten chybný rok narodenia, správne malo byť 1881, čiastočne predĺžil rodine hľadanie miesta, kde spočinulo jeho telo. 7. júla 1915 vydýchol naposledy. Našli ho na bojisku neďaleko poľského mesta Krasnik. Odvtedy leží 660 kilometrov vzdialený od Smolinského, v spoločnom hrobe na Lipovej ulici.

SkryťVypnúť reklamu

Až po 99 rokoch sa podarilo rodine vypátrať jeho konkrétnu stopu z Oravy cez Ameriku naspäť do Európy za krátkych 34 rokov svojho života. Padol na bojisku, na ruskom fronte, v tom istom 15. honvédskom pešom pluku, len o pár sto kilometrov ďalej a o desať mesiacov neskôr, ako Matúš Šrámek zo Smrdák, o ktorom sme písali v MY – Týždenníku pre Záhorie 2. septembra (Stratený vo vojne).

Z Oravy do Ameriky

Rodák z Dlhej na chudobnej Orave musel vycestovať za prácou do Spojených štátov amerických. Zoznámil sa tam so Slovenkou Máriou Rehákovou , ktorá odišla do Ameriky spolu so svojimi bratmi a sestrou. Roku 1906 sa tam v meste Pueblo v štáte Colorado vzali.

Mária Reháková vstúpila na americkú pôdu 20. decembra 1905, odchádzala z prístavu Brémy na lodi Kaiser Wilhelm der Grosse, a do Puebla išla cez Santa Fé. Máriin otec Imrich Rehák zomrel v roku 1901 ako 48-ročný a zostala po ňom vdova, ktorá mu porodila deväť detí.

SkryťVypnúť reklamu

Zhodou okolností, stareček manžela pani Štefánie Dermekovej (prastarý otec Joannes Gyermek), ktorá nám príbeh Andreja Daňu priblížila, v roku 1906 zomrel vo Philadelphii v oceliarňach. Po dvoch rokoch za morom sa manželia Andrej a Mária vrátili na Záhorie do Smolinského.

Tri dcéry

Keď mal Andrej Daňa 34 rokov, vypukla 1. svetová vojna. Narukoval ako vojak bývalého honvédskeho pešieho pluku číslo 15. Vír vojny ho zmietal po bojiskách. Doma zostala 28-ročná žena a trojo dievčeniec – Virginia, Alžbeta a Štefánia.

„Tradovalo sa, ako začula jedna zo sestier, Virginia, že Andrej padol vo Vojvodine, niekde pri Novom Sade. S tým vedomím sme žili do vlaňajška.“ Zdôveruje sa pani Štefánia Dermeková v Smolinskom nad fotografiami, listami z Červeného kríža, z Vojenského historického ústavu v Prahe, zo Slovenského veľvyslanectva v Poľsku, z Poľského veľvyslanectva na Slovensku, z nášho Ministerstva zahraničných vecí i z Mestského úradu v Krasniku, v poľskom meste s viac ako 35-tisíc obyvateľmi. To všetko predchádzalo nájdeniu prvej „živej“ stopy po mŕtvom predkovi.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď tu bol u nás v Smolinskom môj vnuk Ján Dermek, prapravnuk Andreja Daňu, pracujúci v Anglicku ako strojár – mechatronik pri kalibrovaní a vymýšľaní softvéru na kalibrovanie, vzdychla som si pri fotografii starečka. Kto vie, kde je mu koniec?“ Janko sa ponúkol s priateľkou Roxanou z Rumunska počas dovolenky jeho hrob v Novom Sade nájsť.“ Spomína pani Štefánia.

Nepodarilo sa. Nuž rodina odštartovala pátranie po archívoch, ústavoch, pohrebných službách. V Pohrebnom ústave Marianum v Bratislave ich nasmerovali na Vojenský historický ústav v Prahe, odkiaľ dostali negatívnu správu.

O úmrtí Andreja Daňu (narodeného roku 1882) nič nevedia, ale o Andrejovi Daňovi, rodákovi z Dlhej na Orave (narodenom 1881) áno. Vtedy stareček Andrej akoby opäť ožil. Hoci leží na cintoríne v meste Krasnik na Lipovej ulici v Poľsku, 6 a pol hodiny jazdy autom zo Záhoria.

Spojil Oravu so Záhorím

„Oravská vetva z Dlhej, teraz žijúca aj v obci Krivá na Orave, už má predkov Andreja Daňu vypátraných do roku 1760, keď mala cisárovná Mária Terézia dvadsať rokov a chodila s manželom Františkom Lotrinským do letného sídla na Záhorí, na zámok v Holíči.“ Konštatujú Ladislav Dermek zo Smolinského s bratom Jánom, žijúcim v Gbeloch (pravnuci Andreja Daňu a synovia pani Štefánie).

Ukazujú vypátraný rodokmeň. „Z Dlhej na Orave pochádzali, tam sa rodili aj jeho predkovia. Tam zrejme prišli traja alebo štyria bratia. Ale odkiaľ presne, ešte nevieme...Archívy nám to raz azda odkryjú.“ Nádej zomiera posledná. Potvrdzuje aj osud Andreja Daňu.

Utrpenie, sebazaprenie a láska

Rodina to dnes vníma ako kresťanskú povinnosť a záväzok potomkov voči predkom – zájsť k hrobu prastarčeka a pokloniť sa spoločne (aj záhorská aj oravská vetva rodu) jeho pamiatke.

Pani Štefánia sa rozclivie: „Viac sa teraz zaujímame o svoj rodokmeň. O to, v akých strašných útrapách žili...Starček išiel na vojnu a doma nechal 6-ročnú, 4-ročnú a 2-ročnú dcéru. Ich svokor, náš prastareček už nežil. Nebolo tam žiadnej pomoci. To bolo zúfalstvo. Mama s nimi bola sama, ani sa potom nevydala...Tá najmladšia sestra sa vydala a ako tak sa pretĺkali. 8-9 hektárové pole nemal kto obrobiť. Tam bola veľká bieda...“

Čo si z príbehu berú ako najsilnejší impulz dnes žijúci potomkovia na Záhorí? Ján a Ladislav Dermekovci (pravnuci), a ich mama Štefánia s bratom Ondrejom Jurkovičom (72) ako vnuci Andreja Daňu?

„Je to kresťanská povinnosť. A povinnosť potomka voči predkovi. Naše deti nie sú tak prostredím alebo kultúrou ani štátom vedené, aby si hlboko ctili svojich predkov, ktorí museli za prácou odísť do Ameriky. Hoci tu bol cisársky dekrét o pôde, aj všelijaké vymoženosti pre chudobu, stále to na prežitie nestačilo, nuž museli za oceán. Niektorí sa odtiaľ živí nevrátili...“

Posolstvo Andreja Daňu z Krasniku

Pravnuk Ján Dermek posolstvo príbehu Andreja Daňu vníma jasne: „Na tomto príbehu je najzaujímavejšie, že ten pomník v Krasniku v Poľsku nie je nejako extra významný...Je tam drevený kríž a spomenutí padlí z Ruska i z Rakúsko-Uhorska, ktorí tam životy položili medzi 22. augustom 1914 až 8. júlom 1915.

Na tabuľke je napísaný odkaz od všetkých tých padlých - aby už nikdy nebola vojna. To je dôležité aj dnes. Tí padlí nám to rozprávajú aj po sto rokoch, že už by to nemalo tak byť. Že to oni určite nechceli.“

pri pomniku

Potomkovia Andreja Daňu zo Smolinského a Gbelov pri pomníku obetiam 1. svetovej vojny v Smolinskom.

pomnik v polsku

Z cintorína v Krasniku – kríž obetiam 1. svetovej vojny.

svadobna fotka

Svadobná fotografia z USA z roku 1906.

fotografie

Pri týchto fotkách v Smolinskom sa začalo pátranie po stope Andreja Daňu.

foto na pomniku v smolinskom

Detail z pomníka obetiam v Smolinskom s fotografiou Andreja Daňu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 094
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 305
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 053
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 467
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 268
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 019
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 017
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Rakúsky tím dezinfikuje nákladné vozidlá prichádzajúce na Slovensko z Maďarska.

Otvorený list podpísali desiatky predstaviteľov regionálnej a miestnej samosprávy.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Ilustračný obrázok

Hoci išlo o najzápadnejšie lokality Slovenska, predsa to neboli posledné oslobodené lokality Slovenska.


TASR
Martin Škrtel je novým športovým riaditeľom Spartaka Trnava.Vedľa neho je prezident klubu Peter Macho.

Jozef Antošík bol dlho fanúšikom Trnavy.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu