SENICA. Celý proces by mal fungovať pružnejšie, lebo inak si už malé obce nebudú môcť nové projekty dovoliť. Je to názor starostky obce Prietrž na Záhorí Dany Blažkovej v Trnavskom samosprávnom kraji. Obec čerpá prostriedky z európskych fondov už dlhodobo, za sebou má viacero úspešne ukončených projektov a starostka bohaté skúsenosti s procesom ich realizácie a financovania.
"Pre malé obce sú eurofondy prepotrebné, inak by sa nedokázali rozvíjať takým tempom," konštatovala Blažková pre TASR. V Prietrži zrealizovali podľa jej informácií chodníky k cintorínu a na cintoríne, dali si vypracovať územný plán, majú komplexné riešenie kanalizácie na úrovni projektu, zrekonštruovali starú školu na rekreačné zariadenie, vybudovali rozhľadňu, miestnu komunikáciu, náučný chodník a zrekonštruovali múzeum.
Podľa Blažkovej by obec so 730 obyvateľmi na tieto aktivity ťažko hľadala vo svojom rozpočte dostatok prostriedkov. Problémom podľa nej ale je, že pri všetkých väčších projektoch musela Prietrž riešiť prefinancovanie zobratím úveru. Administrácia projektov na riadiacich orgánoch je neúmerne dlhá a peniaze prichádzajú na účty obcí s oneskorením. Blažková spomenula nedávny prípad, kedy boli už práce uskutočnené a z riadiaceho orgánu až vtedy prišla podpísaná zmluva. "Na úver z banky ale túto zmluvu potrebujete a my sme ju nemali," uviedla Blažková.
Starostka dodala, že po inej skúsenosti upustili aj od posielania nevyplatených faktúr dodávateľov priamo na ministerstvo. Peniaze ale odtiaľ nechodili a tak dodávateľ práce zastavil. "Odvtedy používame prostriedky z úveru na splácanie faktúr, aby sme boli dôveryhodným partnerom," dodala Blažková.
Možnosť čerpania eurofondov obyvatelia Prietrže podľa nej kvitujú, hoci niekedy sa ťažšie vysvetľuje, prečo mala nejaká aktivita prednosť pred inou. "Je to o tom, aká je aktuálna výzva," dodala Blažková.