Už štyri desaťročia je spojený so Záhorím svojím ateliérom v Borskom Petri.
SENICA. V Záhorskej galérii Jána Mudrocha (ZGJM) v Senici otvorili 11. septembra novú výstavu „RE:CYKLUS 2“ bratislavského rodáka, 68-ročného akademického maliara, docenta Milana Rašlu, rektora Vysokej školy múzických umení v Bratislave.
„Patrí k najvýraznejším výtvarným osobnostiam z generácie 40-tych rokov 20. storočia a vystavená kolekcia monitoruje jeho predchádzajúcu tvorbu na báze princípov nazvaných recyklácia.“ Uviedla na vernisáži kurátorka výstavy Božena Juríčková zo ZGJM.
Nie sú múzy ako múzy
Výtvarník Milan Rašla po študiách krajinárskej a figurálnej maľby (1970) bol od roku 1972 pedagógom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. A od roku 1987 pôsobí na Katedre scénografie Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, na ktorej je rektorom.
Výstava je s odstupom vyše tri a pol desaťročia v poradí druhou prezentáciou autora v Záhorskom regióne, ktorým sa nielen tvorivo, ale i výrazne metodicky, pomocou pri rozvoji neprofesionálnej záujmovej výtvarném tvorby, pohybuje už od 70-tych rokov.
Recykláciou neničí staré
Vezmite, že ste výtvarník a po rokoch siahnete po vašej staršej, aj ocenenej tvorbe. A pod vplyvom nových inšpirácií a podnetov zvonka či zvnitra, obraz premaľujete. Neznehodnotíte ho, ale naopak – vytvoríte novú hodnotu. Technológie dnes výtvarníkovi umožňujú, aby sa tak nestratila ani pôvodná, ani nová verzia diela. Zasvätil prítomných do tajov svojej „recyklovanej“ tvorby docent Milan Rašla.
A pridal aj rozprávanie, ako pôvodne veľkorozmerné dielo určené do súťaže na Ďalekom východe po návrate skončilo rozstrihané na menšie plochy a ako sa stalo podkladom pre nové jeho diela. Na výstave je množstvo dôkazov o tom, že kvalitu diela nerobí materiál, na ktorom je, či farby, ale nápad a invencia, kreativita autora.
Stále vďačný za nové inšpirácie
Autor na vernisáži divákom priblížil tiež osobné spomienky na svojích bývalých pedagógov i renomovaných výtvarníkov z čias, keď ho doba a pomery primäli hľadať väčšiu umeleckú i ľudskú a tvorivú voľnosť v novej škole. I príbeh, ako sa rodili jeho biele obrazy (biela – farba nekonečna), či kenotafy – čestné a symbolické hroby zriadené ako príbytok pre dušu mŕtveho, i diela spojené s divadlom nielen ako scénografické artefakty.
Výstava ponúka hĺbku i šírku tvorby za štyri desaťročia. Klasickú maľbu na rôzne materiály, kombinovanú techniku, koláž i asambláž ako okno do inej dimenzie výtvarníkovej duše, či vnímania figúry v rôznych priestoroch, stavoch a prostrediach. Aj to sú príklady z výstavy „RE:CYKLUS 2.“
Vernisáž vystúpením spestrila skupina Námestie republiky, príležitostné hudobné zoskupenie z Bratislavy, ktoré si zjavne užívalo vynikajíce akustické kvality priestoru galérie. Výstava z diel docenta Milana Rašlu v Senici potrvá do 9. novembra.