SENICA. Celoslovenská anketa, cieľom ktorej bolo poukázať na vzácne morušovníky, zdarne prišla do finále. Spomedzi 22 prihlásených sa víťazným stromom stala moruša z obce Horná Streda.
Poukázať na význam moruší
Organizátori ankety – KOZEL (Klub ochrancov zelene) zo Senice, šesť týždňov zbierali nominácie na Morušovú Kráľovnú, ktoré im posielalo celé Slovensko.
„Ak viete o krásnej moruši, neváhajte a prihláste ju do našej ankety Hľadá sa Kráľovná Moruša. Upozornite na vzácny strom, dajte o ňom vedieť celému národu, pochváľte sa, že vaše mesto či obec má takúto hodnotu,“ vyzývala v mene KOZEL podpredsedníčka združenia Dana Ševčíková s tým, že ľudia si musia uvedomiť význam a zriedkavosť moruší, aby ich mohli ochraňovať a obdivovať aj ďalšie generácie.
Nominácie zasielali obce i súkromné osoby
Vďaka prihláseným stromom mali v ankete zastúpenie Haluzice, Trnava, Čierne Pole, Vlachovo, Senec, Tekovská Breznica, Pukanec, Hlohovec, Hontianska Vrbica, Tomášovce, Prietrž, Beckov, Šenkvice, Rovensko, Želiezovce, Šoporňa a Horná Streda, informujú webové stránky KOZEL.
Z dvadsiatich dvoch krásnych moruší, ktoré verejnosť do ankety oficiálne prihlásila, bolo veľmi náročné vybrať tú najzaujímavejšiu.
„Niektorá moruša mohla upútať najväčším obvodom, iná neobvyklým tvarom, ďalšia vekom alebo dokonca zaujímavým príbehom, spojeným s históriou, či osobnými väzbami,“ priblížila Dana Ševčíková. Nominácie zasielali obecné úrady, organizácie i súkromné osoby.
O kráľovnej rozhodovala porota v zložení Marián Komžík, riaditeľ úspešného záhradníctva, nadšený, uznávaný a populárny ovocinár, Anton Juriš, dendrológ, záhradkár, dlhoročný pedagóg a ochranár, Stanislav Stroška z Pukanca, z oblasti, ktorá je morušami povestná, a Jakub Kováč, profesionálny arborista. Jeden hlas za celé združenie si vyhradil aj KOZEL.
Tesné víťazstvo
Víťazstvo a titul Kráľovná Moruša napokon získava krásne rastený strom, vysadený skoro na hranici dvoch katastrov Horná Streda a Brunovce. Strom má obvod kmeňa 251 cm a vek 200 rokov. Víťaznej moruši KOZEL zabezpečí arboristické ošetrenie, do Hornej Stredy sa ochranári vyberú už 12. septembra.
Tento strom však nebude jediný ošetrený. Druhé miesto získala moruša čierna z Čierneho Poľa. Je to najstarší strom v tejto východoslovenskej obci a aby ho senickí ochranári mohli ošetriť, budú za ním merať cestu dlhú 500 kilometrov.
Prečo sa rozhodli týmto spôsobom oceniť aj morušu na druhej priečke? „Hodnotenie skončilo veľmi tesne,“ vysvetlila Dana Ševčíková. Do Čierneho Pola sa ľudia z KOZEL vyberú 27. septembra.
Tretie miesto obsadila 120 – 150 ročná moruša biela z Tekovskej Breznice, štvrté si vydobyla najstaršia moruša ankety, ktorá je z Pukanca a jej vek je 250 – 300 rokov.
Na piatom mieste ankety sa umiestnila pekná, príjemná, bohato rodiaca moruša čierna, z Beckova, rastúca na pozemku súkromnej záhrady pri rodinnom dome a šiesta bola 100-ročná moruša čierna, ktorá rastie na verejnom priestranstve pri kostole v obci Vlachovo, kde robí radosť všetkým okoloidúcim, uvádza web KOZEL.
Moruša nie je nadávka
Do Senice okrem prihlášok v priebehu celej ankety prichádzali maily a pozdravy, ktoré reagovali na výzvu, vyjadrovali podporu a často i spomienku na už neexistujúce morušové stromy.
„Myslím si, že anketa splnila poslanie a zámer. Chceli sme upozorniť celé Slovensko na to, aby si ľudia vážili staré morušové stromy, pretože ich už máme skutočne veľmi málo,“ povedala Dana Ševčíková s tým, že s počtom prihlásených morúš sú spokojní.
Ako dodala, k potrebe pripomenúť moruše ich priviedla aj skutočnosť, že niektorí mladí ľudia ani nevedia, čo to moruša je. „To je nejaká starodávna nadávka, nie?“ dostali raz odpoveď od mládežníkov.
Aj Senica má svoju morušu, krásny majestátny strom, ktorý aktuálne bojuje o titul Strom roka v ankete Nadácie Ekopolis. „Tento strom sme úmyselne do súťaže o Kráľovnú Morušu nezaradili, aby sme zachovali objektivitu, ale považujeme ju za akúsi patrónku celej súťaže,“ uzavrela Dana Ševčíková.
Kráľovná Moruša. FOTO: ARCHÍV KOZEL