CEROVÁ. Z názvu obce Cerová-Lieskové, ležiacej na úpätí Malých Karpát pod zrúcaninou hradu Korlátka, vypadla pred niekoľkými rokmi jeho druhá časť, no obyvatelia miestnej časti Lieskové sa aj naďalej hrdo hlásia k tomuto názvu.
S obcou Cerová, ktorá historicky vznikla v roku 1696, sa Lieskové spojilo v roku 1890. Dnes je názov obce iba Cerová a do „spolku“ bola pribraná aj časť Rozbehy s prvou písomnou zmienkou z roku 1598.
V týchto dňoch si v miestnej časti Lieskové pripomínali jubilejné 690. výročie prvej písomnej zmienky o obci z roku 1324. Pri zvonici, okolo ktorej sa vždy odvíjal spoločenský život obce, sa zišlo množstvo ľudí, nielen z Lieskového, ale prišli aj Cerovania či rodáci z rôznych kútov Slovenska i zahraničia.
Vládla tu vzácna atmosféra súdržnosti, spolupatričnosti. Oslavy začali hlasom zvona, modlitbou, príhovorom organizátora Gejzu Slávika a piesňou Slovenská rodná dedina, pri ktorej sa všetci prítomný pochytali za ruky a vytvorili tak živú reťaz spolupatričnosti k rodnej obci. Nejeden z prítomných pri nej vypustil aj slzičku. Na stoloch bolo bohaté občerstvenie, ktoré si obyvatelia Lieskového pripravili svojpomocne.
K prítomným sa prihovoril aj miestny farár Dušan Šimala, starosta obce Cerová Vladimír Jánoš a Mária Chovancová, sestra Vendelína Juráňa, jedného zo zakladateľov týchto stretnutí. Ako o nej Gejza Slávik povedal, Mária Chovancová vedie podrobnú kroniku o Lieskovom a „má v nej zaznamenané asi aj to, kto mal čo na obed“.
Pripravený bol aj kultúrny program, v ktorom okrem hosťov zo Senickej heligónky vystúpila s básňou Anna Michalicová, či speváčka Miška Steinhauserová, miestna rodáčka.
Stretnutie sa mohlo uskutočniť vďaka svojpomoci miestnych občanov, najmä rodiny Lukáčovej, i obecného úradu Cerová.
Bolo to už štvrté stretnutie rodákov Lieskového. To prvé sa konalo v roku 1999, ďalšie boli pravidelne každých päť rokov. Organizátori veria, že to tohtoročné nebolo posledné a už teraz sa tešia na to ďalšie, v roku 2019.
Zvonica.
Dievčatá v lieskovskom kroji.
Nostalgická pieseň Slovenská rodná dedina.