Peniaze na obnovu múzea získala obec vďaka cezhraničnej spolupráci s moravskou obcou Vlkoš.
PRIETRŽ. Obnovenú múzejnú expozíciu o dejinách obce s dôrazom na odboj v 1. a 2. svetovej vojne otvorili počas osláv 70. výročia Slovenského národného povstania v Prietrži v okrese Senica. Obec v osade U Rehušov vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja obnovila aj dom, v ktorom sa nová expozícia nachádza.
Obyvatelia Prietrže sa počas druhej svetovej vojny aktívne zapojili do druhého domáceho odboja, pomáhali partizánom i americkým letcom. V marci 1945 Nemci osadu U Rehušov obkľúčili a vyrabovali. Nasledovali perzekúcie obyvateľov, ich väznenie a mučenie.
Pôvodná expozícia v osade U Rehušov, zameraná na protifašistický odboj a hospodársky rozvoj v regióne, bola otvorená v roku 1974 pri príležitosti 30. výročia SNP. V tomto roku obecné zastupiteľstvo rozhodlo o obnove budovy a zriadení novej expozície.
,,Vďaka projektu Spoločne bez hraníc sme s moravskou obcou Vlkoš získali 133 tisíc eur na obnovu múzeí, naša obec z toho čerpala približne 46 tisíc eur, zvyšok preinvestovala partnerská obec. Na objekte sme obnovili fasádu, vymenili okná, podlahu, urobili sme nové vnútorné omietky, ale hlavne sme zmenili múzejnú expozíciu,“ povedala starostka Prietrže Dana Blažková.
Autormi múzejnej expozície sú pracovníci Záhorského múzea v Skalici a historik Peter Brezina. Ten podľa Blažkovej chodil z domácnosti do domácnosti a vďaka tomu získal mnohé unikátne fotografie a dokumenty z histórie kopaničiarskej obce. Materiálu má toľko, že do múzea bolo možné umiestniť len časť.
Obec Prietrž má dnes 730 obyvateľov, jej súčasťou je dvanásť kopaničiarskych osád. V osade U Rehušov stojí pamätník SNP, pri ktorom si každoročne pripomínajú výročie Povstania. Okrem múzea s expozíciou o oboch svetových vojnách je v dedine aj múzeum roľníctva a múzejná expozícia o dejinách evanjelickej cirkvi.