Nežná revolúcia výrazne zmenila postavenie a kompetencie obcí a miest na Slovensku. Kým pred rokom 1990 mal v nich rozhodovacie právomoci systém národných výborov riadených štátnou správou a mocou, voľbami v roku 1990 zanikli. Spravovanie vecí verejných sa rozdelilo medzi štát a samosprávu.
Samospráva zohľadňuje miestne podmienky, jej hlavnou úlohou je zabezpečovanie potrieb obyvateľstva a spravovanie miestnych záležitostí. Dnes má zhruba štyritisíc kompetencií, ak k nim počítame všetky možné úkony, ktoré môže urobiť.
Je ale pravdou, že s mnohými sa niektoré obecné úrady nemusia stretnúť za celé volebné obdobie, teda sa ich daná záležitosť z rôznych lokálnych dôvodov netýka.
Aby sme volili zodpovedne
Predseda Národnej rady vyhlásil na 15. novembra už siedme voľby do orgánov samosprávy obcí od Nežnej revolúcie. V najbližších vydaniach sa budeme postupne venovať hlavným kompetenciám obcí a miest. Chceme tak ľuďom pomôcť, aby si do vedenia lokálnej samosprávy vybrali zástupcov, ktorí budú zárukou, že dokážu naplniť jej poslanie.
Hneď v prvom kroku si však treba uvedomiť, že nielen vedenie obcí a miest je zodpovedné za ich fungovanie a zveľaďovanie. Každý má v nej nezastupiteľné miesto.
Samospráva má dvojaké kompetencie
Obec samostatne rozhoduje a uskutočňuje všetky úkony, ktoré súvisia so správou obce a jej majetku, všetky záležitosti, ktoré ako jej samosprávnu pôsobnosť upravuje osobitný zákon, ak takéto úkony nevykonáva štát alebo iná právnická či fyzická osoba. Tieto kompetencie sa označujú ako originálne.
Na samosprávu však preniesol niektoré úlohy štát. Dôvodom je ich racionálnejšie a efektívnejšie plnenie. Na prenesené kompetencie poskytuje obci potrebné finančné a materiálne prostriedky štát, teda výkon štátnej správy aj riadi a kontroluje.
Pre zjednodušenie, či ide o prenesenú alebo originálnu kompetenciu, platí zásada, že „ak zákon pri úprave pôsobnosti obce neustanovuje, že ide o výkon prenesenej pôsobnosti štátnej správy, platí, že ide o výkon samosprávnej pôsobnosti obce“.
Aktuálne samosprávy zabezpečujú najmä 18 originálnych kompetencií vyplývajúcich zo zákona č. 369/1990 Z. z. o obecnom zriadení a 11 kompetencií prenesených na obec zo štátnej správy zákonom č. 461/2001 Z. z. alebo iným osobitným zákonom.
Povinnosti obyvateľov obce
Zákon o obecnom zriadení však stanovuje aj povinnosti pre obyvateľov obce. Majú najmä ochraňovať majetok obce a podieľať sa na jej nákladoch, napríklad platením určených daní a poplatkov. Tiež sa musia podieľať na ochrane a zveľaďovaní životného prostredia, rovnako napomáhať udržiavať poriadok v obci.
Ľudia žijúci v danej obci tiež robia menšie obecné služby organizované obcou na zlepšenie životných podmienok, k tomuto sa viaže napríklad aj aktuálny aktivačný príspevok.
Často sa v ostatnom čase mnohí spoliehajú na pomoc štátu i samosprávy pri živelných pohromách. Je však nielen morálnou, ale aj zákonnou povinnosťou občanov poskytovať podľa svojich možností osobnú pomoc pri likvidácii a odstraňovaní následkov živelnej pohromy alebo havárie v obci.
Zákon o obecnom zriadení myslí aj na ľudí, ktorí síce nemajú v obci trvalý pobyt, ale majú k nej iný vzťah, napríklad rekreanti a chatári, študenti, ľudia, ktorí do obce dochádzajú za prácou, ktorí majú v nej nehmotný majetok, sú prihlásení na prechodný pobyt, alebo sú čestnými občanmi obce. Títo majú tie isté práva ako obyvatelia obce, okrem práva voliť a byť volení do orgánov samosprávy obce a práva hlasovať v miestnom referende.
Kompetencie miestnej samosprávy
1. Výkon samosprávnej (originálnej) pôsobnosti, t. j. kompetencie zo zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení
Obec môže konať všetko, čo nie je zákonom zakázané a nemožno ju nútiť, aby konala niečo, čo zákon neukladá. Obec teda môže slobodne rozhodovať a konať, podľa toho, aké si zvolí priority, alebo aké sú potreby či požiadavky občanov. Ide o kompetencie v oblastiach:
a) hospodárenia s majetkom obce
b) rozpočtu a záverečného účtu obce
c) miestnych daní a miestnych poplatkov
d) ekonomickej činnosti v obci
e) miestnych komunikácií, verejných priestranstiev, cintorínov, kultúrnych, športových a ďalších obecných zariadení, kultúrnych pamiatok, pamiatkových území a pamätihodností obce
f) verejnoprospešných služieb, ide najmä o nakladanie s komunálnym odpadom, čistotu v obci, zásobovanie vodou, odvádzanie odpadových vôd, miestnu verejnú dopravu
g) utvárania a ochrany zdravých podmienok a zdravého spôsobu života a práce, ochrany životného prostredia, vytvárania podmienok na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti, na vzdelávanie a kultúru
h) ochrany spotrebiteľa
i) územnoplánovacej dokumentácie
j) vlastnej investičnej činnosť a podnikateľskej činnosti
k) svojich rozpočtových a príspevkových organizácií, iných právnických osôb a zariadení
l) miestneho referenda
m) verejného poriadku v obci
n) ochrany kultúrnych pamiatok a prírodných hodnôt
o) sociálnej pomoci v rozsahu podľa osobitného predpisu
p) osvedčovania listín a podpisov na listinách
q) vedenia obecnej kroniky
2. Výkon prenesenej pôsobnosti, t. j. kompetencie prenesené na obec zo štátnej správy zákonom č. 416/2001 Z. z. alebo iným osobitným zákonom
Obec môže konať iba na základe ústavy, v medziach ústavy, v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Prenesený výkon štátnej správy pritom riadi a kontroluje vláda prostredníctvom orgánov štátnej správy.
Obec je povinná pri rozhodovaní o právach a povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb vo veciach preneseného výkonu štátnej správy konať podľa zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov.
Ide predovšetkým o tieto kompetencie v oblasti:
a) pozemných komunikácií
b) všeobecnej vnútornej správy vedenia matriky
c) sociálnej pomoci
d) územného plánovania a stavebného poriadku, pôsobnosť stavebného úradu s výnimkou vyvlastňovacieho konania
e) ochrany prírody
f) školstva
g) telesnej kultúry
h) divadelnej činnosti
i) zdravotníctva
j) regionálneho rozvoja
k) cestovného ruchu