Tajomstvo krypty: výskum v Sološnici ešte nekončí

Sološničanov a ďalších záujemcov oboznámili s výsledkom antropologicko-archeologického výskumu v krypte pod Kostolom Všetkých svätých.

Pán z Plaveckého hradu bol v rovnakom ráde ako Báthoryčka či Vlad Tepes - Dracula.Pán z Plaveckého hradu bol v rovnakom ráde ako Báthoryčka či Vlad Tepes - Dracula. (Zdroj: wikipedia.org)

SOLOŠNICA. Tajomstvá sološnickej krypty - pod týmto názvom sa za veľkého záujmu verejnosti uskutočnila beseda v Kultúrnom dome v Sološnici s antropologičkou, doktorkou Michaelou Dörnhöferovou z katedry antropológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvedavých bolo veľa

Ešte pred začatím besedy prebehli dve akcie. Najprv otvorili kryptu v kostole, kde vložili do nových pripravených rakvičiek kosti, ktoré zostali po výskume antropológov. Následne sa konala svätá omša za pokoj duší zomrelých, pochovaných v krypte pod kostolom Všetkých svätých v Sološnici, ktorý je nehnuteľnou kultúrnou pamiatkou.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledovalo úvodné slovo starostky Sološnice Márie Hirthovej a donedávna pôsobiaceho kňaza vo farnosti Edwarda Zakowicza, ktorý ešte pred tromi rokmi oslovil bratislavských antropológov a dal podnet na otvorenie krypty v sološnickom kostole.

Takmer stovka účastníkov so zatajeným dychom počúvala a sledovala prednášku antropologičky spojenú s premietaním obrazového materiálu o priebehu prác archeológov v krypte, ako i o výsledkoch ich výskumu. Michaela Dörnhöferová uviedla, že do krypty v Sološnici sa v septembri 2011 okrem nej vybrali ďalší antropológovia: docent Radoslav Beňuš a doktorka Silvia Bodoríková, ako aj archeológ Jozef Urminský z Vlastivedného múzea v Hlohovci.

Našli obuv i čepiec na lebke

Kostolnú kryptu otvorili po odstránení drevenej dlažby. Dovnútra sa ide pomocou priloženého rebríka – schody tu nie sú, asi jeden a pol metra dlhou úzkou chodbou, ktorá sa smerom k hlavnému oltáru rozširuje, čo je vlastne krypta. Z rozprávania antropologičky ako i z premietaných obrazových materiálov sa prítomní dozvedeli, že v krypte bolo najmenej desať rozpadajúcich sa rakiev, viaceré položené na sebe. Pozostatky tých, ktoré boli uložené dole, sú v zlom stave.

SkryťVypnúť reklamu

Krypta mala dve časti – staršiu a novšiu. Staršie pozostatky by mali pochádzať z prvej fázy kostola, asi do začiatku šestnásteho storočia. V sedemnástom storočí bol na mieste starého kostola postavený nový kostol, preto má aj krypta dve časti.

Prácu komplikovalo aj to, že rakvy časom zhnili a kosti viacerých pochovaných sa pomiešali. Odborníkom sa podarilo poskladať celkom 21 kostier, no nie všetky boli úplné /muži, ženy a dve deti/. Okrem kostier našli v krypte mnoho zvyškov obuvi, čepiec na lebke, čiapku, gombíky, ruženec, drevený kríž s Kristom, medailóny, časti modlitebnej knižky. Všetko zaznamenal a skúmal archeológ Jozef Urminský. Mnohé tieto nálezy nainštalovali do vitríny, ktorú si občania so záujmom pozreli.

Kto je v krypte pochovaný

Diskutujúci boli zvedaví, či sa antropológom podarilo identifikovať niektoré kostry. Z prameňov farskej kroniky, ako i z ďalších dostupných prameňov, by mali byť v sološnickej krypte pozostatky niekoľkých kňazov, pán Plaveckého hradu Melichar Balaša, Helena Zrínyi, manželka Štefana Balašu, viacej členov rodiny Medňanských. Svedčí o tom i náhrobok Melichara Balašu, ktorý je umiestnený popri bočnom východe z kostola, len niekoľko krokov od otvoru krypty. Pôvodný kostol, v ktorom bol náhrobok inštalovaný, je dnes pod základmi nového kostola.

SkryťVypnúť reklamu

Na náhrobku je muž odetý do brnenia, pravou rukou drží meč. Náhrobok je vytvorený ako socha umeleckou rezbou v červenom mramore. Nápis v latinčine nad ľavou rukou v preklade znie „ Dnes mne, zajtra tebe. Pod ľavou rukou je znak – erb rodu Balaša. Pod mužom sa nachádza nápis zložený z venovania a epitafu.

V preklade je uvedené: Znamenitému a výtečnému hrdinovi Melechiorovi Balassimu z Ďarmat, osvietenému na rady, veľkodušnému vernosťou sľubu, tento pomník dal postaviť svojmu otcovi, vysoko si vážiacemu, syn Štefan Balassi. Zomrel vo Viedni roku Krista pána 1568, v mesiaci 9. Vo svojom veku 57 rokov.

Výskum ešte neskončil

Ľudia chceli vedieť, či sa odborníkom podarilo nájsť Melichara. Michaela Dörnhöferová sa vyjadrovala opatrne. Pokiaľ by bola v hrobe bohatšia výbava, medailóny a drahšie predmety a išlo by o pozostatky staršieho muža, tak by mohli antropológovia predpokladať, že je to hľadaný Melichar.

„No ťažko sa zatiaľ s istotou o tom vyjadriť, najlepšie by bolo, keby sme mali DNA profil. Ale aj keby sa nám ho podarilo izolovať, nemáme ho s čím porovnať, Balašovci vymreli po meči. Ideálne by bolo, keby existoval nejaký dobový záznam o zranení alebo ochorení, ktorý by mohol byť smerovaním. Zvýšilo by to hodnotu identifikácie,“ povedala. Ako ďalej uviedla, keby vedeli, kde je pochovaný jeho syn Štefan Balaša, exhumovali by ho a vypracovali profil DNA.

Občania odchádzali s presvedčením, že sa archeológom a antropológom podarí ďalším výskumom - pristavený múr v krypte naznačuje ďalšie pokračovanie krypty smerom k oltáru - identifikovať pána Plaveckého hradu.

Melichar Balaša – v rovnakom ráde ako Báthoryčka či Dracula

Od roku 1561 bol držiteľom rytierskeho Rádu draka, ktorý nosila aj Alžbeta Báthoryová a gróf Vlad Tepes, prezývaný Dracula. Rád založil v roku 1408 Žigmund Luxemburský a je poznačený tajomnou a krvavou históriou. Melichar Balaša bol prvým majiteľom Plaveckého hradu a okolitého panstva, neskôr sa stal lúpežným rytierom a obrancom Hradu Levice. Zomrel vo Viedni ako päťdesiatsedemročný.

Ferdinand Foltýnek

solosnica

Kostol Všetkých svätých v Sološnici.

kronika

Kronika z obecnej fary zachytáva otvorenie krypty v 50-tych rokoch minulého storočia. FOTO: INGRID SOCHOROVÁ

nahrobok

Náhrobok z kostola.

nalezy

Z nálezov v krypte. FOTO: FERDINAND FOLTÝNEK

Autor: Ferdinand Foltýnek

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Záhorie

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 437
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 612
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 392
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 442
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 036
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 626
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 071
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Záhorie - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Záhorie

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Ilustračná snímka.

Leteckí záchranári zasahovali v Malackách.


16

Polícia zverejnila štatistiku za uplynulý týždeň.


TASR
Rakúsky tím dezinfikuje nákladné vozidlá prichádzajúce na Slovensko z Maďarska.

Otvorený list podpísali desiatky predstaviteľov regionálnej a miestnej samosprávy.


TASR 1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu