Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa

Nos na góly Jakuba Kosorína rozhodol regionálne derby

... a to doslova. V 12. min. boxoval brankár Solnička center Róberta Mazáňa, lopta trafila Jakuba Kosorína do tváre a od jeho nosa sa odrazila do siete.

Takýmto kurióznym gólom rozhodol senický mladíček Jakub Kosorin najsledovanejší zápas úvodného kola Fortuna ligy, regionálne derby medzi FK Senica a Spartakom Myjava.

FK Senica - Sp.Myjava 1:0 (1:0)

Gól: 12. Kosorin.

Pred 3050 divákmi rozhodovali Chmura - Benko, Ádám.

ŽK 1:3 (66. Hušek - 12. Sládek, 69. Oršula, 89. Duga).

Senica: Šulla - Chvátal, Pavlík, Pillár, Mazáň - Piroska, Hušek, Opiela (90. Komara) - Hlohovský (81. Ventúra), Kosorin (72. Mráz), Kalabiška, tréner Pavel Hapal.

Myjava: Solnička - Beňo (79. Kuzma), Jánošík, Černáček, Ciprys - Marček - Daniel (62. Bruško), Duga, Sládek, Pekár - Oršula (79. Kosík), tréner Peter Gergely.

Pred stretnutím 1. kola Fortuna ligy sa vedenie domáceho klubu rozlúčilo s brankárom Pavlom Kamešom a ocenilo svoj dorast U 16 za víťazstvo na turnaji vo Francúzsku.

Zápas sa odohrával tradične vo výbornej atmosfére, ktorá vždy sprevádza toto regionálne derby. Zahanbiť sa nedali ani futbalisti na ihrisku. Už v 12. sekunde vystrašil Solničku debutant v senickom drese Filip Hlohovský a na konci 2. min. po prihrávke Pirosku chýbal Kalabiškovi krok, aby bol v čistej šanci. Myjava odpovedala nevydarenou hlavičkou Jánošíka po rohu Pekára. V 7. min. sa do prečíslenia dostal Ciprys, jeho center však Danielovi narobil problémy. V1. min. bol po akcii Kalabišku v šaci Piroska. no nedal. Úvodný gól však nenechal na seba dlho čakať. V 12. min. výborne potiahol po ľavej strane loptu Mazáň, jeho center brankár Solnička vyboxoval iba do hlavy Jakuba Kosorina a lopta od jeho nosa putovala do siete - 1:0. V 16. min. unikol obrane hostí Kosorin, no jeho prihrávka Piroskovi pred prázdnu bránu neprešla. Osmelili sa aj hostia. V 18. min. ohrozil Šullu Pekár a v 19. min. nebezpečne pálil z diaľky Duga, Šulla si však s loptou poradil. Najväčšiu šancu na vyrovnanie mala Myjava v 24. min. Po kombinačnej akcii a prihrvke Ciprysa sa na hranici pokutového územia ocitol sám Sládek, do jeho strely sa v poslednej chvíli hodil Mazáň a zabránil istému gólu. Výborný futbal pokračoval ďalej. V 27. min. po Piroskovej milimetrovej prihrávke jemne tečoval loptu Kosorin a tá skončila na brvne Solničkovej brány. V 31. min. po Pekárovom rohu a teči jedného z hráčov sa lopta odzrazila od pravej žrde Šullovej bránky do ihriska. Domáci mali do prestávky aj ďalšie šance. Kalabiška bránku prestrelil a neujali sa ani pokusy Hlohovského a Kosorina. Už v nadstavenom čase po centri Daniela zabránil Sládkovi vyrovnať Šulla.

V derby sa o každú loptu urputne bojovalo. Zľava Ciprys, strelec gólu Kosorín (č. 25), Černáček a Pavlík. FOTO: FKSENICA.EU

Po prestávke sa už viac taktizovalo. Aktívnejší boli Myjavčania, ale gólovo sa im v zápase nepodarilo presadiť. V 53. min. Danielov center zmaril na dvakrát domáci brankár, ktory v 59. min. nepríjemnú strelu spoza 16 - ky končekmi prstov vyškriabal na roh. V 60. min. mali hostia výhodu tr. kopu z nádejnej vzdialenosti, no Sládek s Pekárom ho zbabrali. Myjava bola aktívnejšia, no úspech im nepriniesol ani Ciprysov únik, ani propagačná strela Dugu, ani Bruškova, hoci bola z kategórie bezpečných. Myjava chcela vystupňovať snahu o vyrovnanie dvojitým striedaním. Na trávnik prišli Kuzma s Kosík a práve Pavol Kosík (býv. hráč Senice) mal po minúte pobytu na ihrisku na hlave tutovku, no z troch krokov hlavičkoval vedľa.

V samom závere prestížneho derby už gól nepadol a tak sa z cenného víťazstva pred rekordnou návštevou kola radovali Záhoráci.

POVEDALI PO ZÁPASE

Pavel Hapal, tréner Senice: „Prvý polčas bol výborný, futbal hore-dole sa musel páčiť. Pri našich príležitostiach nám chýbalo dohratie akcií do konca. Súper hrozil z brejkov, vytvoril si šance. Druhý polčas už taký oku lahodiaci zápas nepriniesol, no umne sme bránili a dokázali ho dotiahnuť do konca. S výsledkom som spokojný.“

Peter Gergely, tréner Myjavy: „V prvom polčase mal zápas veľmi dobré tempo. Domáci začali lepšie. Postupne sa to vyrovnalo. Myslím si, že na šance to bola remíza. Po zmene strán sme boli lepším tímom. Ak však nedáme gól, nemôžeme bodovať.“

Výsledky 1. kola Fortuna ligy: Senica - Myjava 1:0 (1:0), Kosorin, Trenčín - Dun. Streda 2:1 (1:0), Simon, Kleščík - Brašeň, Košice - Ban. Bystrica 1:2 (0:2), Skvašík - Vajda, Střihavka, Ružomberok - Žilina 0:1 (0:0), Jelič, Slovan - Podbrezová 2:1 (1:1), Milinkovič 2 - Hovančík, Trnava - Zlaté Moravce 3:0 (2:0), Vlasko 2 (1 z 11), Mikovič.